Konu Kapalı
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 24

ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da!

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da! Konusunu İncelemektesiniz

Sanırım artık Radikal okumadan etmeden blog yazılarını onaylıyor.. Yazımızın başlığı: Wikipedia’dan Kopyala-Yapıştır Akademik Tez Yazmak ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da!

  Sanırım artık Radikal okumadan etmeden blog yazılarını onaylıyor..

  Yazımızın başlığı: Wikipedia’dan Kopyala-Yapıştır Akademik Tez Yazmak  YÖK'ün son yıllarda uygulamaya koyduğu ÖYP programı akademik alımlarda dahada yaygınlaştı. Bu programa katılmak isteyen öğrencilerde aranılan kriter % 60 ALES puanı, % 25 Diploma Not Ortalaması, % 15 Yabancı Dil sınavında alınan puan. MEB'in öğretmen atamasına benzer bir uygulama haline gelmiş bu programı ele alalım. Bu programa alımlara göre iki türlü katılma şartı bulunuyor; lisans mezunu olmak veya yükseklisans programına cari alımdan kabul edilip öğrenim görüyor olmak. Bu programa herkes kendi branş alanından başvurabiliyor. Yani istediğiniz alanda yükseklisans & doktora yapamıyorsunuz.

  Akademik alımlarda ALES kriteri bilimsel çalışma hayatına atılmak için önemli bir kritermidir ? Kişinin akademik araştırma yeteneğini değerlendirmenin ALES sınavı ile ne gibi bir alakası var? Kişinin akademik kariyeri bir ALES sınavınamı bağlı ? ÖYP kriterlerine bakacak olursak bir öğrencinin üniversite hayatında gördüğü akademik öğreniminin, araştırma yeteneğinin ve bilimsel çalışmalarının akademik alımlarda hiçbir etkisi bulunmuyor. Varsa yoksa tek önemli kriter ALES. Cari alımlarda bazı üniversitelerin yaptığı bilim sınavı YÖK'ün denetiminde hiçbir kontrole ve denetime tabi olmadığı için bu sınavların adaletli yapılıp yapılmadığı konusuda büyük soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Cari alımlardada önemli kriter yine ALES sınavı. ALES notu yüksek olan daha öncelikli durumdadır. Üniversite yaptığınız bilimsel projelerin, araştırmaların ÖYP alımlarında hiçbir önemi bulunmuyor. Gerçi bunların bazı yerlerin cari alımlarındada bi önemi bulunmadığına yer yer şahit oluyoruz.

  Neden "akademik araştırma yeteneğine" dayalı olarak alım yapılmıyor ? Neden Bilim sınavına ve Yabancı Dil sınavına öncelik verilmiyor ?

  ÖYP programı yaygınlaşmaya başladı ve yine tek büyük kriter ALES. Artık üniversiteler akademik alımlarda bilimsel projelerde, akademik araştırmada başarılı olanları değil, ALES'den yüksek puan alanları alıyor. Öğrencinin bilim ile olan imtihanının bilimsel araştırmaya duyduğu ilginin yeteneğin hiçbir önemi yok. Bu uygulamalar ileride bilimsel araştırmalara, bilimsel gelişmişliğe büyük bir darbe vuracaktır. ÖYP ile akademik hayata katılan fakat akademik araştırma yeteneği bulunmayan onlarca ÖYP öğrencisinin akademik tez hazırlama aşamasında yaptığı bir uyanıklıktan bahsedeceğim. Gerçi bu uyanıklık ÖYP programı öncesi yıllarada dayanıyor, gelenek halini almış fakat ÖYP programının bu uyanıklığa daha büyük zemin hazırlayacağını düşünüyorum.

