Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

ÖYP Yüksek Lisans ve Takip Eden Sürece Dair Önemli Birkaç Konu Başlığı...

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP Yüksek Lisans ve Takip Eden Sürece Dair Önemli Birkaç Konu Başlığı... Konusunu İncelemektesiniz

.............

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  3

  .

  ..........

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  396
  Sorular sorular...

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı erdek Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sorular sorular...
  Aynen. Belirsizlik belirsizlik belirsizlik...

 4. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Cevaplanacak gibi değil. Tüm foruma referans vermek gerek

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  25
  Valla arkadaş +1 bende bu soruların cevabını merak ediyorum

 6. 19-01-2012, 18:53

  Lisansüstü


 7. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  16
  Elimden geldiğince cevaplamak istiyorum;
  1- a) Yüksek lisans ve Doktora için başvurular YÖK tarafından Üniversitelerin ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim verebilecekleri alanlarda belirlenen kontenjanlar çerçevesinde Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun onayı ile ilan edilir. Adayların başvuruları Yürütme Kurulu kararında açık bir ifade olmadığı takdirde Üniversitelerin belirlediği tarih aralığında alınır. Lisansüstü eğitim başvurularında da ilk atamadaki gibi ÖYP puanı çerçevesinde değerlendirme yapılır. Aynı zamanda ÖYP puanınız sabit bir puan değildir. Yabancı dil ve ALES puanlarınızın artışına bağlı olarak güncellenebilen bir puandır. Enstitüler bu puana bağlı olarak başvurduğunuz alana yerleştirmenizi yaparlar. Burada yapmanız gereken kontenjanların YÖK'çe ilan edilmesinden sonra üniversiteleri bireysel olarak takip etmektir. Yerleştirmeler emin olmamakla şunu söyleyim çünkü bazı büyük üniversiteler özel uygulama yapabilirler, ayrıca bir mülakat ve dil sınavı yok. Ama birkaç üniversitenin adaylar yerleştirildikten sonra bazı dil barajı getirdiklerini duydum.
  b) Yürütme Kurulu Kararına göre görev süresi bitim tarihine kadar YÖK'ün ilan ettiği kontenjanlara yerleşemeyen adayların ilişiği kesilir. Örneğin; yerleştirildiğiniz üniversiteye 01/02/2012 tarihi itibarıyla görevinize başlamanız durumunda; eğerki üniversite 2547 sayılı Kanunun 33/a maddesi uyarınca atamanızı 1 (bir) yıl süre ile yaparsa; 01/02/2013 tarihine kadar yerleşememeniz durumunda ilişiğiniz kesilir. Çoğu üniversitede araştırma görevlilerini 1 (bir) yıl süre ile atar.
  2-35.maddeye göre görevlendirme işlemi yapılana kadar mesainin geçmesi/geçmemesi tamamen atandığınız fakültenin dekanı ve bölüm başkanına bağlıdır. Eğerki faaliyette olan yani eğitim-öğretim olan bir bölümse mesaiye devam edersiniz diye düşünüyorum. Ancak, yeni kurulan üniversitelerde sıkça rastlanan bir durum olarak eğitim-öğretim olmayan bir bölümse mesaiye gelmezsiniz. Şunuda belirtiyim dekan eğer senin bölümün faaliyette değil sen genede gelmek zorundasın buraya derse diyecekte hiçbirşey yok.
  3-Bu sorunun cevabını kendiniz çok güzel anlatmışsınız. Aynen öyle olmaktadır. Senet imzalama olayı yoksa ortada sizden hiç kimse geri ödeme alamaz.
  4-Yurtdışına yabancı dil eğitimi için gitme işlemleride YÖK tarafından belirli tarihlerde yapılmaktadır. Buda genelde eğitim-öğretimin sona erdiği yani Haziran-Eylül ayları içerisinde dönem dönem olmaktadır. Geçen yıl yaz aylarında yanlıs hatırlamıyorsam belirli kontenjanlarla 3 sefer Malta'ya dil eğitimi için gönderildiler. Burada yurtdışına gitmek içinde gene bir kontenjan var YÖK bu kontenjan dahilinde yabancı dil puanı yüksek olan ÖYP araştırma görevlilerini sıralayarak gönderiyor. YÖK tarafından karşılanan masraflar ise uçak bileti, günlük yevmiye (yanlıs hatırlamıyorsam en son 43 Euroydu), sağlık sigortası. Toplamda 4360 Euroy civarlarındaydı en son belki bu sene artar.
  5-Bu soruyu bence YÖK'ede sorsanız net bir cevap alamazsınız..Ama bildiğim kadarıyla bu konu hakkında YÖK tarafından yapılan bir çalışma var.
  6-35.maddeyle görevlendirilip kadronuzun bulunduğu üniversiteden ilişiğini kestiğiniz andan itibaren pek bir ilişkiniz kalmaz. Lisansüstü eğitiminiz bitene kadar gelip gitme gibi bir durum yok. Sadece ÖYP Esas ve Usullerde şöyle bir madde var sanırım 11.maddeydi.."Ders aşaması bitip lisansüstü eğitiminin tez aşamasında olanlar tez danışmanın olumlu görüşü ve YÖK Yürütme Kurulunun Kararı ile kadrosunun bulunduğu üniversitede tez çalışmalarına devam edebilir" Ama burdada tez danışmanın olumlu görüş şartı var. Oda pek mümkün olmaz.
  7-Son soruya gelecek olursak; avukatlık stajı veya benzer stajların ÖYP Araştırma Görevlisini kapsar. Şöyleki 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ortak Hükümler başlıklı 36.maddesinin 1)bendinde " Avukatlık stajını açıkta iken yapanlara iki, memuriyette iken yapanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır" hükmü yer alır. Dolayısıyla belgelendirmeniz halinde derece/kademenize bu durum yansır.
  Bildiğim kadarıyla yazmaya çalıştım. Hatalarım olabilir..Kusura bakmayın..

 8. 20-01-2012, 17:02

  Lisansüstü


Benzer Konular

 1. Uygunsuz/Konu Dışı Mesaj/Konu Bildirimi
  Site Hakkında forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 12-02-2018, 15:48
 2. Cevap: 10
  Son Mesaj: 10-08-2015, 15:44
 3. ÖYP ile atandıktan sonraki sürece dair sorularım
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan nesesizasla
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 06-08-2012, 00:06
 4. Ales sayisal konu dağilimi? ve birkac soru daha..
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan esra555
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-03-2012, 11:35
 5. ÖYP, askerlik, birkaç önemli nokta?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan hawk9
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 25-07-2011, 00:50

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git