Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
 • 1 gönderen Dissident
 • 1 gönderen edimvar
 • 1 gönderen kaamos
 • 1 gönderen MonsterMMORPG
 • 2 gönderen Podof
 • 1 gönderen qwerty
 • 2 gönderen nirvana

İntihal Suç Olmaktan Çıkarıldı!

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda İntihal Suç Olmaktan Çıkarıldı! Konusunu İncelemektesiniz

SOL.org.tr Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bilim hırsızlığı yapan öğretim üyelerinin üniversiteden atılmalarının yasal dayanaktan ...

 1. #1
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  360

  İntihal Suç Olmaktan Çıkarıldı!

  SOL.org.tr

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bilim hırsızlığı yapan öğretim üyelerinin üniversiteden atılmalarının yasal dayanaktan yoksun olduğuna hükmetti. Bir anlamda intihali serbestleştirdi.

  Türkiye’de pek çok üniversitede, özellikle son yıllarda intihal vakaları artıyor. Danıştay ise bilim hırsızlığı yapan intihalcileri cesaretlendirecek bir karara imza attı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, intihal nedeniyle üniversiteyle ilişiği kesilen öğretim üyesine veriyen cezayı haksız buldu.
  Hemen harekete geçen YÖK, üniversitelere bir genelge göndererek, bundan sonra yapılacak işlemlerin Danıştay kararına uyularak gerçekleştirilmesi talimatı verdi.

  YÖK Yasası’na dayanarak çıkarılan Öğretim Elemanları Disiplin Yönetmeliği’nin 11’inci maddesinin 3’üncü fıkrasında yapılan düzenlemeye göre, “bir başkasının bilimsel eserinin veya çalışmasının tümünü veya bir kısmını kaynak belirtmeden kendi eseri gibi göstermek”, üniversite öğretim mesleğinden veya kamu görevinden çıkarılma nedeni sayılıyordu; ancak Danıştay’ın, 2012 yılında aldığı kararla bunu suç olmaktan çıkardığı ortaya çıktı.

  Yasal dayanak yokmuş
  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 15 ay önce aldığı bir karar, intihal suçunu tamamen yaptırımsız bıraktı. Kurul’un, Eylül 2012’de aldığı kararda “Öğretim Elemanları Disiplin Yönetmeliği’nde intihal suçunun yaptırımı olarak yer alan üniversite öğretim üyeliğinden çıkarılma cezasının, 2547 sayılı YÖK Yasası ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda bu cezaya ilişkin bir düzenleme bulunmadığı” gerekçesiyle hukuka aykırı olduğuna karar verdiği ortaya çıktı.

  Kurul, böylece bilim insanları için yüz kızartıcı bir suç olan intihal/bilimsel aşırmacılığın suç olmadığına hükmetti.

  YÖK: Ceza vermeyin
  Öğretim Üyeleri Disiplin Yönetmeliği 547 sayılı YÖK Yasası gereğince çıkarıldığından, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun cezanın kanuniliği ilkesi yönünden aldığı karar sonrasında, YÖK de yasal boşluğu gidermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM nezdinde herhangi bir girişimde bulunmadı. Üstelik, 15 Nisan 2013 tarihli bir yazıyla rektörlüklere bildirdi. YÖK’ün üniversitelere gönderdiği genelgede “intihal iddiası ile açılan soruşturmalarda yargı kararı doğrultusunda işlem yapılması” istendi. Bu genelge, intihal suçunu işleyen öğretim üyelerine herhangi bir işlem yapılmamasını istemek anlamına geliyor.

  YÖK’ün genelgesi, 19 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet tarafından ilgili birimlere bildirildi.

  Eski cezalar yok hükmünde
  Diğer yandan, Kurul’un bu kararına göre, öğretim elemanlarına intihal suçu nedeniyle geçmişte verilmiş öğretim üyeliği mesleğinden çıkarma cezalarının tümü “hukuken yok hükmünde sayılma” durumuna geldi. Bugüne kadar bilimsel aşırmacılık nedeniyle üniversiteden atılan öğretim elamanlarına, görevlerine geri dönme ve atıldıkları tarihten bu güne kadar olan maaş ve her türlü maddi haklarını talep etme olanağı doğdu.

  ‘İntihalcileri cesaretlendirecek’
  Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, bilimsel yolsuzluk yapmaya niyetlenenleri cesaretlendireceğini söyledi. Kantarlı, yaptığı açıklamada yetkilileri, görevini ihmal ederek üniversitelerdeki bilimsel ahlak anlayışının tamamen çökmesine neden olacak bu skandala yol açan YÖK Başkanı hakkında gereğini yapmaya davet etti. Kantarlı, yasama organının da gerekli düzenlemeyi acilen yapıp yasal boşluğu doldurması gerektiğine dikkat çekti.

  ‘Böyle bir ceza ve fiil yok’
  Dava, 2005 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyesiyken bir kitabında intihal tespit edilen Kamil Can Bulut tarafından açılmıştı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kararında “davacıya verilen üniversite öğretim mesleğinden çıkarma cezası ve bu cezayı cezayı gerektiren fiil 2547 sayılı Yasa’da da böyle bir ceza ve fiile yer verilmemiştir. Bu durumda, üniversite öğretim mesleğinden çıkarma cezası ve bu cezayı gerektiren disiplin suçunun Yasal dayanağının bulunmadığı anlaşıldığından, dava konusu edilen düzenlemede ve bu düzenleneye dayanıarak tesis edilen işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir” dendi. Karar, Halide Ayfer Özdemir’in karşı oyuna rağmen başkanvekili ve 15 üyenin oyuyla alındı.

