Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri / Hukuk Anabilim Dalı için Hukuk Doktorası Yapma Sorunu

ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri / Hukuk Anabilim Dalı için Hukuk Doktorası Yapma Sorunu Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar oldukça karışık bir konuyla karşınızdayım. SBKY ve KY bölümlerinde Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı diye ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  57

  Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri / Hukuk Anabilim Dalı için Hukuk Doktorası Yapma Sorunu

  Arkadaşlar oldukça karışık bir konuyla karşınızdayım.


  SBKY ve KY bölümlerinde Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı diye bir anabilim dalı var. Bu anabilim dalında eğitim-öğretim yapan bir kurum yok. Yani bu anabilim dalında yüksek lisans veya doktora yapıyor olmak şartı ile açılan kadrolara aslında teorik olarak başvurmak mümkün değil.

  Dolayısıyla, başvuru şartlarında ilgili alanda yüksek lisans doktora yapıyor olmak şartı nın olması aslında tamamen anlamsız. Bu durumda bu kadroya başvuran herkes aslında yanlış beyanda bulunmuş oluyor. Yani şu anda bir sürü insan, yanlış beyanda bulunmuş bu nedenle de öyp haklarını kaybetmiş durumdalar.

  SBKY ve KY anabilim dallarında /bölümlerinde yüksek lisans doktora yapanlar için bu şartın ne kadar sağlanıp sağlanmadığı şüpheli olmakla birlikte,
  kamu hukuku yüksek lisansı veya doktorası yapanların bu şartı taşığını düşünmek biraz daha mantıklı gibi görünüyor.

  Kamu hukuku yüksek lisans doktora programları ise çoğunlukla hukuk fakültelerine bağlı hocaların bulunduğu enstitülerde yapılıyor.

  Dolayısıyla İİBF veya SBF den SBKY/KY mezunu bir kişi, eğer ÖYP kapsamında SBKY bünyesindeki hukuk bilimleri anabilim dalı nı kazanması halinde yüksek lisans doktora yapabileceği tek alan kamu hukuku olarak gözüküyor. SBKY'nin kendi anabilimdallarında devam yüksek lisans doktora yapan kişilerin bu durumda ne yapacağı oldukça sorunlu bir hal oluyor.

  Bu meseleye mantıklı bir çözüm sunulması gerektiğini düşünüyorum. ÖYP gibi bozuk bir sistemde bu gibi sorunların olmasını doğal karşılıyorum ama kimseyi de haksız yere mağdur etmemek gerekir bana göre.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  175
  Ankara, Galatasaray vb oldukça iyi okulların geçmiş yıllardaki kabul listelerine bakarsanız Hukuk Bilimleri anabilim dalından özel hukuka da kamu hukukuna da gerek yüksek lisans gerekse doktora seviyesinde alımlar yapıldığını gözlemleyeceksiniz.
  Ekim alımlarında atandım Hukuk Bilimlerine. Anabilim dalı başkanı, bölüm başkanı, dekan ve personel daire başkanlığı kamu hukukunda devam etmem gerektiği yönünde hemfikirler.
  Hukuk fakültesi mezunu olup hukuk öğretecek insanı başka alanda lisansüstü eğitimden geçirmek YÖK de dâhil hiçbir kurumun imza atmak istemeyeceği bir mantıksızlık bence.
  Aynı şekilde başvuru şartlarında devam ediyor olmaktan bahsedilen alan da "hukuk"tur; zira anabilim dalının alanı hukuk.
  Benim şahsi tercihim ve fakültenin ağırlıklı ihtiyacı kamu hukuku olduğundan durum böyle ancak anabilim dalındaki diğer araştırma görevlisi arkadaşların çoğu yüksek lisans alanında yapıyorlar yüksek lisanslarını.
  Kamu hukuku veya özel hukuk lisansüstü programları hukuk fakültesi mezunlarını kabul ediyor; ki zaten hukuk bilimleri anabilim dalı kadrosu da hukuk lisans mezunları için açılıyor. SBKY veya KY ile girilen kadroya ben rastlamadım. Bizim anabilim dalında da yalnızca hukuk fakültesi mezunları var. Bu insanlar "hukuk" dersleri verecekler ve bu alanda profesör olmak hedefleri neticede.