  Üniversite hayatı boyunca bir akademik makale dahi okumamış, akademik araştırmanın ne olduğunu dahi bilmeyen onlarca öğrenci ÖYP programı ile akademik alımlarda yükseklisans programına kabul ediliyor, bu öğrenciler tez hazırlama aşamasında akademik kaynaklarla daha yeni yeni tanışıyor. Akademik makale yazma uslübunu bilmiyor, kaynak taraması yaparken elektronik kütüphanelere nasıl ulaşıcağını bilmiyor, açık erişim kaynaklarını bilmiyor, "google kitap" hizmetini bilmiyor. Bildikleri iki şey var; Birisi Wikipedia ve YÖK'ün kabul edilmiş tezleri yayınladığı Ulusal Tez Merkezi. Tez-makale yazmak için çok uyanıkça ve pratik bir uygulama.

  Bu uygulamalar ile akademik makale yazmakta çok kolaya indirgenmiş oluyor. Gördüğüm kadarıyla bu yükseklisans tezlerinde epeyce yaygınlaşmış. Bazı Doktora tezlerinde bile Wikipedia'yı kaynak gösterenler gördüm. Bazıları profesyonel davranarak Wikipedia'dan çalıp, anlaşılmaması için kaynağını göstermiyorlar. Wikipedia yükseklisans, doktora tezi hazırlayan öğrencilere büyük kolaylık sağlamış durumdadır. Akademik araştırma yeterliliğine sahip olmayan kişilerin intihale yönelmesi son yıllarda dahada yaygınlaştı. Bilinçli ve bilinçsizce yapılan intihallere karşı hiçbir disiplin önlemi alınmıyor. Birde işin yetersizlik tarafı var. ÖYP programı akademik araştırma verimliliğine gölge düşürecek bir uygulamaya sahip. Akademik alımlarda öncelikli olması gereken şart ALES gibi Türkçe-Matematik sınavı değil, bilimsel yeterliliktir. Bu süreç düzelmezse Türkiye'de yeni bir bilim anlayışı değil geçmişten günümüze tekrarlanan bir bilim anlayışı hakim olacak ve intihalci geleneğin varlığına şahit olacağız.  Bu önyargı ile dolu, nasıl ölçüldüğü ve sonuca ulaşıldığı billinmeyen ve bilimsel kanıtlardan son derece uzak yazının tamamına BURADAN yazarı olan Enis MERİÇ'e de şu mail adresinden: [email protected] ulaşabilirsiniz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  175
  Zaten intihali de öypliler ilk yaptı...esas öyp ile adalet sağlanıyor cari alımlarda biliyoruz ne torpillerin döndüğünü.. esas cari usülle akademisyen olanlardan intihal beklenir hak etmeyerek gelenler her işte kolaya kaçacağı için

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Sanki cariden girenler müthiş akademik araştırma yeteneğine ve engin bilimsel birikime sahip. Cari alımların nasıl yapıldığını, bilim sınavı denilen büyük kandırmacayla kimlerin nerelere girdiğini araştırsın da ondan sonra ÖYP hakkında yorum yapsın. Torpili olmayan akademisyen adayına büyük bir lütuftur ÖYP, kim ne derse desin.

  Kaliteyi düşüren şey ÖYP değil. Tam tersi, ÖYP araştırma görevlisi olmak için gereken puanları biraz incelerse cari alımlarda oluşan puanlardan ne kadar yüksek olduğunu görecektir. Cari alımlarda da ALES ve YDS'ye bakılıyor. Hatta ön elemede lisans mezuniyetine bile bakılmıyor. İkinci değerlendirmede bakılıyor ki zaten "alınması planlanmış" kişi o "sözde bilim sınavı" na girdikten sonra notu kaç olursa olsun alınıyor.

  "Akademik araştırma yeteneğine dayalı" olması gerektiğinden bahsediyor arkadaş. Madem bu arkadaş o kadar araştırmacı bir kişi ise bu " akademik araştırma yeteneği" nin nasıl bir şey olduğunu, kriterlerinin neler olduğunu, nasıl ölçülebildiğini, nasıl puanlandığını ve ne kadar adil olacağını da açıklasın da herkes öğrensin. Galiba bunu bir tek kendisi biliyor. Böyle kulağa hoş gelen kavramlar üretmekle olmuyor bu işler içini de doldurmak gerekiyor

