Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 40

ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin Konusunu İncelemektesiniz

Lisans mezuniyet notu yüzünde kaç kişi ÖYP'de hayal kırılıklığına uğruyor farkında mısınız? ÖYP'de lisans ortalaması ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  5

  ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin

  Lisans mezuniyet notu yüzünde kaç kişi ÖYP'de hayal kırılıklığına uğruyor farkında mısınız? ÖYP'de lisans ortalaması iyi olanlar atanıyor hep. Ancak şu durumu bilmeyen var mı? Bazı üniversitelerde bağıl değerlendirme varken bazılarında mutlak ölçüt var. Yani örnek olarak Ankara Üniversitesi'De geçme notu 70'dir. 70 de CC ' ye karşılık gelir. Diğer üniversitelerin çoğunda da bağıl değerlendirmeyle 35'ler 45'ler 60'lar CC' ye denk geliyor. Diploma genel ağırlıklı ortalama hesaplanırken de harf notu baz alınıyor. Yani 70'le CC alan bir öğrenci bağıl değerlendirme olan diğer üniversitelerde AA ile geçiyor ortalaması da tavan yapıyor. Bu adaletsizliğin farkında değil mi hiç kimse? Bazı üniversitelerdeki eğitimin kalitesi ve verilen notların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da ortadadır. Acil bir şekilde lisans mezuniyet adaletsizliği düzeltilmeli. Bizim ortalamamız 70-80 arası iken diğer bağıl değerlendirmeden mezun öğrencilerin 90-100 arası ortalamaları vardır. Bu haksızlıktır, kul hakkıdır.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Bu duruma öneriniz nedir? nasıl düzeltilebilir sizce?

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  En çok yakınılan konulardan biri bu forumda. ben de bu değerlendirmenin mağduriyetini yaşadım. Ancak tüm öyplileri etkilemediği için hatta birçoğu kişinin işine yaradığı için genellikle görmezden geliniyor. sonuçta kimse rakiplerinin puanını yükseltecek bir değişime destek vermez. bunu yök başkanına vs. iletmek lazım sürekli mesajlarla twitlerle vs. farkında bile olmayabilirler yöneticiler. ancak çok umutlu da değilim. yapılması gereken bir bilim sınavı ile okul puanının etkisinin sıfıra çekilmesi bence.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Şu an öyp'de kıstas alınan giriş kriterlerinden alana alakayı ve yeteneği en fazla ölçen araçtır bu not ortalaması olayı. Evet bir alan sınavı olsa bundan daha verimli olur yetenek ölçme hususunda burası tartışılmaz. Ayrıca üniversitelerin zorluk denkliği tartışmasındaki fikirlere de katılıyorum. Ama ales gibi bir sınav bu işin %60'ını kapatırken bunun %25'ini çok görmek pek yerinde bir istek gibi değil. Ayrıca tabiki bu durum kişiden kişiye değişen bir durum. Bu konularda kendimle ilgili örnek vermekten hoşlanmasam da Türkiye'nin en köklü ve en büyük üniversitelerinden birini bölüm birincisi olarak bitirdim. Alanımla ilgili yüzlerce kaynak çürüttüm, araştırmalar yaptım. Bu emeğimin karşılığı ise ales denen sınavın yarısı kadar bile yer etmiyor. Bu fikirde olanlar olarak bizlerde sürekli not ortalamasının değerinin arttırılması ile ilgili mailler gönderioruz ilgililelere ama karşılık görür mü bilinmez. Kısacası alan bilimi sınavları gelmeden bu tartışmalar kolay kolay bitmeyecek.
  Bob bunu beğendi.

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.378
  dediklerinize katılmıyorum hangi üniversitede 70 aa yapıyor geçme notu 60 olan bir yerde okudum sonra bağıla geçti daha kötü oldu 88 ile bb düşen dersler oldu lütfen büyük üniversiteden mezun olanda gayet yüksek notlarla mezun oluyor ayrıca şunuda unutuyorsunuz madem büyük üniversiteden mezun oldunuz alesiniz kesin 90+ olması çok normal dil puanıda aynı şekildedir küçük bir üniversiteden 90 ile mezunda olsa kişi ingilizceden 50yi geçemez birde bu açılardan düşünülmeli okul notu iyi olanlarada haksızlık ediyorsunuz gibime geliyor
  mendieta ve qpuro bunu beğendiler.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  55
  Herkes lisansı hakkıyla bitirdi, şimdi haksızlık yapılıyor hak yeniyor.. peki.

