Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 26

Öncelikli Alan Araştırma Görevlileri hakları

ÖYP 2016 (İhtisaslaştırılmış ÖYP) Forumunda Öncelikli Alan Araştırma Görevlileri hakları Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar arkadaşlar, , Ben öncelikli alanlarda açılan araştırma görevlisi kadrolarından birine atandım ve 35. madde ...

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    08-2017
    Mesaj
    1

    Öncelikli Alan Araştırma Görevlileri hakları

    Merhabalar arkadaşlar,
    ,
    Ben öncelikli alanlarda açılan araştırma görevlisi kadrolarından birine atandım ve 35. madde ile görevlendirildim. Kafama takılan şey, bizim geçmiş ÖYP gibi aynı bütçe haklarına sahip miyiz? Örn; şehir değiştirdiğimiz için yolluk alabiliyor muyuz? ya da bizim de genel YL yada Doktora bütçelerimiz oluyor mu? Bu konu hakkında benim etrafımdaki hiç bir personel dairenin fikri yoktu. Belki buradaki birilerinin vardır?

  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    05-2017
    Mesaj
    14
    Alıntı psychoist Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar arkadaşlar,
    ,
    Ben öncelikli alanlarda açılan araştırma görevlisi kadrolarından birine atandım ve 35. madde ile görevlendirildim. Kafama takılan şey, bizim geçmiş ÖYP gibi aynı bütçe haklarına sahip miyiz? Örn; şehir değiştirdiğimiz için yolluk alabiliyor muyuz? ya da bizim de genel YL yada Doktora bütçelerimiz oluyor mu? Bu konu hakkında benim etrafımdaki hiç bir personel dairenin fikri yoktu. Belki buradaki birilerinin vardır?
    Bildiğim kadarıyla yolluk almanın bunlarla bir alakası yok. Okul verirse verir. Fakat eski ÖYP gibi YL ve Doktora bütçelerimiz yok diye biliyorum hocam.

  3. #3
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    03-2016
    Mesaj
    84
    Alıntı psychoist Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar arkadaşlar,
    ,
    Ben öncelikli alanlarda açılan araştırma görevlisi kadrolarından birine atandım ve 35. madde ile görevlendirildim. Kafama takılan şey, bizim geçmiş ÖYP gibi aynı bütçe haklarına sahip miyiz? Örn; şehir değiştirdiğimiz için yolluk alabiliyor muyuz? ya da bizim de genel YL yada Doktora bütçelerimiz oluyor mu? Bu konu hakkında benim etrafımdaki hiç bir personel dairenin fikri yoktu. Belki buradaki birilerinin vardır?

    böyle bir hakkımız yok
    MÜTHİŞ BİR ADANMIŞLIK YOK İSE MUHTEŞEM BİR BAŞARIDA YOKTUR.

  4. #4
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    01-2016
    Mesaj
    41
    Hocam merhaba,

    Bende öncelikli alanlar araştırma görevlisiyim. Mevcutta doktora ders aşamasındayım, atandığım üniversite ise başka şehirde. Mevzuata göre ağustos ayı gibi bir tercih yapacağız, bu tercihlerde benim öncelikli alanımın hangi üniversitelerde açılacağını nereden öğrenebilirim? (YÖK'ü arıyorum, mail atıyorum cevap alamiyorum). Siz 35. madde ile atandığınızı söylediniz, sanırım sizde bu tercih döneminden geçtiniz, tercihlerden önce hangi üniversitelerde alt alanınızın olduğunu biliyor muydunuz?

    Teşekkürler,

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    01-2017
    Mesaj
    47

    Öncelikli Alan - İlişki Kesilmesi

    Merhaba arkadaşlar,
    İlişik kesme durumuyla ilgili bir sorum olacak... 2017 senesinde öncelikli alanlar kapsamında 50/d arş.gör. kadrosuna atandım; 2015 bahar döneminde ise yl eğitimine başlamıştım... YÖK'ün son kararı arş.gör olanların süresinin sıfırlanmayacağı yönünde, ama bunun yanında bizim bağlı olduğumuz usullerde ise 2016'dan önce başlayanlara 2 dönem daha hak veriliyor, her iki durumda da 2019 haziran ayına kadar sürem var diye düşünüyorum, yl yaptığım üniden aldığım öğrenci belgesi de bu şekilde gösteriyor fakat atanmış olduğum üniversite benim durumumda ne yapacaklarını bilmediklerini, ilk örnek olduğumu, ilişki kesebileceklerini ama hangi usule göre hareket etmelerinin gerektiğini de anlamadıklarını söylüyor. İşin kötü tarafı YÖK'de kesin bir şey demiyor. Bu durumda benim haklarım nelerdir ve ne yapmam gerekir?
    Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim...
    Güzel çalışmalar...