  Jiyan ? İntihal suç olmaktan çıkarıldı!
  edimvar bunu beğendi.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  223
  Bilemiyorum Hocam, doğru olabilir diye düşünüyorum. Çünkü daha dün Prof. bir hocam ile konuştuk. Doç. kadrosuna gelecek bir hocanın portföyünü incelediğini, ve açık açık çok fazla intihal bulduğunu ve kanıtı üst dilekçe ile YÖK'e bildirdiğini söyledi. Ve bana da gösterdi. Gerçekten bu işte yeni olmama rağmen ben bunun 10 da 1 ini yapmam. Yapamam bu kadar açığını neysem sonuç YÖK hoca sorun olmadığını, bunun suç teşkil etmedğini belirterek Prof hocamı jüri üyeliğinden de almış. Sakın haaa!!! intihal yapanları şikayet etmeyin yoksa YÖK canımızı yakar...
  sabihagökçenn bunu beğendi.

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  cumhurbaşkanının "yurtdışındaki akademisyenleri zorla geri döndüremeyiz", "çok üniversite olması bunların nitelikli bilim ürettiği anlamına gelmez" ve yök başkanının "yılda 15.000 akademisyen almamız lazım" türü açıklamalarından sonra bu haber hiç hoş görünmüyor.
  bunun yanında intihal nedeniyle atılanların hak iddia etmeleri gibi bir şey söz konusu olursa daha da fena olur. çok yazık olacak üniversitelere!
  the end bunu beğendi.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Nerden
  Mersin
  Mesaj
  266
  intihal var intihal var

  hoca izin veriyor
  sonra şikayet ediyor

  bu şekilde akrabam 7-8 yılını kaybetti hayatının

  daha sonra ancak mahkemeler ile kazandı ve yrd doc olarak daha yeni başladı. bu konu çok detaylı bir konu.

  hemde bu tezde değil sadece bir makale. yasal çok boşluklar var.
  the end bunu beğendi.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  37
  bu bir şaka olmalı, başka türlüsünü kabul etmek tüylerimi ürpertiyor. bu nasıl bir zihniyet ya hu, intihal en büyük mesleki ayıpların başında gelirken buna cevaz vermek.. hırsızlık serbest yani.. akademisyenlikte yolun başındayım ama daha şimdiden gidip bir müzede ya da kütüphanede memur olasım var. ya da bu ülkeden göçüp ilmin itibar gördüğü bir yerlere iltica edesim.. yazık, gerçekten yazık..

  - - - Güncellendi - - -

  arkadaşlar, akademik iyileştirme konusunda gösterdiğimiz mücadeleyi bu gibi konular için de gösterelim, ki derdimizin sadece para olmadığı anlaşılsın. derdimiz, en çok da ilmin itibar görmesini sağlamak olmalı. bu ülke gerçekten bu konuda çok acınası bir durumda çünkü.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  199
  Nasıl yani?!

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Alıntı MonsterMMORPG Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  intihal var intihal var

  hoca izin veriyor
  sonra şikayet ediyor

  bu şekilde akrabam 7-8 yılını kaybetti hayatının

  daha sonra ancak mahkemeler ile kazandı ve yrd doc olarak daha yeni başladı. bu konu çok detaylı bir konu.

  hemde bu tezde değil sadece bir makale. yasal çok boşluklar var.
  "Hoca izin veriyor" ne demek hocam kaynak belirtmezseniz başkasının emeğini çalıyorsunuz demektir bu kadar basit. Hoca "şöyle bulgularım var al kullan" diyorsa elbette adının geçeceğini düşünür. Yok "şu bulguları çaktırmadan al kullan" diyorsa bu da bir nevi torpil, adam kayırma. Bunu yapanın da kabul edenin de hoş görülür hiç bir tarafı yok.

  -------
  İyice soğudum her şeyden. Akademilerin korkunç halde olduğu aşikar fakat böyle gelişmeler yaşandıkça iyiye gideceğine dair de zerre umudum kalmıyor.
  kaamos ve tblrs bunu beğendiler.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  46
  İntihalin suç olup olmadığına danıştay ya da yök karar veremez. Uluslararası bir suç işlenmiş olur.
  Kendi makalesine alıntı yapan kendi fakültesinin dergisinde yayın yapan körler sağırlar birbirini ağırlar durumları dışında yayın yapamaz zaten.
  arXiv'de er ya da geç çıkacaktır.

  Kararda intihal serbest demiyor intihal yapanların görevden alınma kararı yoktur deniliyor.
  Bir boşluk yaratılmış ya da unutulmuş. Bundan faydalanmak isteyenlerin yararına bir karar çıkmış ortaya.

  Dava ile ilgili dosyalar aşağıdaki linktedir.

  personel.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/2013/11/Üniversite-Öğretim-Mesleğinden-Çıkarma.pdf
  kaamos bunu beğendi.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  hayırlara vesile olur inşallah. çok akademisyen, çok bilim demektir. çok intihalde çok yayın demektir; daha çok doçent prof demektir. ancak ülkemizin istikrarını zedelemek isteyenler danıştayın kararına saygı duymayabilir. burası hukuk devleti olüüm. mahkemelerin verdiği kararlara saygı duyun. bakın ben nasıl duyuyorum. sizde duyun. duyalım beraberce saygı duyalım. el ele, sevgi dolu... ay şimdiden içim ısındı. haydi bakiyim.
  kaamos ve Podof bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. Makalede İntihal Yapmak Suç mudur?
  Akademik Makaleler forum içinde, yazan pamuk
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 18-07-2014, 21:51

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git