+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 27

ÖYP Alan Sınavı Yapılacaklar Nelerdir?

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP Alan Sınavı Yapılacaklar Nelerdir? Konusunu İncelemektesiniz

Herkese selamlar, Arkadaşlar malumunuz onca emekten sonra puanlarımızı aldık ve atamaları bekler olduk. Fakat dün ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2015
  Mesaj
  183

  ÖYP Alan Sınavı Yapılacaklar Nelerdir?

  Herkese selamlar,

  Arkadaşlar malumunuz onca emekten sonra puanlarımızı aldık ve atamaları bekler olduk. Fakat dün yine bir sürpriz kararla alan sınavı geldi Forumda yapılan değerlendirmelere baktığımda herkes farklı yorumlar getirmiş ve sonrasında olay yine siyasete dönmüş. Bu kadar laf kalabalığının ardından yok bu karar iptal edilsin itiraz edelim .... Bu hükümet hangi kararından döndü ki? Olmayacak işe kalkışmayalım , bu noktada bence yapılması gereken twitter https://twitter.com/yekta_sarac dan veya başka yollardan yök başkanına ısrarla alınan kararların detaylı akış şemasını isteyelim:

  1- Öncelikle sınav yazılı (klasik) mi , test usulü mü yoksa sözlü mülakat şeklinde mi?
  2- Daha sonra hangi alanlarda sınav yapılacak? Örneğin; mekatronik ve makine müh. birleştirilip bir sınava tabii tutulur veya elektrik, elektronik, haberleşme, kontrol müh. birleştirilip ortak bir sınava alınır gibi şeklinde mi olacak?
  3- Sınav varsa eğer kapsamı ne şekilde olacaktır?
  4- Atama kriterleri nasıl olacak? Örneğin; A bölümünden 10 kişilik kadro var ve sınava 40 ve üzeri aday çağırıldı şeklinde mi olacak, yoksa ayrı ayrı mı olacak yani B üniversitesinin A bölümü 1 kişilik kadroya sahip buraya 4 ve üzeri aday mı çağıralacak? (böyle olursa saçma olur insanların diğer tercihleri güme gider)

  Haydi lütfen çeşitli yollardan başvurular yapalım...

  Son olarakda kendi açımdan kafama birşey takıldı onu sormak isterim. Ben Kontrol-Otomasyon Müh. lisans mezunuyum ama Mekatronik Müh. YL yapıyorum. Alımlarda şartlara uyması halinde Mekatronikte tercih yapabiliyorum. Bu alan sınavı ile birlikte nasıl olacak. Kontrol ve Mekatronik ayrı ayrı sınava tabii olupda aynı zamanda olursa ne olacak fikri olan ??? Bunlar farklı alanda YL yapanlar içinde geçerli...

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2015
  Mesaj
  93
  Sabahtan beri bunları öğrenmeye çalışıyorum Foruma yazdmdğa iş hemen siyasete dönüyor şimdi ne desek boş.. Evet en önemli sorun bunlar.. Bize YÖK ün insanlara gerekli ve açıklayıcı bilgileri vermesi lazım. Bu sorular cevabını bulmalı. Sanırım onlarda bunun üzerinde çalışıyorlar. Burda tahmin yürütmeye çalışırken delircem. Bende işletme mezunu oldum yeni şimdi bizdede 4-5 abd var. hepsi ayrı ayrı mı olcak başka bölümlerle birleşecek mi? kpss gibi mi olacak? o mu olacak bu mu olacak kafa yı yiycem.. yapılacak en iyi şey tweet atmak telefonla aramak biz ne kadar meşgul edebilirsek o kadar hızlı dönerler umarım

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  11
  Merhabalar, Ben tarih yüksek lisans öğrencisiyim. Öncelikle alan sınavı merkezi olacak gibi bence. Çünkü yök alan sınavının 21 yıl geçerliliği var demiş. Bir sınav sonucu tüm üniversitelerce kabul edilecek ve 2 yıl geçerli olacaksa hem torpil süphesini önlemek hem de genel geçerliliği sağlamak için sınav merkezi olur. Öte yandan bildiğiniz gibi her alanın aynı zamanda kendi içinde ayrı anabilim dalları var. Bence merkezi olan bir sınavda her bölümün her anadalından sınav yapılacak olursa herşey parça pincik olur ve organize edilemez. Yani özetle benim düşüncem, sınav merkezi ve aynı kpss alan öğretmenlik sınavı gibi komple bölüm bazında olacak. Öte yandan su an da yök e twitterdan yada çağrı merkezinden yüklenmek hiçbirsey ifade etmez. Çünkü yapılan açıklama da kafamızdaki soruların hiçbiri için net tarih verilmemiş ve bu konulara değinilmemiş. bence onlarda bunları planlıyorlar. Sonuç olarak hemen meseleye kötümser bakmamalı sakince beklemliyiz. belki herşey daha iyi olur

