OCAK 2012-ARALIK 2014 ÖYP kadrosunda en doğudaki ilde görev yaptım. ayrıldığım gün itibarıyle 3 ay 12 gün zorunlu hizmetim mevcuttu.
35. madde ile görevlendirme var senet imzalatılıyor.

artısı:
Rektörle ilişkileriniz iyi ise Üniversiteniz size sorun çıkartmaz.
Ödeneği şansınız varsa alırsınız.

Eksileri:
*Ödenek olduğu için BAB yardımı alamazsınız ödeneği kullanmak çok zordur. 50 d liler ödenek kunusunda sizden şanslılar.
*2-3 yıl zorunlu hizmetiniz olduktan sonra döndüğünüzde Dr. dereceniz olsa dahi aynı dereceye sahip insanlarla eşit muamele edilmezsiniz.
onlar istedikleri zaman istediklerini yapar size bazen yıllık izin dahi verilmeyebilir. sonuçta üst makamın yetkisi geniş sizin istifa edemeyeceğinizi bildikleri için size çok kolay mobbing uygulayabilirler. bunu göze alıp istifa ederseniz 3 ay +12 gün +yolluk=25600 tl hesaplanır 3-4 yıl zorunlu hizmetin bedelini siz hesaplayın.
* verilen sözler kesinlikle tutulmuyor rektörlere güvenmeyin rektör bu gün var yarın yok.
* Doğudaki bir çok rektör eleman tutabilmek adına mobbing'e başvuruyor önerim tercihten önce üniversiteye gidin meslektaşlarınızla görüşün yönetimin tutumu 35. madde görevlendirme şekilleri koyduğu yasakları/kuralları öğrenin ki zor bir sürece girmeyin.
*sanmayın ÖYP sizin için açılan bir program Türkiyede üniversite özerkliğinden kasıt rektörün eline gelen kadroları kendi arzusuna göre dağıtmasıdır.
bu noktada Üniversiteye gelen kadrolar Rektör aracılığı ile başta rektör beyin aldığı araştırma görevlilerine tahsis edilecektir sonrasında ÖYP kadrolarına tahsisi olacaktır. çünkü benim adamım senin adamın meselesi vardır ÖYP li Arş. görevlisini üniversite almadığı için üvey evlat olacaktır. 4-6 yılınızı verdikten sonra bu gerçeği göreceksiniz. Kolaylıkla söyleyebilirim benim çalıştığım üniversitede üniversite tarafından seçilen araştırma görevlilerine 35. madde görevlendirmesi olsun diğer görevlendirmeler olsun rahatlıkla veriliyor ama 9 aydır ÖYP araştırma görevlilerine 35. madde görevlendirme sürecinde (2-3 ay süre devam eden süreç) 39. madde ile eğitimine devam etme izni verilmiyor ve 39. madde ile görevlendirme sadece ÖYP lilere yasak. öğrenci tüm derslerden kalıyor eğitime başlamadan yarım dönem okul uzuyor.
*sizi YÖK uygun bir ana bilim dalına yerleştirir siz 6 yıllığına eğitime gidersiniz 3-4 yıl sonunda sizin ana bilim dalına bir Yrd. Doç atanır sonra siz döndüğünüzde bu ana bilim dalında eksiğimiz yok yeni kadro tahsisi istemeyeceğiz diyebilirler. size düşen Dr. olarak bölümün tüm iş yükünü kucaklamak akranlarınızdan düşük maaş alarak hayatınıza devam etmek isyan edecek olursanız da tazminat yükünü birileri size hatırlatır.
* bu programın asıl amacı bilim ise senet bu amaca çok ters zira (senet >> kölelik) eşitsizliği doğru olur. senet : bilim yapma iştahınızı elinizden alır sizi karşı tarafın iki dudağı arasına sokar kölenin bir efendisi olur ÖYP sendini imzalayanın çok efendisi olur iyi bilim adamı olma ihtimaliniz varsa senet süresince bu ihtimal imkansız olarak sizin hayatınızda yer edinecek çünkü siz memleketin ücra bir kesiminde imkansızlıklar içinde bilime sarılmışken size dünyadaki en iyi üniversitelerden teklif gelse dahi önünüze senet çıkacak.

YÖK yönetmeliğine dayalı ÖYP programı kuramsal ve hukuksal açıdan açıdan takdir edilebilecek bir proje olarak karşımıza çıksa da uygulamaya dönük bakıldığında özellikle 35. madde ile gitmiş sonrasında zorunlu görevinin çoğunu tamamlamış arkadaşlar için bir kabusun ve hiçliğin başlangıcıdır demek yalan olmaz. burada şanslı insanları hariç tutmak esas olur. bu kişilere döndüklerinde de bilimsel ve akademik anlamda yardım eden dekanları ve rektörleri olacağı için senet uygulatma aracı kölelik aracı olarak kullanılmayacağı için gerçekten şanslılar. Rektör ve dekanlara güvenmeyin. sizin kadroya atandığınız zamanki yöneticileriniz ile 6-8 yıl sonra döndüğünüzde karşınıza çıkacak olan kimseler aynı olmayacaktır. bunun için şanslı olacak bu arkadaşların kimler olacağını ancak zaman gösterecektir.

Peki sizin ÖYP den beklentileriniz var mı?
tek sorun iş bulmak mı. ÖYP ye İş sahibi olmak için mi gireceksiniz?
Mevzu Akademisyenlikse büyük üniversitelerin 50 d kadroları bugün için daha cazip
uygulamalı bilimlerde techizatları var senet derdi yok diğer sıkıntılar devede kulak sayılır.