  Çevirilerle alakalı problem yaşayanların çoğunun samimi olduklarına inanmıyorum. Herkes demiyorum.
  Kendi adıma konuşayım lisansın yarısını hakkıyla okumadım, bazı şeyler kafaya dank edince diğer yarısında telafi etmeye çalıştım, geçtiğim dersleri tekrar aldım yükselttim ve bunları istisnasız AA geçtim ama belli bi yere kadar geldi tıkandı kaldı. Ve evet çeviri işim(ize)e gelmiyor ama suçu çevirmeye değil -yine bazı arkadaşları tenzih ederim- kendimize atmamız gerktiğini düşünüyorum.

  Kaybedilen 2 3 puanlara ağlanıp sızlanmak yerine onu telafi etmek gerek. Biraz daha dil, biraz daha analitik düşünce geliştirmenin hem vatana millete hem bizlere zararı değil faydası dokunur.

  Üniversitelerin herhangi bir X bölümü için düşünecek olursak bu kadar farklı kültürden hocalar varken, anlatış tarzları-bilgileri farklıyken, ayın bölüm olsada çok farklı içerikte dersleri varken, üni.den üni.ye seviye farkı varken pür adalet beklemek zaten mantıksız gibime geliyor merkezi olmayan birşeyde pür adalet sizde takdir edersinizki zor. Herkesi mutlu etmekte zor.
  Asıl problem HGUKARUAOSD üniversitesinden mezun olmuş şişirme notlarla gelmiş iki kelimeyi bir araya getiremeyen 3.95 lik vatandaşlarımız.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Bence bilim sınavının getirilmesi (kişiler büyük üniversitelerde okumuş olsa dahi) çoğu kişiyi mağdur edecektir. Siz 4 sene boyunca gördüğünüz ve görmediğiniz ama sizin alanınızla ilgili bilgilerden gelen sorulardan memnun olacak mısınız? bunun bizim alanla ne ilişkisi var diyebileceğiniz bir çok soru gelebilir. Bu sorulara da birer kaynak buldular mı bak sen o zaman işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Eğer getirilecek sistem mevcut sistemden daha iyi ise bende değişmesini isterim. Ancak üniversiteler arasındaki bu adaletsiz not dağılımını YÖK'ün düzeltmesi çok zor. Hocalar notları verirken barajı aşağıya çekmemelidir. Sordukları soru tarzlarını irdelemiyorum bile, çünkü her hoca ne öğretirse onu sorar/sormalıdır. bazı üniversitelerde öğrenci kalitesinin düşmesiyle birlikte soru kalitesinin düştüğü ancak alınan notların aynı olduğunu bizzat kendi kulaklarımla duydum. çok doğru bir sistem mi bana göre değil, ancak ortada bir gerçek varsa oda hocaların tutumlarının sorgulanması gerektiğidir.
  Özellikle büyük üniversite diye tabir edilen yerleri kazanıp okuyan arkadaşların ALES puanını düşürtme çabalarını anlayabilmiş değilim. Bu büyük üniversitelere yüksek puan alıp girilmiyor mu? ALES üniversite sınavına girişte yapılan sınavlara göre kolay bir sınav değil mi? düz bir mantıkla baktığımızda büyük üniversitelere giren arkadaşların çok az bir çabayla 90 üzeri puan almaları içten bile değil.
  Bilim sınavının ne genel ortalama yerine ne de ALES yerine getirilmesine katılyorum. Bu sınav geldiğinde inanılmaz bir mağduriyet yaşanacağını düşünüyorum.

