Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Eski-Yeni Üniversite Ayrımı Nasıl Oluyor?

ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda Eski-Yeni Üniversite Ayrımı Nasıl Oluyor? Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba Arkadaşlar, Bildiğiniz gibi geçen sene 41 tane yeni üniversitye öyp araştırma görevlisi alındı. Bunların ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  41

  Eski-Yeni Üniversite Ayrımı Nasıl Oluyor?

  Merhaba Arkadaşlar,

  Bildiğiniz gibi geçen sene 41 tane yeni üniversitye öyp araştırma görevlisi alındı. Bunların hepsi yeni kurulan ve küçük üniversiteler. Bu sene ise öyp alımlarımda eski ünilere (osmangazi,kocaeli,ktü vb gibi) kadro verildi. Bu eski üniler kendi lisansüstü eğitimleri olduğu için dışarıya göndermek istemiyor. Ancak buradaki kıstas nedir? Yeni kurulan rize, bingöl, siirt, tunceli vb. gibi ünilerinde yavaş yavaş lisansüstü programları açılıyor. Çünkü master programı açmak zor değil. Peki buralara atanan ar.grv.lilerinin lisansüstü eğitimleri nasıl olacak? master programı olmasına rağmen çoğunun alt yapısı laboratuar hatta kampüsü doğru düzgün binası bulunmuyor. Bunlar öyp asistanını yetiştirebilcek düzeyde mi? böyle küçük ünilere atanıp masterı bizde yapıcaksın başka üniye göndermeyiz bizim masterımız var diyen oldu mu? osmangazi, ktü gibi ünilerin kampüs, laboratuar vs. sistemi oturmuş durumda. Zaten duyduğuma göre bu üniler yökten kadro istememişler lisansüstü yetiştirmek için öyp kontenjanı istemişler ancak yök kadro vermiş? Esasında anlamadğım nokta şu ki örneğin hem kocaelide hem de bingöl ünide aynnı bölümün master programı var. Kocaeli öyp ünisi olduğu için göndermek istemiyor. Buna karşın bingölde yeni kurulan üni olmasına rağmen master programı olması sebebiyle göndermek istemiyebilir mi? bazı arkadaşlar ne güzel mecburi hizmetin olmaz diye düşünüyorlar ancak akademisyen olacaksınız ve dolayısıyl lisansütü eğitim aldığınız üninin altyapısı çok önemli ilerisi için yetişmek adına.. Nazmi hocam bir bilginiz var mı bu konuda yök neye göre değerlendiriyor öyp ünilerini? sadece master-doktora programı olması yetiyor mu?

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  553
  Bildiğim kadarıyla YL ve Doktora programı olan bir bölüm ise orada yaptırabiliyorlar ama doktoranın da olması gerkeiyor diye biliyorum eğer ki sizi yl için orada tutarlarsa öyp kapsamından çıkıp orada normal araştırma görevlisi oluyorsunuz yl sonrası doktoraya başlarken öyp lisansüstü kontenjanlarından faydalanıp tekrar öypli oluyorsunuz

  Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe-Finansman ABD ÖYP araştırma görevlisi

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  41
  teşekkürler doğuş hocam. Ama garip birşey uygulamada birlik yok kesinlikle, örneğin geçen yıl atanan bir öypli atandığı doğu üniversitesinde master olmasına rağmen dışarıya gönderildi. Bu sene gönderilmezse adaletsizlik olmaz mı? valla doğru düzgün binası oturcak odası bile olmayan doğudaki yeni üniversitelerde öyp asistanı yetişriemek isterse vay halimize tekrar teşekkürler hocam. hakkımızda hayırlısı artık..

 4. #4
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  553
  yok hocam senin durumda seni gönderirler her türlü büyük üniversitelerden birisine o yüzden rahat olsun için

  Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe-Finansman ABD ÖYP araştırma görevlisi

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  41
  inşallah hocam zaten bölüm bizde yapacaksınızda demiyorda biraz azimli proje falan uğraşan bir dekanımız var. Öypden çık burda kal master-doktora (açıcaz diyor) burda yap diyor. Zorlama yapmadı gerçi düşün dedi. bense öyp imkanlarından ayrılıp orda kalmak istemiyorum. zaten master-doktora açılmasındaki asıl amacın ders-öğrenci parası ve projeye adam gereği olduğunu düşünüyorum. Zira bölümde asistanların oturcağı masa bile doğru düzgün yok ve geçici prefabrik bir binada bu sene il defa aldığı lisans öğrencilere eğitim veriyor. Birde öyp asistanı bütçe falan yetiştirmeye kalkarlarsa bilmiyorum ne olur halimiz zaten bildiğim kadarıyla önceden yöke dilekçeyle başvurması lazım biz yetiştirelim diye. Yoksa her önüne gelen master programı açar ve dışarıya öypli göndermez.

Benzer Konular

 1. 33/a - 50/d Ayrımı Nasıl Yapılıyor?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 55
  Son Mesaj: 12-04-2017, 18:46
 2. ÖYP Lisanüstü Eğitim için Üniversite Seçimi Nasıl Oluyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fulleren69
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 10-08-2012, 20:05
 3. 'Üniversite Harçları' Tarih Oluyor!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 21-07-2012, 19:16
 4. ÖYP ile Anadolu üni.de yüksek lisans doktora yapmak nasıl oluyor?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan gizmo87
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 10-05-2012, 10:24
 5. öyp olmadan yüksek lisansa başvuru nasıl oluyor acaba?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ekonomi8888
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-12-2011, 14:27

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git