  Araştırma görevlisi alımlarında oluşan adaletsizliğe bir çaredir ÖYP, keşke bütün alımlar ÖYP ile olsa. ÖYP alımları mükemmel olmayabilir, ama cari alım denilen torpil sisteminin yanında ÖYP bilimsel bir atılımdır. Bilimde adalettir.
  denizzznehir, Merve, relaxy ve 7 diğerleri bunu beğendiler..
  It's not about the destination, it's about the journey.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  127
  Dün Ales'ten yüksek mi alamadın acaba? Akademik makale yazımlarında sen çal, kes, yapıştır ne yaparsan yap ama bir yere yayınlamaya gönderdiğinde çat diye en az iki hakem karşına çıkar. Bu hakemlerin bazısı gerçekten değerlendirir bazısı da sallar geçer. Yani senin kes-kopyala-yapıştır makalen takıldı kaldı... Yayınlayamazsın..
  Olay sadece ales değil! alesten 100 al bakalım bölümüne atanacak mısın? Eğer 55-60 lara kadar düşerse alım puanı (ki bu bazı bölümlerde oluyor) hadi ortalamayı da ekle yine giremezsin.. neden? çünkü dil de lazım..
  Evet kopyala yapıştır eskilere dayanır, hatta yök başkanının zamanına kadar.. Burada da sormak lazım danışman olarak adlandırılan sevgili akademisyenin görevi ne? Sormuyor... sormaz mı insan olum bu cümleler senin değil nereden geldi bu diye? Yani yine dayanıyor olay karakterli akademisyenlere...
  Öyp ye düşmanlık nedendir bilemiyorum, ama cari alımlara da ben düşmanım sanki, neden mi; başvurduğun yerde zaten tarafsız bir değerlendirme yok, benim yayınlarım da var ama değerlendirme yapılırken kimse yüzüne bakmadı o yayınların... neden? çünkü zaten alınan arkadaşı tanıyorlar.. Yaygın bir deyim var hani, "Her üniversite kendi öğrencisini alır" diye. Nasıl ortadan kaldıracaksın bunu? Buna açıklık getirseniz daha iyi olmaz mı?
  Evet sadece ales değil olay, bilimselliği tarafsız bir değerlendirmeye tabii tutabileceğiniz bir kriter söyler misiniz bana?
  Akademik çalışmalar veya yayınlar mı? E hani kopyala yapıştırla yapılıyor diyordun..
  Bilim sınavı mı? kimse inanmıyor objektif yapıldığına...
  Var olan bir yapıyı eleştirmektense eleştirdiğiniz yapıya yeni bir seçenek teklifiyle gelmek en akıllıca olanıdır...
  Sonuç olarak Cari alım veya öyp elbette eleştirilebilir ama alternatif bir seçenek sunmadığınız sürece bu eleştirilerin hiç bir manası kalmayacaktır. Dolayısıyla bu yazı bile haftaya unutulacak...

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  952
  henüz imla kurallarına uygun yazma yeteneğine ulaşamamış kişilerin bu tür hezeyanlarına tepki göstermek bile lüzumsuz. önce Türkçe dilbilgisine riayet etsin sonra bilimden bilimsellikten bahsetsin.
  Merve ve deniz.roussou bunu beğendiler.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  100
  Alıntı denizzznehir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Zaten intihali de öypliler ilk yaptı...esas öyp ile adalet sağlanıyor cari alımlarda biliyoruz ne torpillerin döndüğünü.. esas cari usülle akademisyen olanlardan intihal beklenir hak etmeyerek gelenler her işte kolaya kaçacağı için
  Cari usulle girenler neden hak etmesin neden isin kolayina kacsin nasil bi mantik yurutmedir bu kufretmek isterdim ama ona bile degmez yazdginiz sacmasapan cumle, insanlara saldirmayin lutfen adam gibi hakkini korumayi biliyorsan bu metni yazan kisiye ulasir derdini sikintini onunla konusursun, edepsiz m /adam

