Örümcek Adam, Japon Elektronik Üreticisi Sony’nin Kârını Artırdı

serkan
serkan 02.02.2022
Güncellendi 02/02/2022

Japon elektronik ve eğlence şirketi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Sony’nin Aralık ayına kadar olan çeyrekte kârının, yeni Örümcek Adam (Spider-Man) filmi de dahil olmak üzere film bölümünün sağlıklı satışlarında %11 arttığını söyledi.

- Reklam -

Tokyo merkezli Sony Corp., mali üçüncü çeyrekte bir önceki yıla göre 310,7 milyar yenden 346 milyar yen (3 milyar dolar) kâr kaydetti.

Çeyreklik satışlar 2,7 trilyon yen’den 3 trilyon yen’e (26 milyar $) yükseldi.

Sony, müzik bölümünde Adele’den “30” albümü gibi güçlü teklifler söyledi; “Spider-Man: No Way Home” gibi filmler ve “Seinfeld” serisinden elde edilen lisans gelirleri kazançları artırdı.

- Reklam -

Görüntüleme ve sensör birimi de sağlam sonuçlar verdi.

Sony, video oyunlarında, özellikle yarı iletkenlerde parça tedarik sıkıntısı, PlayStation 5 makinesinin satışlarını düşürdüğü için satışların beklentilerin altında kaldığını söyledi.

Şirketin finans direktörü Hiroki Totoki, Sony’nin Halo ve Destiny oyunlarıyla tanınan Bungie Inc.’i 3,6 milyar dolara satın almasının oyun sektörüne olan bağlılığını vurguladığını söyledi.

Satın alma, bağımsız stüdyodaki hissedar yaratıcılarına elde tutulmalarını sağlamak için yapılan ödemeleri içerdiğini söyledi.

- Reklam -

Analistler, eklemenin Sony’nin atış oyunlarındaki gücünü tamamladığını ve konumunu daha da sağlamlaştıracağını söylüyor.

Ancak video oyun endüstrisinde rekabet kızışıyor.

Microsoft Corp., Candy Crush ve Call of Duty’nin yapımcısı Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alarak Xbox’ın yapımcısını dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri haline getiriyor.

- Reklam -

Sony, yakın zamanda bir Las Vegas ticaret fuarında bir elektrikli araç prototipini göstererek yeni alanlara yöneliyor. Şirket, arabayı yeni bir tür eğlence alanına dönüştürmeyi umduğunu söyledi.

Aynı zamanda TV’ler ve taşınabilir dijital müzik çalarlar da yapan Sony, Facebook veya Meta gibi rakipleriyle karşı karşıya geldiği sürükleyici sanal dünya olan meta veri tabanına da güveniyor.

Sony, Mart ayına kadar tüm yıl için bir önceki mali yılda 1 trilyon yenden 860 milyar yen (7.5 milyar dolar) kâr öngörüyor. En son tahmin, Ekim ayında öngördüğü 730 milyar yen (6,3 milyar $) kârdan bir iyileşmeye işaret ediyor.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir