Bulunan 1 den 10 - Toplam 10

ÖYP başvuruları nasıl yapılacak?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP başvuruları nasıl yapılacak? Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla YÖK kendisi bir havuz oluşturmadı.Buna göre başvurular,gitmek istediğiniz üniversitelere şahsen başvuru yapmanız ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  5

  ÖYP başvuruları nasıl yapılacak?

  Arkadaşlar bildiğim kadarıyla YÖK kendisi bir havuz oluşturmadı.Buna göre başvurular,gitmek istediğiniz üniversitelere şahsen başvuru yapmanız şeklinde olacaktır.2012 ek yerleştirme kontenjları yökün anasayfasında duyurularda var.Kontenjan olan üniversitelere başvuru yapbilmektesiniz ve istediğiniz üniversiteye başvuru yapma imkanınız var.Bu aralar 30.01.2012 tarihinden itibaren başvuru koşulları için ilgili üniversitelerin ilgili enstitülerini takip etmek yeterli olacaktır.Başvuru şart ve belgeleri yayınlanmaktadır.

  İkinci bir konu öyp ile atandığınız üniversitede eğer yl veya doktora programı varsa büyük ihtimalle başka bir üniversiteye görevlendirme almanız zor.

  Üçüncü konu öypden önce yaptığınız yüksek lisans veya başlamış olduğunuz yl tamamen sayılmayabilir.Arkadaşımın yüksek lisansı sayılmadı fakat bazı dersleri saydırmıştı diye hatırlıyorum.

  Başvuru sürecinde zorlanan arkadaşlar ilgili üniversitelerin ilgili birimlerini,genelde öyp koordinatörlüğü bu birim,arayıp daha iyi bilgi edinebilirler.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  70
  Üçüncü konu benim kafamı karıştırdı,neden kabul etmiyolarmış?
  “Risale-i Nur esaretine düşen bir esir, esaret zincirinden kurtulmak istemeyen bir esirdir.”

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  5
  onu bende bilmiyorum fakat şöyle bir açıklama mantıklı bence.öyp yök'ün kendi sistemi olduğundan tamamen kendi sistemini uygulamak ister.Belki istenilen müfredatı almadın,tez konusu istenmeyen bir konu vb. gibi durumlar açısından kabul edilmeme olabilir.Fakat ders saydırma gibi bir durum var.Müfredata göre bazı dersler saydırılabilir.Bu konu ile ilgili net bir bilgim yok.Dediklerim kesin birşey gibi anlaşılmasın.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  5
  sayın zizou, iyi hoş söylüyorsunuz da ben lisansüstü kontenjanlar açıklandığından beri çok üzgünüm.
  1. Yüksek lisans mezunuyum ve hayalim doktorayı ankaradaki ünv.lerin birinde yapmak idi. Fakat benim bölümümden ankarada sadece haceetepe açtı. O da bugün sayfasında anabilim dalının sadece iki bilim dalından başvuruların kabul edileceğini söylemiş. Bu bilim dalları arasında maalesef benim öypyi kazandığım bilim dalı yok. Anlıyacacağınız Öypyi kazanmamla birlikte Ankara hayalim sona erdi.
  2. Aklımda Ankara olmazsa Ege ünvne başvururum diyordum. Bugün onun sayfasında da yine benim bilim dalım kabul edilmeyecekmiş. O düşüncem de yökün bu sistemsiz sistemliliğiyle fiyaskoyla sonuçlandı.
  Benim kazandığım bilim dalından adamakıllı doktora eğitimi verecek hiçbir yer kalmadı.Yök madem beni aldı aldı. Hazır dili falan da geçmişim.Neden böyle elimi kolumu bağlıyor. Ve neden ilkönce anabilim dalından kontenjan açıp, sonra özel koşullarda şu, şu, şunlar ancak başvurabilir diyor!!!Ben temmuz 2011de öypi kazandım.ve yök diyorki 2 dönem içerisinde bir lisansüstüne yerleşmeniz gerek. Bu benim son şansım. Fakat istediğim hiçbir yer kontenjan vermedi.Ben şimdi ne yapmalıyım. Bir de üniversitelerin bazıları (gerçi benim bilim dalım olmasa da ) şahsen müracaat istiyor. Ee elimizde öyyp belgesiyle şehir şehir gezecek miyiz. Bu ön başvuru için çok gereksiz değilmi. Mülakat yok, ne yok zaten!!!

