+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 14

ÖYP'li yurtdışı doktora görevlendirme

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP'li yurtdışı doktora görevlendirme Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, Ben ÖYP'li araştırma görevlisiyim. Kadromun bağlı olduğu üniversite görev yapıyorum. Yurtdışında bir üniversiteden burslu ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  13

  ÖYP'li yurtdışı doktora görevlendirme

  Merhaba,

  Ben ÖYP'li araştırma görevlisiyim. Kadromun bağlı olduğu üniversite görev yapıyorum. Yurtdışında bir üniversiteden burslu doktora kabulu aldım. Yani hiçbir kurumdan bir burs talebim olmayacak. Şuan ki durumda yurtdışında doktora yapmak için 33. veya 39. maddeye göre görevlendirme talep edebilir miyim?

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Mesaj
  5
  Merhaba,

  Araştırma görevlilerinin görevlendirilebilmesi ile ilgili Ocak ayında alınmış bir karar mevcut. Aşağıdaki kararın maddesi yer alıyor.
  //
  d) Araştırma görevlisi veya bu kadrolara atanmış öğretim elemanları üniversitede en az bir yıl görev yapmış olmak ve genel hükümlere göre mecburi hizmet yüklenmek şartıyla yurtdışında iki yıla kadar görevlendirilebilirler. Bunların görevleri beş yıla kadar uzatılabilir.//
  Link: High Education - Yükseköğretim Kurulu

  Ancak yine de kararlar üniversitelerdeki uygulamalara göre değişiklik gösterebiliyor.

 3. #3
  Conqueror_1
  Misafir
  Yönetmeliğin son halinde d maddesinde değişiklik yapıldı diye biliyorum. Daha önce 5 yıla kadar yazmasına rağmen şu anda 1 yıla kadar şeklinde yazıyor.

  Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
  pinko_34 ve göçmen kuş bunu beğendiler.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  13
  Alıntı Conqueror_1 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yönetmeliğin son halinde d maddesinde değişiklik yapıldı diye biliyorum. Daha önce 5 yıla kadar yazmasına rağmen şu anda 1 yıla kadar şeklinde yazıyor.

  Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
  Yani bu durumda bir araştırma görevlisinin yurtdışında doktora yapması mümkün değil, öyle mi? ve önceden uzatma rektör kararına bırakılmıştı ama artık öyle bir esneklikde yok sanırım.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2018
  Mesaj
  2
  Alıntı bgm35 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yani bu durumda bir araştırma görevlisinin yurtdışında doktora yapması mümkün değil, öyle mi? ve önceden uzatma rektör kararına bırakılmıştı ama artık öyle bir esneklikde yok sanırım.
  Evet bu şartlar altında sanırım öyle oluyor. Önceden görevlendirme alarak yurt dışında doktora yapıp dönme ihtimali az da olsa vardı, şimdi tamamıyla ortadan kalktı. Doktora sırasında ziyaretçi araştırmacı olarak gidilebilir gibi şu an için sadece.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  13
  Konuyu araştırırken aşağıdaki linki buldum. Yurtdışına Yetiştirilmek Üzere Gönderilen Kamu Çalışanının İzin Hakkı diye bir izin türü var. Bu şekilde bir izin talep mümkün değil misizce ?


  Aylıksız İzinler | Personel Daire Başkanlığı

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2018
  Mesaj
  2
  Kesin konuşmamakla birlikte anladığım kadarıyla yorumumu söyleyeyim. Birinci maddede asli memur olma şartı vardır şeklinde yazıyor. Bu da 657 sayılı kanuna bağlı olmak anlamına geliyor olsa gerek. Biz 2574 sayılı Yükseköğretim Kanununa bağlıyız. Ama kesin konuşup sizi de yanıltmak istemem.

