Arkadaşlardan biri demiş ki: ucu açık olmuş bişey anlamadım. Güzel kardeşim YÖK'ün bugüne kadar açıkladığı kararların hangisinin ucu açık değildi ki bu anlaşılabilir olsun!! YÖK eskiden de kötüydü ama koordinasyonu sağlamaya çalışması en azından bir işlev yerine getiriyordu. Sanrım YÖK bu yeni haliyle bırakın koordinasyonu Üniversitelerin tepesinde polis görevi görecek. hesap soracak hesabı verenlerin eğer kaşı gözü düzgün değilse (kafasının içindekilerde) mutlaka bir etiğe aykırılık bulunup şutlayacak yetkiler veriliyor anladığım kadarıyla.

ÖYP'ye gelince ÖZLÜK HAKLARIymış sadece gülüyorum))) ilk yerleştirilenlerden biri olarak bırakın özlük haklarının iyileşmesini sahip olduğumuz haklar bile gerek üniversiteler gerek YÖK tarafından kanun, yönetmelik denmeden gasp ediliyor. Bazı yalaka arkadaşları ne ilgisi var ekmek sahibi yaptı YÖK bizi dediklerini duyar gibiyim, hemen onlara şunları soralım: Üniversitelerde çalışan ve görevinin gerekliliklerini bilmeyen memurlar tarafından özlük haklarıyla ilgili tartışma yapmayan hatta tartışsa bile hakkını alan kaç ÖYPli var?, Yurtdışı görevlendirmelerde kafadan uydurdukları bürokrasiler yüzünden az mı sürüklediler bizi? hala görevlendirilmesi olan arkadaşlara yolluk verilmiyor 39. madde de belirtilmesine rağmen? YÖK programlamadığı ÖYP'yi sürekli fermanlar yayınlayarak artık böyle hatta GEÇMİŞTEKİ Öyplileride kapsıyor şeklinde uygulamaları ile HUKUKUN EVRENSEL KURALI olan kanunun geriye yürütülemiyeceği ilkesini çiğnemiyor mu? yurtdışına giderken kendi ağzıyla üniversitenizden dil eğitiminizin bulunduğu ülkeye kadar bütün ulaşım masraflarınız karşılanacak diyen YÖK'ün bir birimidir. Ancak bazı ÖYpliler ülkelerine geri döndüklerinde üniversiteler hayır biz istanbuldan sonraki uçak masrafını veriyoruz cevabını duyunca olurmu öyle şey diyerek YÖK ü aradığında YÖK ün başka ir birimi tarafından evet üniversiteniz doğru söylüyor yanıtını aldığımızda özlük haklarının ne kadar işe yaradığını anlayabiliyormusunuz?

kısacesı daha merkezi ve daha katı uygulamalar bizi bekliyor. zaten hiçbir zaman bilim demokratik olmadı bilim tarihi derslerinde öğretilenlere itibar etmeyin bilim de demokrasi yoktur. Türkiye 'de de böyledir Dünyadada....