+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 18

33/a'ya geçirilen öyp'lilerin 35. madde görevlendirmelerinin iptali

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda 33/a'ya geçirilen öyp'lilerin 35. madde görevlendirmelerinin iptali Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar, malum 1 Ocak 2018 tarihine kadar 33/a kadroya aktarımlar eşitsiz şekilde yapıldı. Aramızdan 33/a'ya ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  7

  33/a'ya geçirilen öyp'lilerin 35. madde görevlendirmelerinin iptali

  Arkadaşlar,

  malum 1 Ocak 2018 tarihine kadar 33/a kadroya aktarımlar eşitsiz şekilde yapıldı. Aramızdan 33/a'ya kadro aktarımı yapılanlar da tuzağa düşürüldü ki insanların evli, barklı, emzikli çocuğu olanların apar topar 35. madde görevlendirmeleri iptal edildi ve tezleri bitmeden geri çağırıldı. Bu süreçte kadronunun bulunduğu okula geri dönenlerin deneyimlerine dair güncel bir forum başlığı olmadığı için lütfen deneyimlerimizi sorularımızı burada paylaşalım.

  Ben ilk sorumu sorayım, ilişiği kesme yazım 3 Ocak'ta görevlendirildiğim Üniversiteye gelmiş, bana 8 Ocak'ta bildirildi. On gün içinde geri dönmem gerektiği söylendi, mutemet ise maaşlar karışmasın diye "15'inde ilişiği kesmemin yararıma olacağını söyledi.
  Kadro Üniversitemi aradığımda ise onlar "hemen ilişiği kesip gel başla" dedi... Bölüm başkanı da bir gün bile beklemeden dönüş yapan başka bir öyp.li araş. gör.ü referans göstererek hiç bir şekilde yasal 15 günlük taşınma hakkımı kullanmadan başlamam gerektiği yönünde kaba bir şekilde uyarıda bulundu.
  Arkadaşlar, benim yasal hakkımla ilgili epey şaşırmış durumdayım, 15 günlük süre ilişiğimi kestiğim an mı başlıyor, yoksa kararnamemin 3 Ocak'ta görevlendirildiğim üniversiteye gönderildiği andan mı başlıyor. İlişiği kesme tarihini neye göre belirlemeliyim... ?

  diğer sorum ise bu 33/a'ya geçirilme durumunun 35.le görevlendirilmişler için

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2018
  Mesaj
  8
  İlişik kestikten sonra 15 gün süreniz var. Bölüm başkanı muhtemelen ihtiyacı var diye sizi sıkıştırıyor. Yasal olarak 15 gün sonra gitme hakkınız var, kullanıp kullanmamak size kalmış. Maaşı 15 inde aldıktan sonra ilişik kesmeniz gecikme yaşanmaması açısından mantıklı bir karar olur.

  35. Madde görevlendirmeleri de malesef YÖK'ün oralı olmaması sebebiyle üniversitelerin insiyatifine bırakılmış durumda. YÖK'ten bu konuda -tavsiye niteliğinde bile olsa- bir yazı gitmezse çoğu üniversite mağdur edecek gibi görünüyor. Özellikle sayısal bölümlerde doktora yapanlar arasında çok mağduriyet yaşanacak. Yeni kurulan üniversitelerin çoğunda laboratuvar, cihaz, öğretim üyesi vb. imkanlar berbat durumda. Yüksek öğretimin kalitesini arttırmak istediklerini iddia edenler bu uygulamalar ile çoğu kişinin doktorasını mundar edecek.

  Sosyal medya, sendikalar vs. aracılığı ile bir farkındalık oluşturulmazsa tıpkı 33/a geçişlerde olduğu gibi kimi üniversite görevlendirme verecek, kimisi vermeyecek. 33/a mücadelesinin yanında 35.madde görevlendirmesi için de çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  7
  Hocam çok teşekkür ederim,

  kesinlikle öyle insanların hayatlarını ipotek altına aldılar ve bu halde per perişan nasıl tezimize oturup devam edebiliriz... bu 33/a geçişi için en az iki aydır mücadele, gece uyku uyuyamadık huzursuzluktan... Şimdi 33/a olunca da dirlik düzen bozup bir günde çöpsüz üzüm gibi fakülteye yuvarlanalım istiyorlar, insan değil cansız varlıklarız, makineyiz sanki... yani totalde bu süreç üç dört ayımızı yedi, bir çoğumuz tez konusunu unuttu neredeyse hocam... Kesinlikle 35. madde için mücadele edilmeli devamında.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  382
  Merhaba arkadaşlar, bana da bir yazı gelmiş bağlı olduğum üniversiteden ama sadece hizmet dökümü belgesi istemişler. Herhangi bir ilişik kesme talebi yok. Bu durumda olan var mı peki aranızda? Ayrıca yurtdışındayım görevlendirmem var Eylüle kadar, 35.maddem iptal olursa da gelemeyecek durumdayım zaten.
  Eğer anlamıyorlarsa boşver tatlım