  Genel ortalama ile yapılabilecek en iyi hamle YÖK'ün tüm üniversitelere tek bir sistemi dayatmasıdır. Bir üniversite'de AA'lar 80'e kadar düşerken diğerinde 90. Harfli sistem kendi içerisinde birde çan eğrisi dedikleri bir sisteme ayrılıyor öğrenci notu 60 olmasına rağmen en yüksek olduğu için AA alıyor. Birde en mağdur gurup var not ortalaması harfsiz olanlar bu insanlar her türlü mağdur. Adam sınavlarda 91 falan almış ama bunun AA olmasının imkanı yok. Harfli sistemde 90 alan bu adamı geçiyor.
  Eğer bakış açımız hep kendimizden taraf olmazsa birçok mağdurun olduğunu ve bizim buralarda hangi noktalarda durduğumuzu anlayabiliriz. Bence 100'lük sisteme tabi olanlar Harfli sisteme tabi olanlara göre daha mağdur. Öncelikli olarak bu konuda düzeltme yapılması gerekiyor.

  bu çözümlenmesi gerçekten zor bir sorun. bu konuda çok yerinde ve herkesi tatmin edecek bir çözüm üretmek oldukça zor.
  Salper bunu beğendi.

 8. #8
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  568
  Lisans not ortalamam 3.78 ama ing yuzunden atanamiyorum. Ales den 90+ almam gerek. Yapmayin hocam. Lisans not ortalamasi % 25den % 35 e bile alinmasi gerek. Ingilizce kosulu cok absurd bir durum. % 15 ekle puanima. Sonra 65 alamazsam hadi yallah. Sizde okul puanina takiliyorsunuz okul puani cok daha onemli.

  - - - Güncellendi - - -

  Siz okuldan okula olan farktan bahsediyorsunuz evet o konuda haklisiniz, ama bence bu oyp sistemi basli basina yanlis! Yine de baska caremiz yok.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Nerden
  Yozgat, Turkey
  Mesaj
  65
  Bence okul puanı ile ales puanının ağırlıkları yer değiştirmeli çünkü ben tarihçiyim ama türkçe matematik yüzde 60 etkili, kendi alanım yüzde 25. Bu çok mantıksız ve saçma. ayrıca benim ales 88 okul 87
  mendieta ve qpuro bunu beğendiler.

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  55
  Alıntı Kutadgu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Lisans not ortalamam 3.78 ama ing yuzunden atanamiyorum. Ales den 90+ almam gerek. Yapmayin hocam. Lisans not ortalamasi % 25den % 35 e bile alinmasi gerek. Ingilizce kosulu cok absurd bir durum. % 15 ekle puanima. Sonra 65 alamazsam hadi yallah. Sizde okul puanina takiliyorsunuz okul puani cok daha onemli.
  İşte böyle düşünmemek gerek. Ortalamanız yüksek, GANO nun etkisinin artmasını istiyorsunuz. Hep ene ene ene... olmaz ,yanlış. Ortalamanız 2.50 olsaydı aynı mantık ve düşünce içinde olabilecekmiydiniz? samimi olun lütfen. %35 den %25 e düşürülmesinin sebebi üniversiteler arası dengesizlikleri biraz da olsa aza indirmek. İngilizce yüzünden atanamıyorum diye birşey yok, çalışın akademisyen olacaksınz ingilizce bilmeden nasıl çalışmalar yayınlar yapacaksınız efendim lütfen.

  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Genel ortalama ile yapılabilecek en iyi hamle YÖK'ün tüm üniversitelere tek bir sistemi dayatmasıdır.
  aynen katılıyorum. adalet isteniyorsa olayı olabildiğince merkezileştirmek tek tip yapmak en adil olanı.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu ve Mezuniyet Notu
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan strada
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 29-01-2013, 23:56
 2. Mezuniyet notu diplomada yazmıyor??
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan okyanusmavi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-07-2012, 17:25
 3. YÖK ün adaletsizliği
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan dryahya
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-02-2012, 17:07
 4. lisans yüksek lisans mezuniyet notu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan onurss
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 21-01-2012, 00:50
 5. Mezuniyet Notu Yüksek Lisans Notu Olabir mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ismek
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 28-06-2011, 12:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git