  Hukuk Bilimleri ABD ve lisansüstü eğitimi konusunda o kadar çok yanlış yönlendirme okuduk ki hocam burayı seçmeden önce, yine de üzerine gittiğim için mutluyum. Benzer konuda soru işareti olan diğer arkadaşlar için de aydınlatıcı olmasını umuyorum şu ana kadarki gözlemimin. Tercihlerden sonra güncelleyeceğim.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  57
  Aslında yorumlarınızda itiraz unsuru teşkil edecek çok fazla bir şey yok. Elbette, hukuk derslerini veren hukuk alanında yüksek lisans doktora yapabilirler. Yapmalarında da bir gariplik yok. Ancak tersinin de garip karşılanmaması gerektiğini düşünüyorum. İfade ettiğiniz gibi köklü üniversitelerin SBKY, KY bölümlerinde "hukuk bilimleri" üzerine eğitim görmüş ve son derecede alanda başarılı ve etkili olmuş kişiler var.

  Ancak işin bir de teknik kısmı var. ÖYP'nin bu alımları yaparken aslında kamu hukuk veya özel hukuk diye belirtmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde Türkiye'de şu an "Hukuk Bilimleri" yüksek lisans ve doktora programı bulunmamakta bu nedenle de bazı kadrolarda "özel şart" olarak belirtilen, "ilgili alanda" ifadesinin aslında hiçbir karşılığı olmamakta. Bu durumda da, SBKY'nin başka anabilim dallarında ("çünkü hukuk anabilim dalı programı yok") ylisans doktora yapan kişilerin kendi bölümünün bir başka anabilim dalında çalışma, hatta ve hatta o alanda eğitim alma hakkı yok gibi bir durum ortaya çıkıyor.

  YÖK ün, bu konuyla ilgili daha açık kriterler kullanması gerektiğini düşünüyorum. Şu durumda bu alanı kazanmış olan, hukuk fakültesi mezunu olmayan ancak "kamu hukuku" yüksek lisansı yapan kişiler, hukuk fakültesi mezunu olmak şartını karşılasa bile aslında "hukuk bilimleri" yüksek lisansı/doktorası durumunu "teknik" olarak karşılamıyorlar aslında.

  Bu durumda yanlış beyan durumları ortaya çıkabilir. YÖK "haksız yere birçok kişiyi yanlış beyan yaptınız tekrar öyp ye başvuramazsınız" gerekçesiyle ÖYP hakkını ellerinden almaya kalkabilir.

  Ayrıca örneğin, hukuk fakültesi mezunu olmayan ancak SBKY'nin diğer anabilim dallarında yüksek lisans doktora yapan kişiler başvuru ekranlarında bu bölümlere başvurabilir olarak gözüküyorlar ve sistem herhangi bir uyarı vermiyor. Bana göre, bu sorun olmamalı. Ama Türkiye'de işler, her zaman garip bir şekilde ilerliyor.

  Şu anda Hukuk Anabilim Dallarına başvuran ve hukuk fakültesi mezunu olmayan kişilerin durumunun ne olacağı belirsiz. Çünkü YÖK ilgili kişileri hukuk fakültesi mezunu olmadığı için yanlış beyanla suçlayabilir. Bu konuda moderatör arkadaşların da fikrini merak ediyorum. Epey bi karışıklık ortaya çıkıyor çünkü.

  - - - Güncellendi - - -

  Bu arada ilgili kadroların bazıları direkt hukuk fakültesi mezunu olmak diye açılıyormuş. Bunun kendisi de ayrıca bir sorun olarak tartışabilir. Çevre hukukundan anayasaya cezadan idareye hemen birçok hukuk dersini alarak mezun olan bir SBF veya İİBF SBKY, KY mezunu öğrenci eğer arzu ederse "hukuk bilimleri nde" (eğer olsa) veya "Kamu Hukuku" alanında ylisans veya doktora yapabilmeli. Ancak bunun bir süredir kemikleşmiş bir uygulama olduğunu öğrendim. Yani kadroların çoğu hukuk fakültesi mezunu olmak diye açılıyormuş.

