+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Mustafa A.

ÖYP Alan Sınavı Adaletli Mi?

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP Alan Sınavı Adaletli Mi? Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, alan sınavı hakkında merak ettiğim konu şudur; malum ülkemiz bir torpil krallığı, alan sınavı ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  9

  ÖYP Alan Sınavı Adaletli Mi?

  Merhabalar, alan sınavı hakkında merak ettiğim konu şudur; malum ülkemiz bir torpil krallığı, alan sınavı da yazılı ve sözlü yapılıyor, yani yoruma çok açık ve net bir puanlama mümkün değil. Buna rağmen acaba alan sınavını yaşayanlar ve hakkında bilgisi olanlar sınavın gerçekten hak gözetilerek yapılıp yapılmadığı hakkında bir bilgi verebilir mi?

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  Sınava giren biri olarak hem sınavı hem mulakatı dıger kurumlara nazaran daha duzeyli ve adaletli buldugumu soyleyebilirim.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  341
  Şimdi sevgili hocam, alan sınavına giren ve yüksek bir puan almış olan sayın hocalarımız asla sınavlara şaibeli demez. Aksine överler bu uygulamayı Yok düşük puan almış olanlar da, kalkıp da bu uygulamayı savunmaz. İnsan doğasına biraz da olsa ters. Tabii ki her zaman saygınlığını koruyan, değerli hocalarımız da olacaktır ve belki de gerçekleri ifade edebileceklerdir. Ama verilerle, ellerinde tuttukları nesnel kanıtlarla gelirlerse, o zaman doğru düzgün bir tartışma ortamı yaratılabilir. Uzun yazacağım, okumak isteyen okur. İstemeyen ise lütfen bulaşmasın. Bu alan sınavına karşı o kadar doluyum ki, artık kendime görev biliyorum bu bilgileri duyurmayı...

  Sürecin başından sonuna kadar incelemek gerekiyor.

  - Bu alan sınavı muhabbeti yaklaşık olarak 2014 Temmuz atamalarından beri dillerde. Yani YÖK'ün, yaklaşık olarak 1 yıllık bir hazırlık fırsatı vardı. Fakat yapılan her hangi bir hazırlık olmadığı gibi, alt yapının alan sınavları için müsait olmadığı da şu mevcut süreçte görüldü. Peki ama 2015, 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde, neden böylesine şüpheli bir uygulamaya apar topar geçildi? Düşünün, şu anda olmakta olanları düşünün...

  - Sonrasında, yargı süreci 10 ve 16 Haziran 2015 tarihlerinde Eğitim İş ve Eğitim Sen Sendikaları tarafından Danıştay 8. Daire'de Yürütmeyi Durdurma istemi ile başlatıldı. Fakat kulaklarını yargıya tıkayan ve olası bir YD kararı ile binlerce akademisyenin harcadığı maddi değerlerin yanı sıra sarf ettikleri zihinsel emek de çöpe gidecek ve YÖK bu durumları görmezden gelmeyi tercih etti. Ama hayır, YÖK, inadına ilk alan sınavı denemesini 960 kişi üzerinde 7 ila 10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdi ve sonuçlarını ancak ve ancak 25 gün sonra ilan edebildi.

  - Dikkat edelim, uygulamada olan 5 yıllık teamüllerle birlikte Temmuz ve Aralık ÖYP Memur atamalarının birinci ayağı YÖK tarafından kelimenin tam anlamı ile hiç edildi. Bu süreçte ne bir açıklama, ne bir duyuru ve bilgilendirme yapılmadığı gibi, dalga geçer misali bildiriler havalarda uçuştu. Madem üniversitelerden gelen yoğun talepler doğrultusunda bu alan sınavı kararı alınmıştı, 6 Ağustos tarihinde duyurulan ve sadece 2 iş gününe sıkıştırılarak (!) dikkat edin, akademisyenlere gerekçelerini sıralamak ve YÖK'e hangi alanlarda sınav yapması gerektiğini bildirmek için sadece 2 iş günü bırakan zihniyet, 10 Ağustos tarihinde gelen verileri incelemeye başladı, bu da neyin nesi? Ve kararını ancak 19 Ağustos'ta duyurabildi ve bizler halen o tarihe kadar kadroları ve atamaları bekliyoruz. Bu süreçte harcanan maddi değerlerin yanı sıra manevi kayıplar ve elbette çoğu üniversitenin geçip giden baş vuru tarihleri ile birlikte hiçliğe yuvarlanan lisansüstü - doktora eğitimleri vs vs vs ...

