+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 15

YÖK: Öncelikli Alanlar İçin İhtisaslaştırılmış ÖYP Geliyor

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda YÖK: Öncelikli Alanlar İçin İhtisaslaştırılmış ÖYP Geliyor Konusunu İncelemektesiniz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimde Türkiye'nin öncelikli alanlarında öğretim üyesi istihdam etmek üzere ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  YÖK: Öncelikli Alanlar İçin İhtisaslaştırılmış ÖYP Geliyor

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimde Türkiye'nin öncelikli alanlarında öğretim üyesi istihdam etmek üzere bir program başlattıklarını, bu çerçevede "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı"nın (ÖYP), "İhtisaslaştırılmış Öğretim Üyesi Programı" olarak şekillendirileceğini bildirdi.Başkan Saraç, YÖK Konferans Salonu'nda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı veteriner, ziraat ve su ürünleri fakültelerinin dekanları toplantısında, bugün itibarıyla yükseköğretiminde 109 devlet ve 84 vakıf olmak üzere 193 üniversitede, yaklaşık 6 milyon 800 bin öğrenci bulunduğunu söyledi.

  Üniversitelerde 35 ziraat, 27 veteriner, 16 su ürünleri ve 3'ü vakıf üniversitelerinde olmak üzere 8 tarım ve doğa bilimleri fakültesi bulunduğunu ifade eden Saraç, ziraat fakültelerinde 30 bin 220, veteriner fakültelerinde 11 bin 854, su ürünleri fakültelerinde bin 500, tarım ve doğa bilimleri fakültelerinde ise 600 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

  Ziraat fakültelerinde 2 bin 470, su ürünlerinde fakültelerinde 500, veteriner fakültelerinde bin 775, tarım ve doğa bilimleri fakültelerinde ise yaklaşık 140 öğretim elemanının görev yaptığını dile getiren Saraç, bu fakültelerde, özellikle son yıllarda istihdam başta olmak üzere büyük sorunlar yaşadığına işaret etti. Bunun öğrenci talebini de olumsuz etkilediğine dikkati çeken Saraç, sorunları sadece kontenjana indirgememek gerektiğini, daha derin ve yapısal sorunlar bulunduğunu kaydetti.

  YÖK'ün bu konuda planlama yapması gerektiğini vurgulayan Saraç, tarım ve gıda, su ürünleri ve hayvancılığın ülke için önemine işaret etti.- "Yeni kurulmuş üniversiteler öncelikli alanlara odaklanacak"

  Bu önemli alanların bilimsel zeminde ele alınması ve geliştirilmesi gerektiğini belirten Saraç, "Sizinle bugün burada başka bir faaliyetimizi de ilk kez paylaşmak isterim. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak, birçok ilke imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda yükseköğretimde ülkemizin öncelikli alanlarında öğretim üyesi istihdam etmek üzere bir program başlatıyoruz" diye konuştu.Saraç, 10. Kalkınma Planında da "Üniversitelerin İhtisaslaşması"nın planlandığını anımsatarak, hazırlanan yeni YÖK Yasası'nın bu çerçevede yaklaşım öngördüğünü aktardı.

  Sürecin yasalaşmasını beklemeden görev tanımları, yetki ve yetkinlikler kapsamında gereğini yapma yönünde hareket ettiklerini belirten Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:"Üniversitelerimizin ihtisaslaşmasına yönelik olarak yükseköğretim sistemimizdeki özellikle yeni kurulmuş üniversitelerimizin ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlarda odaklanmasını ve buna yönelik öğretim üyesi ihtiyacının da bir politika dahilinde karşılanmasını öngörüyoruz. Örneğin Bursa Teknik Üniversitemizin 'Robotlar ve Akıllı Sistemler'de, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitemizin 'Akıllı Ulaşım Sistemleri'nde, Sinop Üniversitemizin 'Sürdürülebilir Çevre Teknolojileri'nde ihtisaslaşmasını planladık. Bu kapsamda çok iyi bilinen ÖYP'yi, 'yönlendirilmiş' yani 'İhtisaslaştırılmış Öğretim Üyesi Programı' olarak şekillendiriyoruz."

  Programa kabul edilen araştırma görevlileri ve araştırma görevlilerinin, lisansüstü eğitimleri sonrası istihdamedilecekleri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin rektörleriyle bugün saat 17.00'de bir araya geleceğini bildiren Saraç, aynı amaca yönelik olarak, Kalkınma Bakanlığı ile özellikle 2006'dan sonra kurulan ve şehir ve bölge odaklıüniversitelerin ihtisaslaşmalarında, bölgesel kalkınmaya katkıyı daha belirgin kılmaya yönelik program üzerinde de çalıştıklarını belirtti.
  YÖK: Öncelikli Alanlar İçin İhtisaslaştırılmış ÖYP Geliyor! | Akademik Personel 2016-2017
  qpuro bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  751
  YÖK yine yerinde duramıyor. Bakalım neler çıkacak?

