Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Sınavla Kesin Kayıt Hakkı Elde Edilen Programı ÖYP Kapsamına Aldırmak

ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda Sınavla Kesin Kayıt Hakkı Elde Edilen Programı ÖYP Kapsamına Aldırmak Konusunu İncelemektesiniz

Selamlar arkadaşlar, biraz karmaşık bir durumum var, elimden geldiğince izah etmeye çalışacağım. Ben Bilkent Üni. ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  3

  Sınavla Kesin Kayıt Hakkı Elde Edilen Programı ÖYP Kapsamına Aldırmak

  Selamlar arkadaşlar, biraz karmaşık bir durumum var, elimden geldiğince izah etmeye çalışacağım.

  Ben Bilkent Üni. Müzik bölümü mezunuyum. ÖYP ile Batman Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümüne atandım, göreve de başladım. Dil puanım da 65'in üzerinde. Ancak atandığım üniversitede yüksek lisans ve doktora programı olmadığından, haliyle ÖYP kontenjanları dahilinde başka bir üniversitede yüksek lisans yapmam gerekecek.

  Bununla birlikte, bu yılki ÖYP başvurularından önce, 11-12 Temmuz'da Hacettepe Üni. Sosyal Bilimler Ens. Müzikoloji Bölümü'nün yüksek lisans sınavını kazanıp kesin kayıt hakkı elde ettim (kayıt da 23 Eylül'e kadar). Benim problemim de burada başlıyor: Müzikoloji bölümü, bağlı olduğu enstitü gibi ÖYP iştirakçısı ancak bu yıl ÖYP kapsamında kontenjan açmadılar. Enstitü ile görüştüğümde beni bölüm başkanına yönlendirdiler; müzikoloji bölümü başkanı ile görüştüğümde de, ÖYP kapsamında gelen öğrencilerin istedikleri seviyede olmadığını, bir takım sorunlar oluştuğunu, vb. bir çok şey söyleyip, yollarımızın ayrıldığını ve öyp kapsamına girdiysem burada eğitim almamın mümkün olmadığını belirtti, kısacası meseleyi hemen kesip attılar. Benim isteğim, kazandığım yüksek lisansı ÖYP kapsamına sokabilmek.

  Durumumu biraz daha açarsak, şöyle:

  - Ben Müzik Anasanat Dalı mezunuyum, atandığım yer GSF Müzik Anasanat Dalı, kesin kayıt hakkı kazandığım Müzikoloji bölümü ise Anabilim Dalı olarak geçiyor. Ancak Müzikoloji, müziğin alt dallarından biridir ve konservatuvarların "Müzik bölümü" kapsamındadır. Ben yine YÖK'ten, atandığım üniversitenin rektörlüğünden de onaylı bir yazı ile yüksek lisans eğitim alanımın müzikoloji (anabilim dalı) olarak değiştirilmesini talep ettim, cevap da henüz gelmedi, bu yüzden biraz elim kolum bağlı durumda (YÖK Yürütme Kurulu, 20.10.2010 tarihli 34 No.lu oturum, KARAR.2010.34.6334, madde 2'ye binaen hareket ettik).

  - Kazandığım üniversite/enstitü/bölüm ÖYP kapsamında ama bölüme ÖYP kontenjanı açılmadı. Ben ÖYP'den bağımsız olarak girdiğim sınavları kazandım, bölümün kendi kontenjanında kayıt hakkı elde ettim. Atandığım bölümün (Batman/Müzik) dekanı ve bölüm başkanına bu durumumu anlattığımda da son derece olumlu karşıladılar, sağolsunlar; kesin kayıt hakkı kazandığım Hacettepe'de okumamın yasal hakkım olduğunu, bu konuda yardımcı olacaklarını da söylediler.

  Şimdi arkadaşlar, bana ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım bu durumda? Kazandığım bölüme kaydımı yaptırıp (23 Eylül'e kadar vaktim var), 2547'nin 35.maddesi ile görevlendirme mi istemeliyim, ÖYP kapsamından çıkıp? Yoksa kayıt yaptırmam engellenir mi? Çünkü Batman ne kadar olumluysa, Hacettepe de o kadar olumsuz yaklaşıyor şu durumda. Eğer kayıt yaptırabilirsem, bunu ÖYP kapsamına aldırabilme şansım nedir? Eğer kapsama aldıramazsam, karşılaşacağım güçlükler ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım, yönlendirilmeye ihtiyacım var. İnşallah düzgün anlatabilmişimdir.

  Teşekkürler...

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  hocam bende aynı durumdayım.. 5 ağustosta yayımlanan bildirinin 4. maddesine gore.. yuksek yaptıın unıverıstenın teklıfı yokun kararı ıle yaptıın yuksegı oyp kapsamına aldırabılrısın. . bende bunun ıcın doktora yaptıım unıye dılekce verdım sonucunu beklıyorum... sizinde esas ıtıbariyle enstitunuze bununla ılgılı dılekce vermenız gerekıyor.. benım bıldıım bu..

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  yanlış bilgi olmasın biraz once enstitu dilekçenın öyp koordinatorluguune verilmesi gerektıını soyledı... oysaki bana enstituye dilekce vermemi de oyp koordinatorluunedkei şef soylemışti... guleyım mı aglayım mı?? bilmiyorummmmmmmmmmmmm

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  115
  siz cari usul ile hacettepenin sınavını kazanmışsınız size kayıt konusunda sıkıntı çıkaramazlar. belki öyp kapsamına geçişte sıkıntı çıkarabilirler. ben sizin yerinizde olsam kaydımı yaptırırım. eğer öyp kapsamına almazlarsa da 35. madde ile görevlendirme isterim. sonuçta her ikisinde de dönüp yine batmanda olacaksınız ha sadece öyp maddi imkanlarından yararlanamazsınız o kadar... ben biraz garantici yaklaştım sanırım ama hacettepe öyp konusunda çok sıkıntı çıkarıyor. yökün istediği kontenjanları vermeyebiliyor sahne sanatlarına da aynısını yaptılar

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  3
  Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Ben de gidip kaydımı yaptıracağım, zaten atandığım üniversitede 35.madde ile görevlendirme konusunda bir sıkıntı olmayacak inşallah. Yalnız öyp maddi imkanlarından yararlanamamanın kapsamı nedir acaba? Neler kesintiye uğruyor?

  Bir de askerlik ile ilgili bir sorum olacak; Hacettepe'de dönem arasında kaydımı dondurup askerliğimi yapabiliyorum, bu öyp için de geçerli mi acaba? Aslında Ağustos celbine katılacaktım ancak atandığım üniversite o sıra gitmemin kendileri için uygun olmayacağını söylediği için erteletmek zorunda kaldım. Eğer bu konuda da aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  Tekrar teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Lisansüstü başvuruları yaptık. Kesin kayıt ve göreve başlama süreci nasıl?
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan mb_2879
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 28-09-2012, 15:57
 2. Yüksek Lisansa Kesin Kayıt Yaptımak ÖYP Atamalarını Etkiliyor mu?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan selimii
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 11-07-2012, 14:59
 3. öyp'ye kesin kayıt yaptırdıktan sonra ne zaman göreve başlarız
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan popülerf
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 24-01-2012, 03:19
 4. Normal yüksek lisansı öyp kapsamına aldırmak için hangi yolu izleyeceğiz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sui
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-09-2011, 14:33
 5. dokuz eylül ünv.öyp lisansüstü kesin kayıt hakkı kazananları erken açıkladı
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan argör
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 09-09-2011, 15:31

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git