  - - - Güncellendi - - -

  Yahu sizin akli dengeniz mi yerinde degil neden biri oyp likere laf soyledi diye camuru cari alinlara atiyorsunuz, hakkini aramaktan aciz kisilersiniz belli ki gidin bu oyp ye laf aran kisiyle gazeteyle tartisin neden alakasiz yere cari alimlara laf ediyorsunuz, ayip ayip cok ayip bu nasil bir acizliktir

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  127
  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı cumide Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yahu sizin akli dengeniz mi yerinde degil neden biri oyp likere laf soyledi diye camuru cari alinlara atiyorsunuz, hakkini aramaktan aciz kisilersiniz belli ki gidin bu oyp ye laf aran kisiyle gazeteyle tartisin neden alakasiz yere cari alimlara laf ediyorsunuz, ayip ayip cok ayip bu nasil bir acizliktir
  Akli dengeniz mi yerinde değil derken? ... (bu umarım bir hakaret değildir, çünkü insan evladına özellikle akademik camiaya yakışmaz böyle sözler)
  Hak aramaktan acizlikle kastınız cari alımda karşılaştığımız haksızlıklarsa bilim sınavında her şey kılıfına uydurulmaktadır zaten..
  Ayrıca haksızlık yapmayan yer yok ya da hakkıyla girmeyen yok diyen olmamış sanırım yukarıda.
  Ayrıca kimin nerede tartışacağına yönlendirme yapmak da özgür düşünceye aykırı bir davranıştır, akademide de böyle iseniz vay halinize..
  Son olarak acizlik Tdk da "beceriksizlik, güçsüzlük" olarak geçer, beceri ve gücünden haberdar olmadığınız kişiler için sanırım kullanmanız yanlış.

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  100
  Alıntı struggle Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  - - - Güncellendi - - -  Akli dengeniz mi yerinde değil derken? ... (bu umarım bir hakaret değildir, çünkü insan evladına özellikle akademik camiaya yakışmaz böyle sözler)
  Hak aramaktan acizlikle kastınız cari alımda karşılaştığımız haksızlıklarsa bilim sınavında her şey kılıfına uydurulmaktadır zaten..
  Ayrıca haksızlık yapmayan yer yok ya da hakkıyla girmeyen yok diyen olmamış sanırım yukarıda.
  Ayrıca kimin nerede tartışacağına yönlendirme yapmak da özgür düşünceye aykırı bir davranıştır, akademide de böyle iseniz vay halinize..
  Son olarak acizlik Tdk da "beceriksizlik, güçsüzlük" olarak geçer, beceri ve gücünden haberdar olmadığınız kişiler için sanırım kullanmanız yanlış.
  Genelleme yapan cqri alimlilarin hak etmediginj yazanlar var yukarida adam gibi gidip bu yaziyi hazirlayan gazeteciye satasacagina alakasiz yere asil cari alimlilar yapar boyle seyleri diyen dengesizlere lafim,

  - - - Güncellendi - - -

  Hak aramaktan kastim bu yaziyi yazan gazete haberci vs her kimse ona nasil bunlari oyp ye mal edersin dieyecegine durduk yere cari alimlilar haksizca geliyor ars gor asil oyp liler hakkiyla geliyor falan deyip sacma ve alakasiz cumleler kuranlara lafim hala anlattiklarim bu kadar acikken anlamakta zorlaniyorsaniz yazmayin cvp kimsrye de camur atmayin

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı denizzznehir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  cari usülle akademisyen olanlardan intihal beklenir hak etmeyerek gelenler her işte kolaya kaçacağı için
  bu densizlikten bahsediyorum, çok ayıp neden birisi öyp lilere saldırdı diye cari alımlılara hemen çamur atıyorsunuz, ben cari alımla hak ederek kazandım şu an çalıştığım kadroyu, çok ayıp ya çok

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Acadepic Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sanki cariden girenler müthiş akademik araştırma yeteneğine ve engin bilimsel birikime sahip. Cari alımların nasıl yapıldığını, bilim sınavı denilen büyük kandırmacayla kimlerin nerelere girdiğini araştırsın da ondan sonra ÖYP hakkında yorum yapsın...
  aynı şekilde siz de ne halt etmeye durduk yere cari alımlılara çamur atıyorsunuz, kaale alınmaya bile layık değilsin
  struggle bunu beğendi.