 4. #4
  Kansu Özçelik
  Misafir
  Sınav eğer yazılı olacaksa merkezi ve çoktan seçmeli test şeklinde olacaktır zannımca, sınavı genel bölüm olarak da yapabilirler spesifik olarak ana bilim dallarına indirgeyerek de yapabilirler. Abd'lere göre olacaksa eğer Kpss formatında bir sınav yapması gerekecektir ki ben bunu kuvvetle muhtemel görüyorum, daha sonrasında ise yazılı sınav sonucuna binayen adayları mülakata alabilirler, ve buradaki maksadın daha çok kendine güven, kendini açıklayabilme yani ÖYP'nin esas sıkıntısı bana göre atanan adayın bölümle veyahut karakteristik özelliklerinin beğenilmemesinden ötürü bu uygulamaya geçildiğini zannediyorum.Ayrıca, yetkililer Ales denen alakasız, bilgiyi ve başarıyı ölçmeyen bir sınavın Akademik kariyer düşünen bireyler için bir kriter olamayacağını anlamışlardır.

  Yapılacak uygulama eskisine nazaran daha mantıklı ama adil bir şekilde ölçülebilmesi gerekir.Sözlü mülakat olacak mı olacaksa etkisi ne olacaktır? bunlar hala muğlak kalacaktır, açıklama yapılana kadar.

  Ve bu sistem değişikliğini kadroların açıklanmasına henüz 1 ay kala açıklamaları tamamıyla adaletsizlik ve basiretsizliktir.İnsanları tiye almaktır,mızıkçılıktır.Şöyle ki sen bir oyun belirliyosun ve bu oyunu ales denen saçma sınavın üzerine inşa ediyorlar sonrasında insanlar her şeyi bırakıp bu saçma sınava emek harcıyor ama emekleri ölçülmüyor nedeni ise sınavın alakasız ve bir oyundan ibaret olması.Sonrasında oyunun finalinde diyorsun ki ben oyunun kuralını değiştirdim böyle yapacağım.Bu saçmalığın dik alasıdır.

  Bir de şu husus var ki hala ve hala Akademik Personel yetiştirme kararı alamayan bir zihniyet ve bunu böyle arap saçına çeviren yetkililer bunu yönetiyorlarken, oturmamış bir sistemi yine sınav üzerine sınav koyarak adilleştirmeye çalışılması henüz tamamlanmamış bir sistemin içinde biz adayları hortuma kapılmış nesneler gibi bir oradan bir oraya savurmaktadır, nereye takılacağımız belli değil, nerede ne şartla yapacağımız belli değil.Kısacası, bu basiretsizliğin içinde sistem iyileşiyor bu güzel deyip bize karşı yapılan ve yapılmakta olan haksızlığı ve adaletsizliği unutmayalım!

 5. #5
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  974
  Halinizin bu fıkradan farkı yok.


  Vergilerin her gün artması, bunlarla ilgili Maliye Bakanı Kemal Unakıtan`ın, "Avrupa`da bu ürünler iki misli fiyata satılıyor. Bizim yaptığımız ne ki" tarzında dalga geçen açıklamaları, bu vergilere tepki vermeyip dudak bükerek geçip giden halkımızın hali bana bir fıkrayı hatırlatıyor.

  Padişahın biri, koyduğu yüksek vergilere halkın hiç tepki vermemesine kızar olmuş. Vezirlerine, "Filanca yerdeki şehre gidin. Oradaki köprünün başına bir adam koyun. Geçen herkesten 1 akçe alsın." demiş. Vezirler padişahın dediğini yapmış. Şehir halkından ses seda çıkmamış. Padişah bunun üzerine kızarak, "Köprüden çıkandan da 1 akçe alınsın" demiş. Vezirler emri yerine getirmişler. Yine bir tepki gelmemiş, buna çok kızan padişah hemen emir vermiş: "Köprünün ortasına bir adam dikilsin. Geçen herkese on sopa vursun" demiş.

