Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

öyp 2015 aralık dönemi atamalarında atamam yapılmadı. Dava açtım

ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda öyp 2015 aralık dönemi atamalarında atamam yapılmadı. Dava açtım Konusunu İncelemektesiniz

öyp 2015 aralık dönemimde yerleştirilmeye hak kazandım fakat lisans mezuniyetimle ilgili yök'e görüş soruldu ve ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  50

  öyp 2015 aralık dönemi atamalarında atamam yapılmadı. Dava açtım

  öyp 2015 aralık dönemimde yerleştirilmeye hak kazandım fakat lisans mezuniyetimle ilgili yök'e görüş soruldu ve yök'ün olumsuz görüşüne istinaden atamam yapılmadı. atandığım kadro şartı ''MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LİSANS MEZUNU OLMAK'' şeklindeydi. benim diplomam da ise MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI yazıyor. otomotiv mühendisliği programı yaklaşık 20 üniversitede var. bunların 3'ünde bu program makine mühendisliği bölümünün altında eğitim veriyor diğerlerinde ise otomotiv müh. bölümünün altında eğitim vermekte. benim mezun olduğum okulda makine mühendisliği bölümünün altında eğitim vermekte ve zaten mezun olduğum okulda otomotiv müh. bölümü diye bir bölüm yok. öyp başvuru sisteminde eğitim bilgilerimizi girerken bölüm kısmana diplomada yazıldığı gibi makine mühendisliği ibaresini girdim zaten otomotiv mühendisliği bölümü olmadığı için sistemde çıkmıyordu .Tercih dönemimde YÖK ü arayıp durumu anlattım ve mail yoluyla cevap geldi. cevaben hangi bölümün mezunuysanız o bölüme başvurun demişlerdi ve bende öyle yaptım ama atamam yapılmadı. otomotiv mühendisliği bölümü lisans mezunu olmak şeklinde 2 adet kadro vardı. kadroyu açan üniversiteleri arayıp bölüm başkanları ile konuştum. biri atamanızı yapamayız çünkü sen makine müh. bölümü mezunusun dedi diğeri yök'e sorarız dedi. bian için bölüm başkanlarının olumlu görüş belirtiklerini ve bu kadrolardan birine atandığımı düşünelim. ilerde otomotiv mühendisliği bölümü mezunu biri alehime dava açması durumunda davayı kazanacağı aşikar çünkü otomotiv mühendisliği bölümü mezunu değilim.
  yök olumsuz görüş belirttiği gerekçeli kararında benim makine mühendisliği bölümünün altında olan otomotiv mühendisliği programından mezun olduğumdan şartı sağlamadığımı belirtmiş. halbuki bu cümleden şartı sağladığım anlamını çıkarıyorum ben. herhangi bir usul ve esas yada kanun maddesi belirtmeden tamamen keyfi bir açıklama yapmış. özel şartı sağlamadığım anlamı benim makine mühendisliği bölümü mezunu olmadığım anlamına gelir halbu ki diplomada, transkripte makine mühendisliği bölümü mezunu olduğum sabit. YLSY alımları, kpss ile mühendis alımları program olarak yapıldığından bu tür karışıklıklar çıkmıyor ama ÖYP alımları BÖLÜM olarak yapıldığından böyle bir karışıklık çıktı.
  Ben durumumu aynen şuna benzetiyorum ''İSTANBUL İLİNDE İKAMET EDİYOR OLMAK '' şeklinde bir kadro açıldı ve bu kadroya istanbulun anadolu yakasında oturan biri yerleştirilmeye hak kazandı. fakat bu kişinin ataması yapılmadı ve gerekçe olarak istanbul ilinin anadolu yakasında ikamet ettiğinden şartı sağlamadığını belirttiler.
  davayı açalı yaklaşık 3 hafta oldu. davanın akıbetini burada paylaşacağım.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  383
  Yok bu durumlarda %100 Benzer isimlendirme ariyor basitçe. Daha onceden de bu tur örnekler duyduk. Dava nolacak bakalim.

Benzer Konular

 1. Uzman Kadrosunda Atamam Yapılmadı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan uzmann
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-01-2015, 23:44
 2. Atamam Yapılmadı Lisansüstü Tercihi Yapmalı mıyım?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan niko12
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-01-2014, 15:25
 3. ÖYP'de Hala Atamam Yapılmadı Lisansüstü Başvuruları Başlıyor Ne Yapmalıyım?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yoko
  Cevap: 28
  Son Mesaj: 02-01-2014, 22:18
 4. Yerleştim Ancak Atamam Yapılmadı
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan hakanbekar
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 03-12-2013, 17:19
 5. Atamam Yapılmadı Yardımlarınızı Bekliyorum
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan othello07
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 06-01-2013, 19:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git