+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Yeni Usül ve Esalara Göre Lisansüstü Yurtdışı Araştırma Desteği

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Yeni Usül ve Esalara Göre Lisansüstü Yurtdışı Araştırma Desteği Konusunu İncelemektesiniz

Hocam merhabalar, YÖK'ün Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği'nden faydalanabileceğimi düşünerek yurtışında bir üniveristeden 2 ay ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  2

  Yeni Usül ve Esalara Göre Lisansüstü Yurtdışı Araştırma Desteği

  Hocam merhabalar,

  YÖK'ün Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği'nden faydalanabileceğimi düşünerek yurtışında bir üniveristeden 2 ay için araştırma kabul mektubu aldım. Ancak üniversitemin Personel Daire Başkanı YÖK'ün bu bursa ait kaynaklarını son bir aydır durduğunu ve evraklarımı göndermem halinde kabul edilip edilmeyeceğinin kesin olmadığını söyledi. Bunun üzerine YÖK'te ilgili birimle yaptığım görüşmelerde de kaynakların şu an için dondurulduğu bilgisini aldım.

  Bu durumdan çıkmaya çalışırken, yeni yönetmeliğin 13. maddesinde yer alan

  MADDE 13- (1) ÖYP araştırma görevlilerinin eğitimleri süresince kullanılmak üzere Yükseköğretim Kurulu tarafından her bir ÖYP araştırma görevlisi için eğitim-öğretim ve araştırma amacıyla yükseköğretim kurumuna aktarılan kaynaklar; ÖYP kapsamındaki proje giderleri, yurt içinde veya yurt dışında yapılacak yabancı dil eğitimi giderleri, lisansüstü eğitimin tez aşamasında yurt dışında sürdürülecek bir bölümüne ilişkin araştırma giderleri, eğitim-öğretim için gerekli alımlar, temel ofis ekipmanları, sarf malzemeleri, makine-teçhizat alım, bakım, onarım ve destek harcamaları, ÖYP araştırma görevlileri ile bunların danışmanlarının yılda toplam 15 günü aşmayacak şekilde yurtiçi veya yurtdışı bilimsel amaçlı toplantılara katılmaları (6245 sayılı Harcırah Kanunu uyarınca yapılan ödemeler dahil) için kullanılır.

  cümlesi gereğince bütçemin bir kısmını bu iş için kullanabileceğimi düşündüm ve üniversitemin ÖYP Koordinatörü'yle görüştüm. O da böyle bir maddenin olduğunu ancak nasıl uygulanacağıyla ilgili bir açıklama bulunmadığını (parayı nasıl yönetecek vs. diye), YÖK'le görüşmek gerektiğini söyledi. YÖK'te sorumlu hanımefendiyle (YÖK'teki ÖYP Koordinatörü imiş) görüştüğünde ise bu araştırma desteğinin ancak 15 gün için olabileceği ortaya atıldı. Ancak ilgili cümlede böyle bir ifade geçmiyor ve 15 gün sınırı daha ziyade konferans, workshop vs. gibi bir bilimsel amaçlı toplantı'yı çağrıştırıyor.

  Her şey hazırken bu yoldan dönmek istemiyorum. En kötü ihtimalle cebimden ödeyeceğim ama bir çıkar yol gösterebilirseniz minnettar kalırım.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  2
  Bir fikri olan yok mu? :/

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  165
  hocam 15 gün gidersin.

Benzer Konular

 1. YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 16-09-2018, 23:03
 2. YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği
  YÖK 50/D - 33/A Yüksek Lisans Araştırma Desteği forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 62
  Son Mesaj: 16-09-2016, 15:47
 3. Uzatma Döneminde yurtdışı desteği
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan alitekel
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-11-2013, 17:13
 4. Yeni Lisansüstü Eğitim Yönetmeliğine Göre ÖYP Ödeneği
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan skocak
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 12-02-2013, 11:19
 5. Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-07-2011, 21:49

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git