Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen sidneh
 • 1 gönderen sidneh

Öyp Doktora Tez aşaması (Karmakarışık bir durum)

ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda Öyp Doktora Tez aşaması (Karmakarışık bir durum) Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, Şu an ne yapacağıma dair hiçbir fikrimin olmadığı bir soruyu yöneltmek ve bilenlerden Allah ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Mesaj
  16

  Öyp Doktora Tez aşaması (Karmakarışık bir durum)

  Merhabalar,

  Şu an ne yapacağıma dair hiçbir fikrimin olmadığı bir soruyu yöneltmek ve bilenlerden Allah rızası için yanıt beklemek istiyorum. Durumum şu:

  Eylül 2012'de öyp ile Celal Bayar üniversitesine atandım. Fakat aynı zamanda ege üniversitesinde yine Eylül 2012'de doktora tez aşamasına geçtim. Celal bayarda kadrom kaldı ve burada aldığım haftada 1 günlük izin ile Ege'de doktora yapmaya devam ettim. (Şu an 1. tez izlemeyi de geçtim) 27 Eylül 2012'de YÖK'e yazı yolladık. Herkesin bildiği gibi, tez aşamasında olan Öyp araştırma görevlisi Atandığı üniversiteye geri dönebilir. Ben zaten hiç gidip gelme işine senet işine girmeyeyim diye bu yola girdim. Celal bayarda benim doktora yaptığım anabilim dalı var, doktora hocası var vs. Bana başta eğitimimi buraya almam gerektiği söylendi ama tez aşamasında olduğum için artık sen git gel tezi bitir diyip izin verdiler (istediğim oldu). Yani Celal bayarda problem yok. Biz iş sağlam olsun diye YÖK'e yazdığımız dilekçeye 10 Temmuz 2013'de BAKIN dikkat tarihe (10 AY nerdeyse) yanıt geldi. Mart ayında alınan karardan dolayı (hani yok öypliler eğitim aldığı yere zoraki gönderilecek kararı), bana bugün geri bildirim verildi. Ben burada kalacağım diye Manisa'da ev tuttum burada yaşıyorum. Şimdi Ege'ye gitmemle ilgili bu kararın zorunluluğu nedir? Yasal olarak hakkım nedir? Zaten kararın sonunda tez danışmanınızın onayı ile tekrar Celal bayara dönebilirsiniz diyor. Zaten danışmanım onay vermişti. Gene onay veriyor. Ege'ye gidip ne yapmam gerekecek. Yoksa oraya gidip göreve başlayıp 10 ay "geri dönebilirsin koçum kararı mı" beklicem gene Şimdi yapmam gereken nedir ? Editörlerden ricam bu konuda acilen yardım etmeleri. Çok teşekkürler herkese.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  YÖK doğru olanı yapmış, geri dönebilmeniz için önce görevlendirmenizin çıkması gerek. Bu durumda Ege'ye gidip görevlendirmenin iptali için tekrar dilekçe vermeniz gerekiyor.
  aDNA bunu beğendi.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Mesaj
  16
  Yök kendi aldığı kararlar doğrultusunda evet doğru bir karar vermiş. Bu dilekçe işlemlerinin süresini düşünerek insanlara niye bu kadar bürokratik işkenceler yaşatıyorlar anlamak mümkün değil. Ben Egeye gidip dilekçe veririm ama ona da yanıt 10 ay sonra gelirse zaten doktoram biter o zamana dek. Zaten otomatik olarak kazandığım bir hak var ortada bunca işe ne gerek. Bakalım zaman ne gösterecek.

  Ben verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  YÖK doğru olanı yapmış, geri dönebilmeniz için önce görevlendirmenizin çıkması gerek. Bu durumda Ege'ye gidip görevlendirmenin iptali için tekrar dilekçe vermeniz gerekiyor.
  Hocam bir sorum daha olacak:

  Benimle ilgili başta Ege'deki doktora eğitimimi Celal bayar'a taşımam gereken bir karar alınmıştı. Çünkü burada hem benim anabilim dalım var hem de bana doktora yaptırabilecek 2 tane hoca var. Fakat sonra tez aşamasında olma ile ilgili hükümden yararlanmak için Ege'ye git gel yapmama bölüm ve fakülte izin verdi. Yök'e de zaten bu sebeple dilekçeyi yazdık.

  Kafama takılan soru şu: YÖK'ün bana şu an Ege'ye gitmek zorundasın şeklinde dayatma yapması, Atandığım yerde doktora programı olduğu için buraya yatay geçiş yapma zorunluluğum ile ters düşmez mi ? Mantıklı olan buraya yatay geçiş almak aslında. Doktora programı olan bir yerden başka bir yere doktora programı için gönderilmemi, bu madde ile engelleyebilir miyim acaba ? Yani 35. madde bana hiç uygulanmadan direkt geçiş yapsam, bu karar düşer mi?

  Şimdiden teşekkür ederim yardımınız için.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Atandığınız yere yatay geçiş yapma kararını üniversiteniz verecek, YÖK değil. Bu konu karar tamamen üniversitelere bırakıldı. Üniversiteniz YÖk'e Ege ile ilgili dilekçe yazarak sizin orada eğitim almanızı kabul etmiş oldu ve ÖYPlilerin zorunlu görevlendirilmeleri gerektiğinden YÖK de 35. maddeyi onayladı. Yani bu durumdan dönüşünüz yok, iptali için dilekçe vermeniz gerekiyor.
  canaware87 bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Şart: Yüksek Lisans Yapıyor Olmak Durum:Bütünleşik Doktora
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan amaru
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 25-12-2015, 19:47
 2. 35. Madde ile görevlendirilmenin son aşaması
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan bay.a
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 26-05-2012, 18:48
 3. Dil Eğitimi Sonrası-YüksekLlisans Tez Aşaması İçin
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan srdl
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 12-09-2011, 13:13
 4. Özel durum
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Yunus Emre Bal
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-08-2011, 12:38
 5. Mülakat aşaması ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27-06-2011, 13:56

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git