Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Öğretim Görevlisi Sınavında Mezuniyet Notu İtirazı ve Atama İptali

Öğretim Görevlisi Forumunda Öğretim Görevlisi Sınavında Mezuniyet Notu İtirazı ve Atama İptali Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba hocalarım, girip kazandığım öğretim görevlisi kadro sınavıyla ilgili oldukça tuhaf bir problem yaşamaktayım, belki ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2019
  Mesaj
  2

  Öğretim Görevlisi Sınavında Mezuniyet Notu İtirazı ve Atama İptali

  Merhaba hocalarım, girip kazandığım öğretim görevlisi kadro sınavıyla ilgili oldukça tuhaf bir problem yaşamaktayım, belki benzerini yaşayan vardır, beni de aydınlatabilir diye sizlere danışmak istiyorum:

  Bir devlet üniversitesinin açtığı öğretim görevlisi kadro sınavına toplamda iki kişi başvuru yaptık ve yazılı sınava girdik. Sınavı toplamda 1,625 puan farkla ben kazandım ve kadroya atamam yapıldı, hareket onayı geldi, göreve başladım. Puanlama detayı da kabaca şöyle: yazılı sınavda (%30) 3,3; mezuniyet notunda (%30) da benim lehime 1,85 bir fark var.

  Diğer adayın dil notu (%10) 0,25 ve ales puanı (%30) 3,2 daha yüksek. Sonuç benim lehime oldu, hem de sınavdaki jüride diğer adayın yüksek lisansında tez danışmanı olan aile dostu hocası yer aldığı halde... Neyse.

  Diğer aday lisans mezuniyet notunun yanlış hesaplandığı gerekçesiyle şikayet etmiş ve şikayetini de sınav başvurusunu yaparken veya öndeğerlendirme ilanından sonra değil, hatta sınav sonucu açıklandığında da değil, benim atamam/hareket onayım geldikten tam 5 gün sonra gerçekleştirmiş. Öğrenebildiğim kadarıyla, bu arkadaş yabancı bir ülkedeki (Almanya/Avusturya gibi 5'lik sistem kullanan) bir fakülteden mezun olduğu için, transkriptinde AKTS Ağırlıklı ve Saat Ağırlıklı olmak üzere iki adet mezuniyet notu bulunuyor, bunlardan da AKTS ağırlıklı olan hesaplandığı için notunun düştüğünü, Saat Ağırlıklı notu hesaplandığında 100'lük eşdeğere göre notunun (100 üzerinden) 5-6 puan kadar yükseldiğini ve sınav sonucu toplam puanda 0,10 gibi bir farkla benim önüme geçtiğini belirtmiş ve atanma hakkının kendisine verilmesini talep etmiş. Diplomasının denkliğini 5 yıl kadar önce almış, bu süreçte girmiş olduğu yüksek lisans ve doktora sınavlarında/programlarında da AKTS ağırlıklı (iddiasına göre düşük notlu olan) aynı ortalamayı herhangi bir itirazda bulunmadan da senelerce kullanmış. Daha da ilginç olan, bundan 5 ay önce girdiği başka bir üniversitenin açtığı 50/d kadro sınavında da yedek olarak kazanmış ancak o kuruma mezuniyet notuyla ilgili bir itirazda da bulunmamış. Büyük ihtimal o sınavdaki Asil aday ile arasındaki puan farkı fazla olduğundan, sonuca etki etmeyeceğini düşündüğü için uğraşmamış herhalde.

  Konuyu bölüm başkanıyla ve hatta rektör yardımcısıyla bile görüştüm: bunun YÖK'e bir yazıyla sorulduğunu ve cevap beklendiğini, gelen cevaba göre hareket edilmesi gerektiğini (kabaca şimdilik panik yapmamam gerektiğini) söylediler. Ama iş mahkemeye giderse (ki belki gitmesine bile gerek kalmayabilir) ve gerçekten de yanlış mezuniyet notu dikkate alınıp hesaplanmışsa (ki bu arkadaş her ne kadar bu meseleyi yıllarca hiç gündeme getirmemiş ve o "yanlış" notunu bu zamana dek güzel güzel kullanmış olsa da) bu durum benim atamamın iptali anlamına geliyor.