  6. #6
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    3.941
    Alıntı hbs Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaşlar,
    İlişik kesme durumuyla ilgili bir sorum olacak... 2017 senesinde öncelikli alanlar kapsamında 50/d arş.gör. kadrosuna atandım; 2015 bahar döneminde ise yl eğitimine başlamıştım... YÖK'ün son kararı arş.gör olanların süresinin sıfırlanmayacağı yönünde, ama bunun yanında bizim bağlı olduğumuz usullerde ise 2016'dan önce başlayanlara 2 dönem daha hak veriliyor, her iki durumda da 2019 haziran ayına kadar sürem var diye düşünüyorum, yl yaptığım üniden aldığım öğrenci belgesi de bu şekilde gösteriyor fakat atanmış olduğum üniversite benim durumumda ne yapacaklarını bilmediklerini, ilk örnek olduğumu, ilişki kesebileceklerini ama hangi usule göre hareket etmelerinin gerektiğini de anlamadıklarını söylüyor. İşin kötü tarafı YÖK'de kesin bir şey demiyor. Bu durumda benim haklarım nelerdir ve ne yapmam gerekir?
    Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim...
    Güzel çalışmalar...
    Araştırma görevlisi olanların kadroya bağlı süresi sıfırlanmıyor hocam. Eğitim süreniz yani öğrenciliğiniz devam eder ancak kadronuzla ilişiğiniz kesilir.

    YÖK'ü arayıp çağrı hattından bilgi almak yerine üniversiteniz dilekçe yollayarak YÖK'ten bilgi isteyebilir. Sizin bağlayan YÖK'ün çağrı merkezi değil yazılı belgedir. Ancak bunun sonucunda kadro süreniz hakkında olumlu bir sonuç alırsınız diyemem. Kadro ile ilişiğinizin kesilmesi yönünde bilgi gelecektir yüksek ihtimalle.
    Son düzenleyen Gamze, 23-01-2019 saat 12:27.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

    Güncel Akademik Kadro İlanları

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    01-2017
    Mesaj
    47
    Alıntı Gamze Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Araştırma görevlisi olanların kadroya bağlı süresi sıfırlanmıyor hocam. Eğitim süreniz yani öğrenciliğiniz devam eder ancak kadronuzla ilişiğiniz kesilir.

    YÖK'ü arayıp çağrı hattından bilgi almak yerine üniversiteniz dilekçe yollayarak YÖK'ten bilgi isteyebilir. Sizin bağlayan YÖK'ün çağrı merkezi değil yazılı belgedir. Ancak bunun sonucunda kadro süreniz hakkında olumlu bir sonuç alırsınız diyemem. Kadro ile ilişiğinizin kesilmesi yönünde bilgi gelecektir yüksek ihtimalle.
    Ama öncelikli alan usul ve esaslarda geçen;

    "Geçici Madde 1- (1) 2016 yılında ilan edilen öncelikli alanlardaki araştırma görevlisi kadrolarına
    atananlardan 01.01.2016- 20.04.2016 tarihleri arasında yüksek lisans eğitimine başlayanların
    araştırma görevlisi kadrosunda bulunmak için geçerli azami eğitim sürelerine bir yarıyıl,
    01.01.2016 tarihinden önce yüksek lisans eğitimine başlayanların azami eğitim sürelerine iki yarıyıl
    eklenir."

    maddesine göre (öğrencilik sürem uzamıyor diyelim) 2 dönem daha hakkım olmuyor mu Sayın Gamze hocam? Takıldığım konu bu benim de...

  8. #8
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    3.941
    Alıntı hbs Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ama öncelikli alan usul ve esaslarda geçen;

    "Geçici Madde 1- (1) 2016 yılında ilan edilen öncelikli alanlardaki araştırma görevlisi kadrolarına
    atananlardan 01.01.2016- 20.04.2016 tarihleri arasında yüksek lisans eğitimine başlayanların
    araştırma görevlisi kadrosunda bulunmak için geçerli azami eğitim sürelerine bir yarıyıl,
    01.01.2016 tarihinden önce yüksek lisans eğitimine başlayanların azami eğitim sürelerine iki yarıyıl
    eklenir."

    maddesine göre (öğrencilik sürem uzamıyor diyelim) 2 dönem daha hakkım olmuyor mu Sayın Gamze hocam? Takıldığım konu bu benim de...
    Hocam Usul ve Esaslardaki bu madde her zaman çok net anlaşılmayabiliyor. 2016 yılında atananlar için geçerli diye de anlaşılabilir (siz 2017'de atanmışsınız ve sizi kapsamaz-ki maddeden benim anladığım 2016'da atananlar şeklinde) veya 2016'da başlayan bu program için de denilmiş olabilir o zaman vaktiniz olur (programın başlangıç tarihini şu anda hatırlayamıyorum maalesef, eğer 2016 değilse bilen arkadaşlar düzeltirse sevinirim).