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2018
  Mesaj
  5
  merhaba arkadaşlar öyp hakkında çok güncel olan bir konu ve büyük karışıklıklar var. Ben Fırat üniversitesi tarafından sorunsuzca 33 a ya aktarılan şanslı bir araştırma görevlisiyim ancak, fıtratı nefret üzerine olan İnönü üniversitesi Yurtdışında Tübitak 2214 A bursu ile bulunduğum sırada Fırat üniversitesinin çağrısı üzerine ben orda olmadan ilişiğimi kesmiş. Bu mümkünmü ne yapmam gerekir. maalesef mailime erişemeyince 10 gün geçtikten sonra öğrendim. Bölüm başkanımız benim burda olmadığımı gelir gelmez tebligatın bana iletileceğini yazacak ama kesilen ilişiğim tekrar düzeltilebilirmi? ben üniversitenin birimlerinden çıkış almadan nasıl ilişiğim kesiliyor. SGK çıkışım yapılıyor. Maaş ımın durması inanın sorun değilde kazandığım hakkım Fıratta ki kadromdan olmak istemiyorum helede böyle bir ortamda gelecek belirsizken. acil yardıma ihtiyacım var. sorum şu ben dönünce istediğim tarihte çıkışımı alıp Fırat Üniversitesine dönebilirmiyim. Fırat üniversitesi sadece ilişiğimin kesileceği tarihin bildirilmesini talep etmişken İnönü nasıl kesebilir. cevap verirseniz çok sevinirim gelişmelerle bende sizlere yardımcı olmak isterim.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  47
  33/a' ya geçirilmiş öyp'li araştırma görevlisiyim. Yüksek lisansımı yeni bitirdim, 35. madde görevlendirmem iptal edildiği için doğrudan geçemedim doktoraya, kadromun bulunduğu üniversitede doktora programım yok. Lisansüstü tercihleri yaptım ancak çok az kontenjan verilmiş eğer yerleşemezsem bir dönem boşta devam edebilir miyim kadromun bulunduğu okulda? yök bu konuda net birşey söylemedi bilgisi olan lütfen paylaşabilir mi? 33/ a lı öyp araştırma görevlileri bir dönem herhangi bir lisansüstü programa kayıt olmadan devame debilirler i? atılırsınız diyenler var okullar ve yök bir şey söylemiyor net olarak

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  7

  33/a'ya geçirilen öyp'lilerin 35. madde görevlendirmelerinin iptali

  Curious'un mesajına cevaben:

  Bilginiz olmada çıkış işlemlerini yapmaları normal şartlarda mümkün değil, nakil belgesini teslim almadan evvel her birimden tek tek imza toplatıyorlar ilişik keserken de süründürüyorlar. Eğer kendileri bu işlemleri yaptılarsa teşekkür bile edilebilir... Şaka bir yana nakil belgesi elinizde olması lazım ki Fırat'a giderken personel işlerine getirip girişiniz yapılabilsin. Eğer 10 gün önce ilişiğiniz kesildiyse nakil belgesini talep edin İnönü Üniversitesi'nden, nakil belgesini postalamış olabilirler Fırat'a, bir an önce gidip girişinizi yaptırın yoksa kadronuzu yakacaklar.

  Bu süreç 33/a'ya geçirilenler için adeta bir tuzakmış... Gelemeyenlerin kadrosu yanarsa yök'e devredilmiyor, üniversitede kalıyor...
  Son düzenleyen ataraxia, 16-01-2018 saat 22:07. Sebep: not ekleme

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  7
  Motzart'a cevaben:

  Elbette artık kadronun bulunduğu okulda araştırma görevlisi olarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Hatta ÖYP eğitim kadroları dışında kendiniz de bağımsız şekilde başvuru yapabilirsiniz doktora öğrenci seçme sınavlarına. 33/a'lı olduktan sonra atılma söz konusu değil mantıken, endişe edilecek bir durum yok artık neticede.

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  47
  Alıntı ataraxia Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Motzart'a cevaben:

  Elbette artık kadronun bulunduğu okulda araştırma görevlisi olarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Hatta ÖYP eğitim kadroları dışında kendiniz de bağımsız şekilde başvuru yapabilirsiniz doktora öğrenci seçme sınavlarına. 33/a'lı olduktan sonra atılma söz konusu değil mantıken, endişe edilecek bir durum yok artık neticede.
  Hocam cok tesekkur ederim bu iyi haber benim icin bu donem acilan pek ilan yok bolumumde onumuzdeki eylul icin en azindan disaridan kabul aldigim bir programa devam edebilirim. Peki hocam bu konuyu dogrulayan bir yök yönetmeligi ya da karari var midir bildiginiz ya da bu durum kadromun oldugu okulla halletmem gereken bir durum mudur?

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  18
  İyi günler,
  Bildiğiniz gibi çoğu kurum 50d'ye geçirdiği arş. gör.'lere 33a'ları geri verdi ve 35'lerde iptal edildi. Bu süreçte doktora yeterliliğini vermiş fakat tez önerisi vermemiş birini, bölüm eğer doktora programı açmışsa istemediği halde yatay geçişe zorlayabilir mi? Kadrosunu geri alabilir ama öğrenciliğini taşıma hakkına sahipler mi?
  Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkür ederim

Benzer Konular

 1. Sözlü sınavın iptali
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan hamburglu
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-10-2017, 20:51
 2. Yillik izin iptali
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan goggles
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 08-07-2016, 12:27
 3. 35 madde ile görevlendirme iptali
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan neilos
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-01-2016, 22:36
 4. öyp kadrolarının iptali
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan mugedlr
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 03-05-2015, 22:34
 5. Cevap: 2
  Son Mesaj: 05-06-2011, 01:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git