  Sizlere sormak istediğim şu:

  - Kadro başvurularında AKTS Ağırlıklı ve Saat Ağırlıklı olarak iki farklı not içeren transkript'lerde bu notlardan hangisi dikkate alınıp eşdeğerliğe tabi tutuluyor? Bunlardan hangisinin dikkate alınıp eşdeğerlik tablosuna göre hesaplanacağı ile ilgili bildiğiniz bir YÖK kararı var mı, bu aday neye dayanarak böyle bir iddiada bulunmuş olabilir? Bildiğim kadarıyla söz konusu üniversitenin konuyla ilgili bir kararı veya yönergesi bulunmuyor.

  - Üniversite (veya üniversite ret cevabı verirse mahkeme) yanlış hesaplama yapıldığını kabul edip 0,10 gibi ufak bir rakam ile atamamı iptal ederse ve yerime diğer adayın atamasını yaparsa ben bu karara itiraz edebilir miyim yoksa "hesaplama hatası idaridir" denilerek bir üst merciye bile taşıyamıyor muyum?

  Ayrıca bu tür konularda danışabileceğim deneyimli bir avukat/bilirkişi tavsiyeniz varsa da çok sevinirim, cidden ne yapacağımı şaşırdım. Bilgisi olup aydınlatabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  690
  AGNO (ya da başka üniversitelerde ağırlıklı not ortalaması ) hesabı AKTS ile yapılır. AKTS uygulamasının yapılmasının nedeni de tam olarak Avrupa ülkelerindeki üniversiteler arasında uyum sağlamaktır. Ülkemizde herhangi bir üniversiteden alınan transkriptte not ortalaması AKTS ile hesaplanmıştır. Herhangi bir yabancı ülkeden alınmış olan transkriptte de iki tür ortalama olsa bile uluslararası geçerli olan ortalama AKTS ile hesaplanmış olandır yoksa AKTSnin bir esprisi olmaz.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2019
  Mesaj
  2
  Alıntı eskilerden biri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  AGNO (ya da başka üniversitelerde ağırlıklı not ortalaması ) hesabı AKTS ile yapılır. AKTS uygulamasının yapılmasının nedeni de tam olarak Avrupa ülkelerindeki üniversiteler arasında uyum sağlamaktır. Ülkemizde herhangi bir üniversiteden alınan transkriptte not ortalaması AKTS ile hesaplanmıştır. Herhangi bir yabancı ülkeden alınmış olan transkriptte de iki tür ortalama olsa bile uluslararası geçerli olan ortalama AKTS ile hesaplanmış olandır yoksa AKTSnin bir esprisi olmaz.
  Hocam çok teşekkür ediyorum cevabınız için, içim bir nebze olsun rahatladı. Danıştığım başka insanlar da AKTS'nin uluslararası düzeyde geçerli olduğunu ve saat ağırlıklı notun yerel geçerliği olduğunu söylüyorlar ancak YÖK'ün 2019 yılı başlarında bu konuyla ilgili bir karar aldığını ve şikayetin de bu karara dayanarak yapılmış olabileceğini söylediler. Fakat mezuniyet notları ile ilgili böyle bir karara tüm araştırmalarıma rağmen ulaşamadım. Eğer bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa, bilgilendirebilirler ise çok sevinirim.

  Tekrar teşekkür ediyorum, beklemekten başka çare yok sanırım...

Benzer Konular

 1. YLSY Lisans Mezuniyet Notu
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan sweetman
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-08-2018, 21:44
 2. Öğretim Görevlisi Atama İptali
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan gunes26
  Cevap: 28
  Son Mesaj: 20-03-2016, 12:42
 3. ÖYP Başvurusu ve Mezuniyet Notu
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan strada
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 29-01-2013, 23:56
 4. Mezuniyet notu diplomada yazmıyor??
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan okyanusmavi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-07-2012, 17:25
 5. Mezuniyet Notu Yüksek Lisans Notu Olabir mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ismek
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 28-06-2011, 12:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git