    Bu yüzden YÖK'e de danışmanızı önerdim zaten. YÖK'ten yazılı bilgi almak en sağlıklısı. YÖK'ün verdiği karar tüm araştırma görevlilerini kapsar ancak Öncelikli Alan için istisna yapılıp yapılamayacağını da yine kendileri belirleyecektir. Daha önce bu konuda bir örnek de görmediğim için uygulamayı hangi yönde yapacakları konusunda net bir şey söyleyemiyorum. Bu tür istisnalar pek yapılmadığı için size negatif bir dönüş olabilme ihtimali de var maalesef.
    Son düzenleyen Gamze, 23-01-2019 saat 12:51.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

    Güncel Akademik Kadro İlanları

  9. #9
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    01-2017
    Mesaj
    47
    Alıntı Gamze Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam Usul ve Esaslardaki bu madde her zaman çok net anlaşılmayabiliyor. 2016 yılında atananlar için geçerli diye de anlaşılabilir (siz 2017'de atanmışsınız ve sizi kapsamaz-ki maddeden benim anladığım 2016'da atananlar şeklinde) veya 2016'da başlayan bu program için de denilmiş olabilir o zaman vaktiniz olur (programın başlangıç tarihini şu anda hatırlayamıyorum maalesef, eğer 2016 değilse bilen arkadaşlar düzeltirse sevinirim).


    Bu yüzden YÖK'e de danışmanızı önerdim zaten. YÖK'ten yazılı bilgi almak en sağlıklısı. YÖK'ün verdiği karar tüm araştırma görevlilerini kapsar ancak Öncelikli Alan için istisna yapılıp yapılamayacağını da yine kendileri belirleyecektir. Daha önce bu konuda bir örnek de görmediğim için uygulamayı hangi yönde yapacakları konusunda net bir şey söyleyemiyorum. Bu tür istisnalar pek yapılmadığı için size negatif bir dönüş olabilme ihtimali de var maalesef.
    Program 2016 Kasım ayında açıldı, ilk atamalar Kasım ayında yapıldı hocam, bu durumda da ilk başlayanlardanım ben de. Madde de yl eğitimine başlayanlar diyor ama ÖYP ile karıştırılıyor ne yazıkki...

  10. #10
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    3.941
    Alıntı hbs Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Program 2016 Kasım ayında açıldı, ilk atamalar Kasım ayında yapıldı hocam, bu durumda da ilk başlayanlardanım ben de. Madde de yl eğitimine başlayanlar diyor ama ÖYP ile karıştırılıyor ne yazıkki...
    Bilgi için teşekkürler. Dediğim gibi hocam maddeden benim anladığım 2016 yılında ilan edilen öncelikli alanlardaki araştırma görevlisi kadrolarına atananlardan denildiği için; 2016 yılında atanıp, belirtilen tarihler içerisinde yüksek lisansa başlayanlar için geçerli geçiş hükümleri. Ancak programın başlangıç tarihinin 2016 olması farklı yorumlanmasını da sağlayabilir.

    Bu tür programlarda uygulamalar bazen üniversiteden üniversiteye bile değişebiliyor. Umarım YÖK'ün size dönüşü sizin açınızdan olumlu bir şekilde sonuçlanır.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

    Güncel Akademik Kadro İlanları

Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon

Benzer Konular

  1. Öncelikli Alanlara Yerleşen Araştırma Görevlilerinin Durumu Hakkında ( YENİ KARAR )
    ÖYP 2016 (İhtisaslaştırılmış ÖYP) forum içinde, yazan artificial
    Cevap: 81
    Son Mesaj: 29-12-2017, 22:37
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj: 21-08-2017, 23:44
  3. Cevap: 25
    Son Mesaj: 26-04-2017, 17:07
  4. Vakıf Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hakları
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Mermaid92
    Cevap: 13
    Son Mesaj: 14-09-2015, 20:49
  5. Araştırma Görevlilerinin Özlük Hakları İyileştirilecek
    ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan love_freedom
    Cevap: 8
    Son Mesaj: 02-11-2011, 16:04

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git