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.378
  aşağıdaki linkteki bölümlere gelecektir büyük ihtimal. Ötekiler boşuna hayal kurmayın sonra üzülebilirsiniz

  http://www.tubitak.gov.tr/sites/defa...lar_2013_0.pdf
  Konu hayaller olunca insan bocalayabilir ama başarısız olmanın tek yolu hayallerinden vazgeçmektir.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı bigthunder Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  aşağıdaki linkteki bölümlere gelecektir büyük ihtimal. Ötekiler boşuna hayal kurmayın sonra üzülebilirsiniz

  http://www.akademikpersonel.org/oyp-...lar_2013_0.pdf
  Zaten yapıldı açıklama, "Temel Bilimler, Ziraat, Orman ve Su Ürünleri " için geliyor.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ◄◄ VE-RI-TAS
  Mesaj
  207
  bence eğitim sistemimiz çok yanlış..Ama sistemi sürekli değiştirerek fayda sağlayacağını düşünmek bir o kadar yanlış..
  Son düzenleyen sueno, 17-03-2016 saat 17:10.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  102
  Umarım bu yeni programda ÖYP'de yapılan hatalar tekrar edilmez. ÖYP'de yapılan en büyük hatanın bu programın esas bileşenleri olan biz araştırma görevlilerinin karar sürecine dahil edilmeyip, köle gibi görülmesi olduğunu düşünüyorum. Bu sorun da elbette ülkedeki kıt demokratik anlayışın akademik camiaya tezahüründen başka bir şey olmasa gerek.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  18
  Şahsi kanaatim YÖK'ün almış olduğu karar doğru. Tarım ve hayvancılık bu ülkenin kanayan yarası haline gelmiştir ve bu sektörler üzerinde yüzlerce spekülatör tarafından akıl almaz oyunlar oynanmaktadır. Bu sorunun temeli yetişmiş tam donanımlı eleman eksikliğidir. Bu sorunu bahsettikleri gibi temelden üniversitelerden çözebilirlerse ülke tarımı çok farklı yerlere gider ve kaybolan itibarını geri alabilir. İnşaallah başarılı olurlar. Ancak öncelikle bu alanlara yapılacak alımlara ana bilim dalı bazlı alan bilim sınavı getirilmelidir. Her alanda ayrı ayrı ihtisaslaşmış ya da ihtisas görmek isteyen kişi(ler) bu işe soyunmalıdır.

 8. #8
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Aslında bu işteki sorun şu; YÖK (devlet) bu oluşum sayesinde alanlarında ileri düzeyde akademisyenler üretip orta ve uzun vadede meyvelerini toplamayı umuyor, ama bizler olaya iş kapısı olarak bakıyoruz bu iki beklenti uyuşmayınca da hiç verim alamayacağız
  pepsiadam bunu beğendi.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  341
  Geri getirmekten kastettiğimiz bu değildi
  Better to reign in Hell than to serve in Heaven.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2017
  Mesaj
  41
  bugün uludağ üniversitesi ilana çıktı şartlar şu 1. Bu ilan “Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrosu” kapsamındadır. 2. Bu kadroya atanacak araştırma görevlisi “Fizyoloji” konusunda yetiştirilecektir. 3. Adayın, Biyoloji, Kimya veya Tıp Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü lisans mezunu olması ve ilgili alanda tezli yüksek lisans yapıyor olması ve tez aşamasına geçmemiş olması gerekmektedir. 4. İlanlara başvuracak adayların, araştırma görevlisi kadrolarına atanmaları halinde, doktora eğitimlerini atandıkları üniversitelerde ve tezlerini Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarda yapmaları gerekmektedir. 5.Adaylar aynı üniversiteden şartları uyan kadrolardan sadece birine başvurabileceklerdir. 6.Bu kadrolara atamalar; - 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi, - “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” Ek Madde 1 hükmü ile - “Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atananların Lisansüstü Eğitimleri ile Diğer Hususlara İlişkin Usul ve Esaslar" uyarınca yapılacaktır.
  ne yazıkki maddeler arasında yüksek lisans yapıyor olmak diye bir şart var. Ben yüksek lisansımı tamamladım. sizce belgeleri göndersem reddedilir miyim????. üniversiteyi aradım ama hepsi bi başkasına yönlendirdi sorumun cvbını alamadım üniversiteden. bilen biri cvb verirse çok iyi olur

Benzer Konular

 1. Yüksek Lisans ve Doktora İçin Atılma Geri mi Geliyor?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan zet
  Cevap: 447
  Son Mesaj: 07-05-2019, 12:15
 2. TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Bursu
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan teksas
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 13-02-2014, 22:36
 3. İngilizce Öğrt. Mezunu İçin ÖYP Hangi Alanlar - 2. Yabancı Dil Sorunu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Calidasa
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-07-2012, 02:28
 4. Ek kontenjanla atananlar YL başvuruda Öncelikli mi?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan hendese
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 12-08-2011, 12:23

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git