  Emir yerine getirilmiş. Halktan yine tık yok. İyice küplere binen Padişah, tüm şehir halkını meydana toplayıp hiddetle haykırmış: "Bre mendeburlar. Hiç mi şikâyetiniz yoktur benim devletimden. Niye böyle susup durursunuz?" Kalabalıktan çıt çıkmamış. Daha da kızan Padişah: "Eğer tek bir şikâyetiniz bile yoksa hepinizin kellesini uçuracağım ona göre" demiş. Bunun üzerine biri elini kaldırmış:

  * Padişahım şu bizim şehrin tek köprüsü var ya...

  * Evet biliyorum o köprüyü. Yoksa geçiş parası mı çok geldi?

  * Yok padişahım o değil de şu köprünün ortasında duran adam var ya...

  * O adamdan mı şikâyetiniz var. İstemiyor musunuz o adamı?

  * Yok padişahım. Tek bir adam olduğu için kuyruk oluyor. Birkaç adam daha koysanız da çok beklemesek.
  Oğuz Kağan, bigpoint ve Kansu Özçelik bunu beğendiler.

 6. #6
  Akademik Forum
  Misafir
  Yahu uydurup durmayın yönetmelikte herşey net;

  1) sınavı ünv.lerin kendi yapacak(ünv.deki heyeti yök seçecek)

  2)İsteyen istediği ünv.yi seçecek ve orda sınava girecek, elde ettiği puanda 2 yıl geçerli olacak

  3)Sınav sözlü olacak (değilse orda sözlü ibaresi yazmazdı, ylys'nin aynısı işte)  Bu kadar basit...
  Son düzenleyen Merve, 04-06-2015 saat 13:37.

 7. #7
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  750
  Üstteki mesaja katılıyorum. Argo icermeseydi alıntılardım.
  Son düzenleyen kuramci, 04-06-2015 saat 13:41.

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2015
  Mesaj
  450
  Bende katiliyorum [emoji4]


  Sent from my iPhone using Tapatalk

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  316
  3. sınav sözlü olacak? bu arkadaşlar ve/veya bağlacını ortaokula dönüp tekrar öğrenmeli. (Yanlış bilgiyi kesinmiş gibi yazıyorsunuz ya! buraya hiçbir fikri olmadan gelen onca insan harap oluyor üzüntüden. yapmayın. kesin konuşmayın. henüz belli değil. yönetmelikte sözlü de olabilir yazılı da olabilir, her ikisi de olabilir diyor. en azından buna da değin. torpil uygulaması sokulacaksa elbet ki sözlüyü sokacaklar araya ama diğer seçenekler hala mevcut!!!)


  2. Mevcut kpss sistemi de yökün bahsettiği şekilde işliyor. üniversitelerin bölüm hocaları seçilir, bundan bir heyet oluşturulur ve ösym'nin altında sorular hazırlanır. Nereden çıkarttınız her üniversitenin kendi sınavını kendi yapacağını? Ayrıca 2 yıl geçerliliği olacak bir sınav için? aynı bölüm altındaki herkes farklı sorulardan sınav olup farklı puanlar alacak ve bu 2 sene geçerli olacak? 2 yıl geçerlilik bana kalırsa merkezi sınava işaret ediyor.

  BU KADAR BASİT DEĞİL! Kesin konuşmayın, çünkü hala büyük boşluklar var neyin nasıl olacağı ile ilgili. Olabildiğince iyimser bir açıklama beklemeden de ortalığı velveleye vermeyin gözünüzü seveyim. Hepimiz sıkıntıdayız. Hepimiz gerginiz. Ama beklemekten başka bir çare yok şuanlık.
  Jaamiryu ve Kansu Özçelik bunu beğendiler.

 10. #10
  Akademik Forum
  Misafir
  Yavrucuğun senin sıkıntın mı var?
  Ylsy'de de yazılı/sözlü yazıyor, peki yazılı yaptıklarını gördinmü sen hiç?

  Ayrıca maksatın senin bilgini ölçmek olduğunumu sanıyosun? Öyle olsa zınk diye sistem değişmezdi.
  Kendinizi kandırmayın teselli etmeye kalkışmayın.

  Artık ipler sizin değil "birinin ellerinde" .

Benzer Konular

 1. ALES'te Yer Alan Sayısal ve Sözel Konular Nelerdir ?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-04-2016, 02:09
 2. ÖYP'ye Bilim (Alan) Sınavı Geldi! Yorumlarınız?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1044
  Son Mesaj: 17-08-2015, 14:15
 3. KPSS Öğretmen Adayları İçin Alan Sınavı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan ekara
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 27-06-2012, 13:06
 4. KPDS 'de Yer Alan Konular Nelerdir?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 24-10-2010, 12:43
 5. ÜDS' de Yer Alan Konular Nelerdir?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-09-2010, 14:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git