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  25
  yav arkadas allahını seven su ıse bı acıklık getırsın kafayı yıycem,sımdı arastırma gorevlısı olarak kazandıgım unıversıte oyp kapsamında lısansustu egıtım verıyor ve gel bana kayıt ol dıyo fakat ben oyp kapsamında olan bogazıcı unı de lısansustu almak ıstersem buna hakkım var mı yok mu bırde eger ar.gorevlısı olarak kadromun oldugu yerde egıtım alırsam senede ve zorunlu hızmete gerek yok dedıler fakat bu durumda da doktorayı bıtırdıkten sonra hadı sana gule gule derler mı yoksa oyp kapsamında oldugum ıcın yar.doc. Olmamı beklerlermı?nolur bıren bırı su sorularımı cevaplasında rahat uyku yuzu gorelım hayatımızı sekıllendırıyoruz sonucta

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  5
  humanist hocam öyp kadrosu 33.a dır yani daimi kadrodur.İşten atılma gibi bir durum yoktur.İkinci soruna cevaben derim ki;atandığın üni büyük ihtimal seni kendi bünyesinde tutar ve orada ar.gör olursun ve öyp'ni tamamlarsın.bu durumda senete sepete ihtiyaç olmaz o zaman zarfında sen zaten oraya hizmet ettiğin için hizmet krşılığı maaşını alıyorsun,seni gönderme gibi bir durum olmaz.ama başka üniye görevlendirme istersen kabul ederler mi onu görüşmen lazım.gidersen de o şekilde senet imzalarsın,geriye dönünce 6 yıl zorunlu hizmet yaparsın ondan sonra kalırsan senin bileceğin iş.yard.doç olamasanda beklersin ama işten atamazlar seni 33.a kadrosu olduğun için.sen rahat uyu.

  ssay hocam işte sorun bu daha önce bahsetmiştim.siz yl'yi ferdi olarak yapmışsınız yök'e tabi olmadan ve oda istemediği bir bölüm olduğundan dolayı size kadro açmamış.burada yukarıda belirttiğimiz durum oluyor.onların sisteminin içerisinde olmadığınızdan büyük ihtimal yl'de aldığınız derslerin bir kısmını saydıracaksınız bu şartlarda doktoraya direkt başlama şansınız olmayabilir.tabi ben bu konuda çok bilgili değilim.ama büyük ihtimal yükek lisansı yöke tabi olarak yapacaksınız.fakat öyp başvurusunda sizden yl yapmış olma şartı istemediyse dediklerim geçerli?aksi durumda sizin için yazdıklarımı hiç okumamış sayın.

 7. 30-01-2012, 22:12

  Lisansüstü


 8. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  70
  Sayın ssay,

  Hocam öncelikle hakkınızda herşeyin hayırlı olmasını temenni ediyorum.Hocam Hacettepe açmış diyosunuz,fakat ben göremedim,eğer mümkünse link gönderebilir misiniz?Şimdiden tşk.
  “Risale-i Nur esaretine düşen bir esir, esaret zincirinden kurtulmak istemeyen bir esirdir.”

 9. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  5
  math01 sanırım haceetepenin öyp başvuru koşulları linkini istiyorsunuz. Eğer öyleyse şu linke girin. http://www.sosyalbilimler.hacettepe....389&Itemid=380
  Bu arada Zizou beni yanlış anlamışsın. Benim yüksek lisansımda problem yok. Öyp ile kazandığım bilim dalında maalesef istediğim hiçbir ünv.de kontenjan açılmamış onu dedim ben. Umarım hepimizin hakkında hayırlısı olur...

 10. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  70
  ssay hocam,sosyalbilimler açıklamışta bizim fenbilimleri açıklamamış,heralde,yada ben bulamıyorum,yinede ilgilendiğiniz için tşk ederim.
  Hocam bu arada sizin alanda doktora programı açabilmeleri için,üniversitenizin yöke bunu bildirmesi gerekiyordu,bildiğim kadarıyla.Bu arada bizim personel daire müdürü;hocam dedi 2 yarı döneminize girdiğiniz için istemesenizde bir yere yerleşin(süreniz dolduğundan-atılma ihtimali)diğer dönem değiştirirsiniz dedi,bilginiz olsun.
  “Risale-i Nur esaretine düşen bir esir, esaret zincirinden kurtulmak istemeyen bir esirdir.”

 11. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  5
  Math01 haklısın üniversitenin yöke bildirmesi gerekiyordu. Ama üniversitenin kendinden bile haberi yok. Dİğer dönem değiştirirsiniz demişsinya arkadaşım o nasıl oluyormuş. Biz şimdi gittiğimiz yere senet imzalamayacak mıyız?

Benzer Konular

 1. Lisansüstü başvuruları yaptık. Kesin kayıt ve göreve başlama süreci nasıl?
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan mb_2879
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 28-09-2012, 15:57
 2. öyp l.üstü kontenjanı açan ünvlere başvuru nasıl yapılacak...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan there_ya
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 16-08-2012, 16:10
 3. Bütünleşik doktoraya başvuruları nasıl yapılır?
  Bütünleşik Doktora Programı forum içinde, yazan tunga
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 03-03-2012, 22:12
 4. Öyp ve Yüksek Lisans Yapılacak Okul
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan gazioglu61
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-01-2012, 01:56
 5. öyp de zorunlu hizmet yapılacak yer
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan fsb
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 01-08-2011, 18:12

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git