Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 35

Lisans Bölümünden Farklı Bir Bölümde Yüksek Lisans ve Doktora Yapılabilir mi? (ÖYP veya Cari)

ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda Lisans Bölümünden Farklı Bir Bölümde Yüksek Lisans ve Doktora Yapılabilir mi? (ÖYP veya Cari) Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar hocam, Öncelikle iyisinizdir umarım... Değerli çalışmalarınız ve emeğiniz için teşekkürler... Hocam hayatıma yön vermek ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  25

  Question Lisans Bölümünden Farklı Bir Bölümde Yüksek Lisans ve Doktora Yapılabilir mi? (ÖYP veya Cari)

  Merhabalar hocam,
  Öncelikle iyisinizdir umarım...
  Değerli çalışmalarınız ve emeğiniz için teşekkürler...

  Hocam hayatıma yön vermek adına benim için önemli bir soruyu size arz etmek istiyorum. buna göre kendime bir rota çizeceğim için yardımcı olursanız gerçekten memnun olurum. sorum şu:
  SORUYU SORMADAN ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM Kİ; BU SORULARIMIN ANA SEBEBİ AKADEMİSYEN OLMAK İSTEDĞİM/HEDEFİMDİR. SORULARIMI BU ÇERÇEVEDE SORDUĞUMU BİLMENİZ İSTERİM...

  1.Sosyoloji bölümü mezunuyum ve şuan (ilgim olduğu için ) Felsefe ve Din bilimleri (Dinler tarihi) alanında yüksek lisans yapmaktayım...
  zihnime cidden takılan bir soru var (çok araştırdım fakat cevabını bulamadım).
  Şimdi ben Öyp'den Felsefe ve Din Bilimleri Anabilimdalın'dan başvuru yapabiliyor muyum? (tabi Ales sözel puanıyla. teknik konularda bilmgim var) bu konuda sosyoloji (fen -edebiyat) fak. mezunu olup ta Felsefe ve Din Bilimleri Ana bilim dalına (İlahiyat Fak) öyp''den başvuru ihtimalim var mı? (ki sanırım yok gibi ama şunun için sormaktayım) az da olsa ihtimal varsa ne kadar?

  2.Yine aynı şekilde Sosyoloji mezunu olarak Felsefe ve Din Bilmileri Anabilim dalı'ndan ARAŞTIRMA GÖREVLİLİĞİ KADROSUNA CARİ USÜL'dEN (ÜNİVERSİTE KADROLARINDAN ) girme ihtimalim var mı? varsa ne kadar ? Yani en azından Cari usül için soruyorum, "İlahiyat mezunu olup, Felsefe ve Din bilimleri Anabilimdalı'ndan yüksek lisans yapıyor/yapmış olmak" şartı mı oluyor ilanlarda? .Yoksa ilahiyat mezunu olmak şartının olmadığı ilanlar var mı?
  (En azından Öyp ile olamasa da Cari usül'den girmek isityorum ama bu konuda cidden ihtimal var mı yoksa çok mu zor? bu sorunun cevabına göre ya devam edecem yüksek lisansıma ya da kendi alanım olan sosyoloji için yeniden Ales ve gereken sınavlara girecem. bu sebeple cevabınız önemli benim içi hocam. Ancak siz cevaplarsınız bu soruyu)

  Uzun bir soru olduğu için kusura bakmayım..
  Saygılarımla...
  Son düzenleyen Nazmi, 08-06-2013 saat 00:56.
  bilim ışığı bunu beğendi.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Sorunuzun tek bir cevabı var. İlan şartında "Sosyoloji Lisans mezunu olmak" ya da "Felsefe ve Din bilimleri ABD'da yüksek lisans yapıyor olmak" yazan tüm ilanlara başvurabilirsiniz, ÖYPde de caride de.

  Ancak ÖYP ile Sosyoloji ABD'a atandığınızda farklı bir bölümden yüksek lisansınıza devam edebilmeniz için bölüm değişikliği yapılmalıdır ve bunun için YÖK'ün onayı gerekecektir. YÖK de genelde onay vermiyor bu konularda, çünkü mezun olduğunuz alanda devam etmeniz esastır.