  - Ve düşünün, dalga geçiliyoruz. Madem her şey belirli, öyleyse alan sınavı yapılmayacak alanların ataması neden Aralık ayında? Hayır, öyleyse bu nasıl adalet? Elindeki veriler nerede? Neden paylaşmıyorsun? Benim bölümümde sınav isteyen ve beni durduk yere atanma şansımdan edecek olan bir sınav için Ankara'da 600 + - lira harcatacak bir dayatma nasıl oluyor da adaletli oluyor?

  - Neyse yargı kararını hiçe saydı, on binlerce adayı maddi ve manevi zarara sokarak zihinsel olarak da süreci gerdi gerdi gerdi... Buraya kadar tamam, şimdi sınavlara geçelim;

  - Hepimiz akademisyenlik peşinde koşan, aklı başında olan insanlarız. Farklı üniversitelerden mezun olmuş, aynı bölümler arasında dahi ortak bir müfredat tutturmak ve ortak bir alan sınavı uygulamak zor iken, YÖK kalktı, Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimleri alanlarında tüm ana bilim dallarını ortak bir sınava sokarak, onlarca ayrı bölümü tek bir sınavda, tam anlamı ile akademik bir rezalete imza atarak alan bilgisini ölçtüğünü iddia etti. Bu nasıl alan sınavı bilgisi ölçmek allah aşkına?

  - Olsun, hadi neyse dedik. Torpil olmasın da... Ama hayır, Tıp öğrencisi bir arkadaşımız, ismi zaten biliniyor ama bende de saklı kalsın, isterseniz özelden veririm; yazılı sınavda 28, sözlü de ise 100 aldığını itiraf etti. Düşünün, akademisyenler tavan yapan egoları ile tanınır ve bilinir. Hangi hoca kalkar, objektifliği daha elle tutulur olan bir yazılı sınavda, hele ki Tıpçı (!) bir öğrenciye, kalkıp da sözlü sınavda 100 verir? Bir de düşünün 3 komisyon üyesi bayılacak bu elemana da hepsi 100'ü uygun görecek; yersen... Bu sadece bizim gördüğümüz kısmı. Çünkü aleniyetini kaybeden bir devlet kurumu olan YÖK, hiçbir veriyi a-çık-la-mı-yor!

  - Neyse... O sınavları oldu bittiye getirdiler. Atamaları yine hukuksuz ve mevcut bir hükümet olmamasına rağmen yaptılar. Geldi PDR, Psikoloji ve Felsefe alanlarına sıra. Psikoloji sözlü mülakatını yapan hocalarımızdan birisi, elbette hepsi eminim alanlarında çok uzman ve yeteneklidirler fakat, sınavı domine eden, öğrenci üzerinde hakimiyet kuran hocamız İlahiyat çıkışlı olunca, insan doğal olarak endişeleniyor.

  - Hadi yine neyse... Her şeyi geçtim, yahu arkadaşım, sen ne elindeki verileri paylaşıyorsun. Ne yargı sürecini takıyorsun. Ne adam gibi sınav yapabiliyorsun. Yetmedi üzerine mecliste soru önergesi de aldın. Sınavına itiraz etmek isteyen öğrencileri de tehdit ettin. Olmadı üniversitelere topu atayım dedin, onda da akademisyenlere değil de memurlara hangi alanlarda sınav yapılması gerektiği fikrini sordun. Onu da geçtim, atamalar Başbakanlık genelgesi ile durdurulmuşken, ne hikmetse (!) sadece ÖYP için jet hızı ile, altını çizerek de belirterek, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun özel ilgisi ile atama iznini de çıkarttın. Eh pes! Bu sınavın şaibeli olmayacağına halen inanan, iddia eden varsa, ya çok saftır, ya çok şanslıdır ya da bildiğin troldür.

  Ve ayrıca, aynı kurum fakat farklı bir yönetim olarak 2006'da YLYS atamalarına MEB tarafından getirilmeye çalışılan sözlü mülakat sürecini davalık etti ve kazanarak iptal ettirdi. Şimdi ne değişti? Yönetimle birlikte zihin, düşünce ve amaçlar değişti... Bu kadar basit...
  veteriner hekim bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. ÖYP Alan sınavı !
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan berk44
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 08-01-2016, 23:39
 2. ÖYP Mühendislik Alan Sınavı Hk.
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Mermaid92
  Cevap: 837
  Son Mesaj: 31-12-2015, 10:21
 3. ÖYP Alan Sınavı Tecrübeleri
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan bigpoint
  Cevap: 220
  Son Mesaj: 07-09-2015, 01:57
 4. 2015 Alan Sınavı Adaletsizliği
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan hannibalbarkas
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06-08-2015, 16:04
 5. ÖYP'de Alan Sınavı Gelen Bölümler...
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan zar
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 01-07-2015, 18:05

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git