  Meseleyi aktardığım gibi oldukça karmaşık hale getiren ve zaten son derece "Sorunlu" olan ÖYP yi daha da sorunlu hale getiren bir SBKY bölümü "Hukuk bilimleri" ana bilim dalı kadrosu örneği :

  HUKUK FAKÜLTESİ VEYA EŞDEĞERLİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM KURULU TARAFINDAN KABUL EDİLEN FAKÜLTELERİN
  BİRİNDEN LİSANS MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ALANDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR VEYA YAPMIŞ OLMAK VEYA
  İLGİLİ ALANDA DOKTORA YAPIYOR OLMAK

  Örneğin bu kadroya sistem üzerinden SBKY de ylisans doktora yapıyor olmak olarak bilgilerinizi girdiğinizde, ( yani bilgilerin doğru girildiğini varsayıyoruz), kişi bu kadroya başvurabilir olarak gözüküyor.

  Oysa "ilgili alan" ifadesi doğrudan ana bilim dalını yani hukuk anabilim dalını işaretliyorsa eğer YÖK ün dediği gibi, bu durumda da hukuk bilimleri adı altında ylisans doktora programı olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor

  Bu durumda SBKY alanında yüksek lisans doktora yapan bir kişi yanlış beyanda mı bulunmuş oluyor, ki bu mümkün değil. Peki yerleştiyse bundan sonra izlenecek süreç nasıl ilerlemeli.

  Keşke ÖYP gibi bi çarpık bir sistem hiç olmasaydı da, bu satırları yazmak zorunda kalmasaydık

  - - - Güncellendi - - -

  Bu da aynı konuyla ilgili geçmişte yaşanan ve sorunun ne kadar kemikleşmiş olduğunu gösteren bir başka tartışma:


  http://www.akademikpersonel.org/oyp-2011-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-bolumu/15753-kamu-yonetimi-hukuk-bilimleri-anabilim-dali-hakkinda.html

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  175
  Linki verilen tartışma 2011 yılına ait. Büyük ölçüde giderilmiş bu konudaki kaos belli ki.

  Kamu Yönetimi bölümünde hukuk dersleri almasının bir kimseyi hukuk disiplininden gelen biri ile aynı nosyona sahip kılacağını düşünmüyorum doğrusunu isterseniz.

  Bu aynı bizim lisansta mikro-makro iktisat, kamu maliyesi, Türkiye ekonomisi derslerimiz vardı diyerek maliyeci olmaya soyunmamıza benzerdi. Ki ben mali hukuk alanında ilgi/yeterlik gösteren hukukçu arkadaşların bile sayıca çok az olduğunu görüyorum.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Mesaj
  75
  arkadaşlar hukuk bilimleri ile ilgili bilgi verebilecek var mı? seçen arkadaşlar memnun mu?

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  26
  Merhaba,
  Aynı durumdan ben de muzdaribim. Diğer arkadaşların durumu nasıl çözüldü öğrenmek isterim.
  Ben de 2014 Aralık alımlarında Bir Üniversitenin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı'na atandım. Hukuk Bilimleri Yüksek Lisansı olmadığı için Lisansüstü kontenjanlarda bir üniversitenin Hukuk Fakültesinde Kamu Hukuku programını tercih ettim ve yerleştim. Bu durumda ÖYP Usul ve Esaslar md 9/11 uyarınca bölüm değişikliği yapmam gerekti (kadrom Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans ise Hukuk Bölümünde olduğu için). Fakat bu değişikliği YÖK uygun bulmadı. Bu durumda ben ne yapabilirim? Atandığım anabilim dalında yüksek lisans programı yok ve en yakın, en makul programı tercih ettiğimde YÖK onaylamıyor? Bu nasıl iş? Ne Yapacağım?

  Benzer durumda olan arkadaşlar ne yaptınız nasıl çözdünüz?

  Bu arada girerken "Hukuk Fakültesi Lisans Mezunu Olmak" şartıyla girdim onu da belirteyim.

Benzer Konular

 1. Kamu Yönetimi Hukuk Bilimleri Anabilim dalı Hakkında
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan edaseran
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 23-12-2015, 16:37
 2. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Doktorasını Hukuk Bilimleri veya Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında yapmış olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-10-2012, 17:20
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-12-2011, 15:06
 4. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ Hukuk fakültesi yada fakültelerin Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümlerinden herhangi birinden mezun olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-12-2011, 16:54
 5. Hukuk Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü veya Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-01-2011, 10:34

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git