ÖTV İndirimi Müjdesi Geldi! ÖTV İndirimi ile Araba Sahibi Olun! Tek Seferliğine Geçerli Olacak…

serkan
serkan 17.03.2022
Güncellendi 17/03/2022

Sıfır km araç sahibi olmak günden güne zorlaşmaya devam ederken, vatandaşlar uygun fiyata araç alma hayali kuruyor. Bu hayaller ise ÖTV indirimi ile birleşiyor! Eğer sizler de engelli ya da engelli yakınıysanız anında belli bir oranda ÖTV indirimi alarak hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz.

- Reklam -

ÖTV Ne Anlama Gelir?

Engelli bireylere belli oranda ÖTV indirimi ya da %100’e varan ÖTV muafiyeti sunulduğundan bahsettik ancak ÖTV nedir, neden ÖTV ödüyoruz sorularını da kısaca yanıtlandırmak gerekiyor. ÖTV, Avrupa Birliği uyum politikaları kapsamında hayata geçirilen vergi sistemlerinden biri olarak hayatımıza girdi. Özel Tüketim Vergisinin açılımı olan ÖTV, lüks tüketim olarak adlandırlan ürünlerin çevreye zararını minimize etmek amacıyla kullanılıyor. Ayrıca ÖTV sadece araçlardan alınmıyor, aynı zamanda pek çok farklı ürün grubundan alınmaya devam ediliyor. ÖTV’nin dahil olduğu ürün grupları içinde; tütün ürünleri, mücevherler, kozmetik ürünleri, kürkler ve kürkten giyim eşyası yer alıyor. Otomobiller ise ülkemizde %80 ile %200 arasında ÖTV’ye tabi tutuluyor. Yani aracın kendi fiyatından daha fazla ÖTV ödemek zorunda kaldığımız zamanlar oluyor!

ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV’nin ne olduğunu ve neden ödendiğini açıkladıktan sonra, ÖTV indirimini anlatmaya başlayabiliriz. Engelli bireyler sosyal hayatta bazı zorluk çektiğinden, devlet bu konuda engelli kişilere özel bir hak tanımış durumda. Bu hak doğrultusunda en az %40 engel raporuna sahip kişiler sıfır km araç satın alırken belli oranda ya da tamamen ÖTV indirimi alabiliyor. %40 ile %89 oranında engel raporuna sahip kişiler belli bir oranda indirim alırken %90 ve üzerinde engeli olan kişiler ise %100 ÖTV indirimine sahip oluyor. Ancak bu ÖTV indiriminin sıfır km araçlarda geçerli olduğunu ve ikinci el araçlarda uygulanmadığını söylemek lazım.

- Reklam -

ÖTV İndirimi Şartları Nedir?

Engellilere ÖTV indirimi fırsatı sunulmuş olsa da bu fırsattan yararlanmak isteyen kişilerin belli başlı şartları yerine getirilmesi bekleniyor. O şartlar ise şu şekilde.

  • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor,
  • Ayrıca engelli kişinin en az %40 oranında engelli raporu olması ve bu raporda da “Araç kullanabilir” ifadesinin yer alması ve başvuru sahibinin H sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor. Ayrıca kişiye özel olarak aracın yeniden dizayn edilmesi gerekli.
  • %90 ve üstünde engel raporuna sahip kişilere bir vasi atanıyor ve o kişiler üzerinden araç alımı gerçekleşiyor. O Kişinin ise B sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir