Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

ÖYP programında yüklenme senedimi nasıl ödedim?

ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda ÖYP programında yüklenme senedimi nasıl ödedim? Konusunu İncelemektesiniz

Selamlar, senet ödeme konularında çokça soru geldiği için açıklıyorum. İstifa ederek senedi nasıl ödedim? Ödeme ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  68

  ÖYP programında yüklenme senedimi nasıl ödedim?

  Selamlar, senet ödeme konularında çokça soru geldiği için açıklıyorum. İstifa ederek senedi nasıl ödedim? Ödeme sürecindeki merak edilenleri yazacağım.
  Umarım size fikir verebilirim.
  12 aralık 2014 te HÜ den istifa ettim. ÖYP için eğitime İÜ ye gittim. istifa sonrası HÜ İÜ ye yazıyor. İÜ de içindeki tüm birimlere ayrı ayrı yazılıyor. Size verilen tüm resmi paralar bir yazı ile HÜ ye yollanıyor. HÜ tekrar kendi içindeki fakültelere yazıyor. yaptığınız tüm harcamaları topluyor. ben ÖYP ödeneğini hiç kullanmadım. Yolluk tan başka ek harcamam yoktu. her harcama kalemi ayrı hesaplanır. Yolluklar ayrı, maaşlar ayrı hesaplanır. Kalan zorunlu hizmet süresi hesaplanır. 3 ay 12 gün kalmıştı. Ayları ay olarak (30 gün) günleri de gün olarak hesaplıyorlar. Ellerine gelen maaş dökümüne bakıyorlar. En yüksek görülen maaş hesaplama için baz alınacak maaştır. Yani dönmeniz den 3 ay önce maaşınız 400 tl fazla oldu ama son ay 400 tl eksik olsun. baz alınacak rakam en yüksek olanıdır. Sonra hesaplamaya geçelim. Maaş*(toplam gün)*1.5 olarak hesaplanır. Sonra yasal faizi denilen %9 luk bir meblağ eklenir. Aynı işlem yolluklara da uygulanır. Eğer aldığınız başka paralar varsa onlara da aynısı uygulanır. Sonra tümü toplanarak size borç tebliğ edilir. Ben yolluk ve maaşı geri ödedim başka da para ödemedim. Resmi olarak istifa ettikten sonra yazışmalar 3 ay sürebilir.( Bu süre zarfında başka bir Üniversitede çalışamazsınız. HÜ ye borcunuzu ödeyip zorunlu hizmet yükümlülüğü yoktur yazısı almadıkça başka bir üniversite size iş vermez). 3 ay sonunda size borç tebliğ edildi. Bu borcu derhal nakit ödemelisiniz aksi taktirde sürekli faizi işleyecektir. Yani, temerrüte düşecektir(zaten faizini almış). Rektörlük 5 yıla kadar taksit yapma yetkisine sahiptir. Ancak devletin sizden alacağı faiz bankanın kinden fazla olacağı için bankadan kredi çekin derim. Biz bankadan çekmiştik. Ancak bu süreçte işsiz olacağınız için banka size kredi vermeyecektir. Benim eşim benim yerime çekmişti.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  175
  Normalde bir üniversiteye zorunlu hizmeti varken istifa edenlere hiçbir yükseköğretim kurumunda görev verilmiyor. Peki siz yapmış olduğunuz bu ödemeyle zorunlu hizmetinizi de ödemiş mi oldunuz? Sonrasında başka bir üniversitede göreve başladınız mı?

Benzer Konular

 1. TÜBİTAK Yüklenme ve Kefalet Senetleri Hakkında
  Burs ve Destek Haberleri forum içinde, yazan brkhnbkr
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 06-02-2019, 15:01
 2. 2016 ylsy Yüklenme Senedi ve Kefalet Belge
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan pointer
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 21-07-2017, 20:00
 3. 2014 YLSY Yüklenme ve Kefalet Senedi
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan ziraat42
  Cevap: 41
  Son Mesaj: 28-10-2016, 04:39
 4. YLSY - Kefalet ve Yüklenme Senetleri
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan DemirGio
  Cevap: 31
  Son Mesaj: 17-01-2015, 17:28
 5. 35.Madde Senet ve Görevlendirme Süresi Kadar Borç Yüklenme Hakkında?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan alpero86
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 02-01-2014, 11:38

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git