  Caride ise YÖK onayı gerekmemektedir, okulunuz izin verirse devam edersiniz.
  Cashmere ve translator bunu beğendiler.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  25
  Peki teşekkür ederim.. şöyle bir şey de sormuş olayım izninile, ben iki alandan devam etmeyi düşünmüyorum. şuan yüksek lisans yaptığım alan olan Felsefe ve Din Bilimleri Abd'den Kadrolu göreve (araştırma görevliliğine) başlamak istiyorum. bunun için Felsefe ve din bilimlerinden devam edebilme ihtimalim var mı? yoksa İlahiyat mezunu olmak şartı engeli yüksek mi? (en azından cari usul için). Yani burada Alan dışı olan Felsefe ve Din bilimlerinden kadroluya geçme imkanım ne kadar bunu merak etmekteyim.. (Sonuçta mezun olduğum alan ile yüksek lisans yaptığım alanın sınav türleri de farklı malumunuz.. buna göre bir karar verip hangi alanda devam edeceksem o alanın puan türüne yönelik sınavlara çalışmyı düşünüyorum.) Eğer Felsefe ve Din bilimlerinde İlahiyat mezunu şartı aranmayan ilanlar da fazlaysa devam etmeyi düşünüyorum; ama ihtimalim düşükse durdurmayı yani yüksek lisansı bırakmayı düşünüyorum. bu sebeple bu osrunun cevabını arıyorum..

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Onu ancak ilanlara bakarak anlayabilirsiniz, sadece yüksek lisans şartlı ilanlar da var elbette ama hangi oranda bilmiyorum. YÖK'ün sayfasından kadro ilanlarını takip edebilirsiniz.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  25
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Onu ancak ilanlara bakarak anlayabilirsiniz, sadece yüksek lisans şartlı ilanlar da var elbette ama hangi oranda bilmiyorum. YÖK'ün sayfasından kadro ilanlarını takip edebilirsiniz.

  Teşekkür Ederim...Bilgilendirmeniz için...

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  63
  hocam peki X bölümünden lisans mezunu, ÖYP ile Y bölümüne atanırsa, önceden de X bölümünde yuksek lisans kaydı varsa, 35. madde ile X bölümünün oldugu yere görevlendirilir mi?

 7. #7
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Alıntı abdullahberam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam peki X bölümünden lisans mezunu, ÖYP ile Y bölümüne atanırsa, önceden de X bölümünde yuksek lisans kaydı varsa, 35. madde ile X bölümünün oldugu yere görevlendirilir mi?
  Bölüm bazında farklılık varsa ÖYP kadronuzun bölümü değiştirilmeli. Bunun için atandığınız okul onaylayıp YÖK'e bu değişikliği yapmak istediğini bildirmeli. YÖK değerlendirmeden sonra kabul ederse bölüm değişikliğiniz olur ve görevlendirmeniz yapılır. Tabii bu dediğim okulunuzun bölüm değişikliği ve farklı okula görevlendirmeyi kabul etmesiyle olur.

  Eğer atandığınız okulda ÖYP kapsamında eğitim veriliyorsa ve atanılan bölümün dışına çıkılmasını istemiyorsa bölüm değişikliği olmaz ve atandığınız okulda kalırsınız.
  Cashmere bunu beğendi.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  41
  Merhabalar herkese,
  Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde ÖYP kapsamında araştırma görevlisiyim. Üniversitemde lisansüstü eğitim olmadığı için yüksek lisans için tercih dönemini bekliyorum. Tercih etmek istediğim üniversitede Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü var. Yani bölüm değişikliği gibi bir durum söz konusu. Sizce orada yüksek lisansıma başlayabilmem için YÖK onay verir mi? Ya da üniversitenin kontenjan talebinde mezuniyet alanı kısmı bulunuyorsa orada "Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olması" şeklinde bir ifade bulunması durumunda YÖK onayına gerek kalmadan orada yüksek lisansıma başlayabilir miyim?
  Şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar.

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Hocam ben de elektrik-elektronik mühendisiyim, bizim durumumuzda aslında bir netlik yok. Biz ortak bölüm olduğumuzdan elektronik ve haberleşme mühendisliği aslında farklı bölüm değil, farklı anabilim dalı. Bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum ama yine de okulunuzun ÖYP koordinatörlüğüne ya da ulaşabilirseniz YÖK'e sorun emin olmak için.
  cashh bunu beğendi.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  27
  Merhaba,
  Daha önce sorulmuş olabilir ancak yanıt bulamadığım için soruyorum.
  Ben ÖYP 2013'e mezun olduğum bölümden başka bir bölümde başvurmayı düşünüyorum. Mezun olduğum lisans alanı Sayısal ancak başvurmayı düşündüğüm program EA ile öğrenci alıyor. ÖYP'de hangi puan türünü kullanmam gerekli? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. farklı bölümde yüksek lisans
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan yunusefe
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-01-2013, 12:32
 2. öyp ile atandıktan sonra y.lisans sonrası aynı bölümün farklı ana bilim dalında doktora yapılabilir mi?
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan yusufsinan
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 22-07-2012, 19:05
 3. İİBF Alanında Farklı Bölümde Yüksek Lisans/Doktora
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan cgds
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-06-2012, 12:12
 4. Farklı alanda yüksek lisans yapılabilir mi?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kardelen_er
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 31-05-2012, 23:40
 5. Farklı bir bölümde yüksek lisans ?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan balkes10
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-09-2011, 18:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git