Dün başıma gelen olayı aktarmak istiyorum. Maalesef ki bir anlamda mağdur olmuş durumdayım: İstanbul Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümünü kazanmıştım. Dün kayıt oldum ve bölümüme gittim. Bölümümde bana kendi alanım olan "Deneysel Psikoloji"de eğitim alamayacağımı söylediler. Bu sene sadece sosyal psikoloji eğitimi açılmış. YÖK - İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü arasındaki sıfır koordinasyon ve iletişim yüzünden bundan ancak en son haberim oldu. Başvurmadan evvel sosyal bilimler enstitüsü ile konuştuğumda deneysel psikoloji eğitimi alabileceğim söylenmişti. Hatam tekrar psikoloji bölümünü aramamak oldu.

Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürünün bana söylediği de şu: Şimdi program psikoloji bölümü altında açılmış. Dolayısıyla teknik olarak programa dahil olabiliyorum(muş). Yani dedi ki gel, sosyal psikoloji oku, git. İyi de dedim ben deneysel psikoloji alanında yetiştirilmek üzere gönderildim. Benim görevli olduğum üniversitede alanım deneysel psikoloji. Cevabı basit, net ve saygı doluydu: "O senin sorunun". Maalesef ki saat 5 sularında kaydımı geri aldım. Neyse ki Hacettepe'ye de başvurmuştum ve orası deneysel psikoloji olarak açtı.

Şimdi şunu düşünüyorum: Diğer şartlar aynı kaldığı taktirde bu sene merkezi atama olsaydı başıma ne gelirdi? O zaman işte daha çok mağdur olurdum sanırım. Gerçi o zaman da ek alımlar vardı ama herkesin benim kadar çok alternetifi var mı YL için onu bilmiyorum. Benim şansım o yönde oldu.

Aklıma bir de şu soru geliyor: Benim mağdur olmama sebep olan sistemi düzeltemediği için mi YÖK erteledi yoksa ne bileyim başka bir sebepten mi, mesela internet üzerinden seçme sistemini vs'yi tamamlayamadığı için mi? Eğer 1. sebepten dolayı ise bir süre daha merkezi sistem gelemez diye tahmin ediyorum. Lakin yüksek lisans programlarının mutlaka ama mutlaka anabilim dallarıyla açılması lazım. Çünkü sanırım aynı sorun başka bölümlerde de var. İktisatta olduğu duymuştum en azından. Yani benzer olay Tıp Fakültesinde olsa dermatoloji bölümünü kazanan birine bu sene dermatoloji eğitimi yok gel seni beyin cerrahisinde okutalım demek gibi.