 9. #9
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Arkadaşlar okuduğum bu metinde herhangi bir önyargı göremiyorum.

  Tabi burada eleştirdiği kesim üstüne alıyorsa onu bilemem.

  Bahsettiği şey aslında hepimizin yakındığı durumlar...

  Ales , yds akademik yeterliliği ölçen sınavlar değil demiş doğrudur.Özellikle benım bolumumdekı gıbı tum gununu okulda gecırıp butun gun deneysel calısmalara yogunlasan bırının ales-yds calısması gercekten cok ama cok zor.hatta bunu söyle formalıze edersek

  AKADEMİK çalısmalarda bulunan bırı için
  Deneysel calısma+teorık hesaplama+literatür tarama+bölüm içi sorumluluklar+Ales çalısma+YDS çalısma=Düsük öyp puanı

  AKADEMİ den uzak birinin calısmaları
  Ales calısma +YDS calısma + Sosyal hayat = Yüksek öyp puanı

  Öyp de akademik yetkinliği olmayan bir çok kişi atanmıstır demiş bu da doğrudur.

  Burada asıl sorulması gereken soru şu akademik camıaya akademik yetkınlığı olan yaptığı işi seven bıreyler mı lazım yoksa akademık yetkınlıgı olmayan, atandıktan sonra yan gelıp yatan bireyler mi lazım ?
  Cashmere bunu beğendi.

 10. #10
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Medyada gerek yazılı, gerek görsel-işitsel ve gerekse de internet yoluyla kişilerin “kişilik haklarına” saldırıda bulunulabilmesi mümkündür. Kişilik hakları her şahsın “kişiliğine bağlı olan” haklardır. Daha yalın bir ifade ile kişinin, “kişiliğini oluşturan tüm değerler” üzerindeki hakları onun kişilik haklarını oluşturur. Bu çerçevede kişinin şerefi, onuru, itibarı, namusu, lekelenmeme hakkı, özel hayatının gizliliği, özel veya mesleki sırları gibi tüm değerleri kişilik hakları kapsamındadır.

  Basın Kanunu’nun 14. Maddesine göre tekzip ancak “süreli yayınlarda kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması halinde” söz konusu olabilecektir. Buna göre bir kimse hakkında şeref ve haysiyetini ihlal edici yayın yapılmış, kişinin itibarını zedeleyici, toplum nazarında küçük düşürücü veya hakaret niteliğinde resim, yazı veya yorumlara yer verilmişse bu kimse tekzip hakkını kullanabilecektir.

  Radikal Gazetesi Bloğunda (http://blog.radikal.com.tr) 23.11.2013 tarihinde Enis Meriç tarafından Saat: 04.40 da ‘’Wikipedia’dan Kopyala-Yapıştır Akademik Tez Yazmak başlıklı habere” ilişkin blog yazısında Öğretim Elemanları Derneği’nin de seçkin üyelerinden olan ÖYP Araştırma Görevlilerine asılsız ithamlarda bulunulmuştur.Öğretim Elemanları Derneği olarak bu işin yasal boyuta taşınmaması için 1 ay boyunca ilgili sayfanızda TEKZİP metni yayınlanmasını sizden rica etmekteyiz.


  Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu
  Nazmi, denizzznehir, anlamak ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Benzer Konular

 1. Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan glory_2008
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 11-05-2015, 09:45
 2. "Bilimsel Özerklik" ve "Akademik Özgürlüğe" Müdahele Kabul Edilemez
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2013, 11:38
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj: 14-01-2013, 10:52
 4. İlanlardaki "ve", "veya", ".(nokta)" terimlerinin açığa kavuşturulması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 15:05
 5. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ "Enerji Sistemleri" veya "İşaret İşleme" alanından en az yüksek lisans mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2011, 15:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git