Merhaba,

1. Bilgilendirme: 2010 yılında Öyp kapsamında bir üniversiteye araştırma görevlisi olarak atandım. Daha sonra yurtiçi dil eğitimi sonrası 2 yıl içinde yabancı dil puanım 65 altı olduğu için kadromla ilişiğim kesildi. İdare mahkemesinde açtığımız davada (3 kişi) yürütmeyi durdurma kararı alındı, görevimize döndük ve Üniversitenin Bölge idare mahkemesine açtığı itiraz davası rededildi, mahkemeyi kazandık. Dava halen daha Danıştayda temyizde.

2. Sorun: 2014 bahar YDS sınavından 65 üstü puan aldım. Ankara Üniversitesi'nde doktora (ÖYP dışında) yapıyorum ve tez aşamasındayım. Yabancı dil puanının 65 olması sonrasında kadromun olduğu üniversitem ÖYP usul ve esaslarına göre lisansüstü eğitimine başlamamı istedi. Ayrıntılı bir dilekçede, yüksek lisans bilgilerimi, doktora yeterlilik sınavını geçtiğimi ve tez aşamasında olduğumu belgeleriyle birlikte hazırlayarak, kadromun geçici olarak Ankara Üniversitesine aktarılmasına ve kayıtlı olduğum doktora programımın ÖYP kapsamına alınması için dekanlığa yazdım. Dilekçe ekleriyle birlikte YÖK'e gönderildi. Ayrıca Kasım ayından itibaren TÜBİTAK yurt dışı araştırma bursuyla yurtdışına görevlendirildiğimi de belirttik.

3. YÖKten Gelen cevap: "İlgi yazınıza binaen; Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında Fakülteniz ... Bölümü ... Anabilim Dalı (7. derece) araştırma görevlisi kadrosunda görev yapmakta iken, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 35. maddesi uyarınca ÖYP kapsamında doktora eğitimini yapmak üzere kadrosu geçici olarak Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ... Anabilim Dalı'na tahsisi ilgi yazınızla taleb edilen Arş. Gör.(ÖYP) ...'un Bir Üniversite Adına Bir Diğer Üniversitede Lisansüstü Eğitim Gören Araştırma Görevlileri Hakkında Yönetmelik'in 4. maddesi uyarınca kadro tahsisi Yürütme Kurulunun 14.10.2014 tarihli toplantısında uygun bulunmamıştır."

4. Soru: Aldığım cevap yukarıdaki gibidir. Bu karar için herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Şimdi doktora tez aşamasındayken, ve doktora yaptığım üniversite ÖYP kapsamında eğitim veren kurumlar arasındayken bu durumun kabul edilmeme sebebi ne olabilir. Şu aşamada ne yapabilirim. TÜBİTAK araştırma bursum başlamak üzere ve yaklaşık 1 yıl süreyle yurt dışında bulunmam gerekiyor. YÖK çağrı merkeziyle görüştüğümde Lisansüstü kontenjanlarına başvurmam gerektiğini söylediler. Bu durumda doktora yaptığım üniversiteyi tercih edebilir miyim, tercihler arasında olmaması durumunda Yüksek lisans mı doktora tercihi mi yapmam gerekiyor, ve bu yeri YÖK mü belirliyor

Teşekkürler