Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

ÖYP Hakkında Genel Sorular

ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda ÖYP Hakkında Genel Sorular Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar hepinize merhaba, hala anlamadığım noktalar var ve sıkça sorulan sorular ve forumda bunları bulamadım. ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  4

  ÖYP Hakkında Genel Sorular

  Arkadaşlar hepinize merhaba, hala anlamadığım noktalar var ve sıkça sorulan sorular ve forumda bunları bulamadım. Soruyorum.

  Ben bu sene lisans eğitimi tamamlıyorum ÖYP 2012'ye başvurdum. 10 tercihimi bu süreçte mi yapıyorum ? Daha sonra örneğin Süleyman Demirel Üniversite'si ne yerleştim ve bu üniversiteye normal yüksek lisans başvurusu mu yapıyorum ? Seçildikten sonra 2 yıl yl ve doktoradan sonra yine Süleyman Demirel Üniversitesi'nde mi devam edeceğim anlamına geliyor ?

  Eğer x üniversitedeyken y üniversitesine atanırsam, tüm ÖYP süreci bittikten sonra x üniversitesine geri mi dönmek zorundayım ? Anlamadığım konu ben x üniversitesinde bir yüksek lisans öğrencisiyken ÖYP süreci tamamen bittikten sonra bana nasıl hazır kadro oluyor ?

  Teşekkür ederim.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  74
  Merhaba, ben de sitede ve ÖYP konusunda yeniyim ama bildiğim kadarıyla cevap vermek istedim.(Yanlışlarımız olursa tecrübeli hocalarım düzelteceklerdir )
  2012 ÖYP tercih işlemleri ve atamalar Haziran 2012'de gerçekleşecek, en azından bundan önce değil.
  Süleyman Demirel Üniversitesi ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim sağlayan üniversitelerden birisi. Başka bir örnek üzerinden devam edersek; diyelim ki Bozok Üniversite'sine atandınız. Burası sizin yüksek lisans ve doktora eğitiminizi bitirdikten sonra döneceğiniz üniversite oluyor. Devamında lisans üstü eğitimi hangi üniversitede yapacağınıza dair ikinci bir yerleşme süreci var. Bu süreçte de Süleyman Demirel Üniversitesi'ne yerleştiniz örneğin. Minimum 2 yıl YL 4 yıl doktora süresince kadronuz Süleyman Demirel Üniversitesinde olmak üzere lisans üstü eğitiminizi bu üniversitede tamamlıyorsunuz. Bunun ardından Bozok Üniversitesine dönmeniz ve en az lisans üstü eğitim aldığınız süre kadar burada çalışmanız gerekiyor.

  Şöyle de bir durum var ki; Lisans üstü eğitim sağlayarak ÖYP programına dahil olan köklü üniversiteler de aynı programla kendileri için öğrenci almaya başlamışlar(ben de forumdan öğrendim )
  Hatta birçok başlıkta ilerde tüm alımların bu usülle yapılacağı kanısı da belirtilmiş. Bu yüzden Süleyman Demirel Üniversitesine atanıp yüksek lisans ve doktoranız için de aynı üniversiteye devam etme gibi bir durumunuz üniversitenizin kadro ilanları ve politikasına uygun olduğu sürece ihtimal dahilinde görülüyor.

  Kadro konusunda ise; en baştan itibaren; ilk kez Bozok Üniversitesine ÖYP ile atandığınız andan itibaren, Araştırma Görevlisi kadrosuna sahip oluyorsunuz. Lisans üstü eğitim için gittiğiniz üniversitede de yine araştırma görevlisi kadrosuna sahip olarak eğitiminize devam ediyor ve doktora derecenizi alıp Bozok Üniversitesine dönüyorsunuz. Bu süreç bittikten sonra ise yine paylaşılan geçmiş tecrübelerden anladığım kadarıyla; kadronun hazır olması gibi bir durum söz konusu değil.(Yrd. Doç. kadrosunu kast ediyorum) Sadece, özellikle yeni teşkilatlanan üniversitelerde çok ciddi öğretim elemanı açığı olduğundan, buralarda kısa zamanda size Yrd. Doç. kadrosu verilmesi daha kuvvetli bir ihtimal. Ancak daha büyük kurumlarda doktora sonrası Arş. Gör. Dr. olarak kalarak kadro bekleyeceğiniz süre uzayabiliyor. Garanti olarak Yrd. Doç. lik söz konusu görünmüyor. Tamamen bölüm-üniversite-anabilim dalı-o anki kadro durumu ve politikasına bağlı.
  Sürç-ü lisan ettiysem affola

Benzer Konular

 1. YLSY Hakkında Sorular
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan hermes
  Cevap: 447
  Son Mesaj: 27-11-2013, 06:31
 2. Yeni Mezun ÖYP Genel Sorular
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan tolga.a
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 24-08-2012, 22:05
 3. YLSY hakkında sorular ?
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan onur38
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 17-07-2012, 16:58
 4. ÖYP ile ilgili Genel Sorular & Türkiye tek bölüm mezunu olarak ÖYP başvurusu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Drhanath
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 23-09-2011, 03:06
 5. ÖYP Hakkında Sorular
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan qubbo
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 28-06-2011, 17:46

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git