Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Öğretim Elemanı İlanında Alan Sorunu...

Öğretim Görevlisi Forumunda Öğretim Elemanı İlanında Alan Sorunu... Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar , ben şu tecrübe şartı konusunda bir kaç şey merak ediyorum. 1- tecrübe lisans ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2016
  Mesaj
  8

  Öğretim Elemanı İlanında Alan Sorunu...

  Merhabalar , ben şu tecrübe şartı konusunda bir kaç şey merak ediyorum.

  1- tecrübe lisans mezuniyetinden farklı olabilir mi ?
  Mesela edebiyat mezunu olup, kamu da en az 2 yıl tecrübe diyebilir mi ? Ya da coğrafya mezunu olup en az 5 yıl medya sektöründe çalışmak diyebilir mi ?

  2- lisans mezuniyetinden farklı alanda yükseklisans yapanlar var. Bu durumda bu Yükseklisans kabul edilir mi? Ya da tecrübe yerine geçer mi ?

  3- ya da lisans mezuniyetinden Farklı alanda Yükseklisans yaparken, "X alanında Yükseklisans yapıyor olmak" şartından başvuru yapılabilir mi?

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2015
  Mesaj
  10
  1) hem evet hem hayır. bu örneğe göre değişebilir. öğretim elemanı demişsiniz, tecrübe öğretim görevlisi, okutmanlık ya da uzmanlıkta istenir, araştırma görevliliğinde istenmez. bu üçünde de de tecrübe şartının ilgili alanda olması beklenir.. okutmanlıkta zaten ders deneyimi ister. evet kısmında şöyle, mesela rektörlük uzman alımı yapılacaktır, dış ilişkilere uzman atanacaktır, ingilizce öğretmenliği ya da ingiliz dili edebiyatı mezunu olup uluslararası ilişkiler alanında deneyim isteyebilir. bu dil dolayısıyla anlaşılabilir veya kabul edilebilir bir durum. ama coğrafyadan mezun olup medya sektöründe çalışmış olmak abes biraz, arada bağlantı yok. "bilimsel ve denetlenebilir" değil, kaç kişi var ki türkiye'de öyle. bu yüzden o şart yökten döner bana kalırsa, yayınlanmaz yani o ilan, yayınlanırsa da ilgi çeker.

  2) yine aynı durum. bu ilan şartına bağlı biraz. mezuniyet alanından farklı olabilir, ama az buçuk, ucundan kıyısından ilgiliyse şarta göre olabilir, ama zor yinede. yani diyelim işletme bölümüne öğretim görevlisi alacak, işletme bölümünden de kişi yüksek lisans yapmış olsun. ama bu kişi mezuniyetini coğrafyada yapmışsa biraz saçma oluyor.

  3) bu olabilir. mesela uluslararası ilişkiler mezunuyumdur, ama ingiliz dili eğitiminden yüksek lisans yapmak istemiş ve bir şekilde de girmeyi başarmışımdır. ilanda mezuniyet alanı belirtilmez, der ki x alanından yüksek lisans yapıyor olmak. o zaman tamam.

  ama durum ne olursa olsun, kıyısından köşesinden alanların ilgili olması gerekir. etik olan odur.
  Son düzenleyen Burakncnr, 22-06-2016 saat 22:57.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2016
  Mesaj
  8
  Cevap için teşekkürler. cidden çok açıklayıcı oldu.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  13
  bende ilave olarak şunu soruyorum; matematik bölümünden mezun olduktan sonra formasyon başvurum kabul edildi formasyonumu aldığım süre zarfında 1 yıl stajyer olarak özel bir kurumda derslere girdim.formasyonumu aldıktan sonra ise aynı özel kurumda 1.5 yıl sözleşmeli olarak matematik derslerine girdim. yani normal şartlar altında 2,5 yıl tecrübem var.Öğretim görevlisi olarak başvuru yapmam için hizmet dökümümde 1,5 yıl görünüyor. stajyer olarak çalıştığım 1 yıl için çalıştığım kurumdan çalıştığıma dair belge alırsam şartları sağlamış olur muyum?. sınav komisyonu bunu kabul eder mi yada sınav komisyonunun çalıştığım kurumu araması koşulu ile bu belgeyi kabul eder mi?

 5. #5
  CharlesNar
  Misafir

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-03-2016, 20:21
 2. ÖYP Alan Sorunu
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan smyzngnr
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-06-2013, 21:33
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-12-2012, 14:05
 4. Öğretim Üyesi İlanında Neden Farklı Branş İsterler?
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan tosbaaa
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-09-2012, 11:19
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2011, 11:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git