  Bunun haricinde 2547 sayılı kanunun 33a maddesinde "Lisansüstü eğitim - öğretim için yurt dışına gönderilen araştırma görevlileri kadrolarında bırakılırlar ve (Burslu gidenlerin bir yılı aşan süreleri ile şahsen özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kurumlarınca kendilerine aylıksız izin verilmesi uygun görülenler hariç) aylık ve diğer her türlü ödemelerin kanuni kesintilerin sonra kalan net tutarının % 60'ını kurumlarından alırlar." ibaresi yer alıyor. Bu ibareden sizin gibi kendine özel burs sağlayan araştırma görevlilerinin kadrolarında bırakılarak yurt dışına gidebilmesi için aylıksız izin verilebildiğini anlıyorum ben.
  ( http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2547.pdf )

  Tekrar bakınca farkettim, size daha önce gönderdiğim linkte ( Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü ) 33a, 50d gibi araştırma görevlisinin kadro durumunu belirten bir ifade yok, sadece araştırma görevlisi yazıyor. Belki 33a'lı olduğunuz için direkt olarak 33a maddesindeki ibare üzerinden görevlendirme almaya çalışabilirsiniz. Ancak bu şekilde giden araştırma görevlileri sayısında ciddi bir azalma olduğunu hatta üniversitelerin artık göndermeye pek yanaşmadığını duymuştum. Şurada bununla ilgili bir rapor var hatta, sayfa 11'deki tabloyu inceleyebilirsiniz. (https://www.researchgate.net/profile...on-Council.pdf )

  39. madde ile görevlendirme konusunda ise kanunda şöyle bir ibare var : "Öğretim elemanları birinci fıkrada ve bu Kanunun 33 üncü maddesinde sayılan yurt dışına gönderilme halleri dışında mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak için Yükseköğretim Kurulunun teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca üniversiteler itibariyle bir yılı geçmeyecek şekilde her yıl belirlenecek kontenjan ve süreler dahilinde yurt dışına gönderilebilecekleri gibi aynı amaçlarla dış burslara dayanılarak da gönderilebilirler". Buradan da tam bir doktora eğitimi için 33a'lı bir araştırma görevlisinin 39. madde ile gönderilemeyeceğini çıkarabiliriz sanırım.

  Eğer üniversitenizden konuyla ilgili bilgi alabilirseniz, buraya da yazarsanız ilgililer olarak biz de bilgilenmiş oluruz.

 8. #8
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  730
  Conqueror1 küçük bir düzeltme yapayım. Asli memur 657li demek değildir. Asaleti tasdik edilmiş kamu personelidir. İster 657 olsun ister 2547li ilk 1 yılda kamu personeli aday memurdur. 1 yıldan sonra asalet tasdik edilir. Kastedilen budur. Şimdi yapıyorlar mı bilmiyorum ama araştırma görevlisi iken 1 yılı doldurduğumda bayrak ve yemin metni ile asalet tasdikim yapılmıştı.

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  13
  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Malesef 33. maddeye göre görevlendirme için YÖK'e sorulan görüşe henüz bir yanıt gelmedi. Gelse bile Conqueror1 de bahsettiği üzere artık bu tarz görevlendirmeler yapmadıkları için yanıtın olumlu olcağını sanmıyorum.

  Ocak ayında çıkan bir yıldan fazla görevlendirme vermeme kararı nedeniyle zaten 39. madde ile de alamıyorum artık.

  Benim bahsettiğim Yurtdışına Yetiştirilmek Üzere Gönderilen Kamu Çalışanının İzin Hakkı içinde şöyle bir sıkıntı var. "gönderilmek üzere" diye bir ifade kullanıldığı için kurumun göndermesi durumunda veriliyor sanıyorum (YLSY tarzı).

  Malesef başka seçenek de bulamıyorum. Ya burda eğitimimi bırakıp döneceğim yada istifa edeceğim. Bürokratik engeller nedeniyle her iki durumda da emekler çöpe gitmiş olacak.

 10. #10
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  730
  Acaba ücretsiz izin almanız mümkün değil mi?

Benzer Konular

 1. Cevap: 12
  Son Mesaj: 02-11-2018, 13:21
 2. Uzman Yurtdışı Görevlendirme
  Uzman forum içinde, yazan energystar
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 10-01-2018, 15:08
 3. ÖYP ile Yurtiçi/Yurtdışı Görevlendirme Rehberi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Gundogarken
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-06-2017, 12:34
 4. ÖYP Araştırma Görevlisi 39. Madde ile Yurtdışı Görevlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hostivar
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 16-06-2016, 13:03
 5. ÖYP Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu ve Post-Doktora
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan basciemre
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 10-02-2014, 22:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git