Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 11

Öğretim Görevlisi Doktora Eğitimi İzni

Öğretim Görevlisi Forumunda Öğretim Görevlisi Doktora Eğitimi İzni Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar,bir devlet üniversitesinde MYO'da öğretim görevlisiyim, görev yaptığım üniversite alanımla ilgili doktora programı yok bu ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  7

  Question Öğretim Görevlisi Doktora Eğitimi İzni

  Merhabalar,bir devlet üniversitesinde MYO'da öğretim görevlisiyim, görev yaptığım üniversite alanımla ilgili doktora programı yok bu nedenle başka şehirdeki doktora programına başvuru yaptım ve kazandım. Doktora derslerine katılabilmek için haftada bir gün olacak şekilde yazılı olarak izin istedim (öncesinde sözlü olarak izin istediğimde olumlu baktıklarını söylediler). Okul müdürlüğümüz 35. maddeyi dayanak göstererek izin veremeyeceklerini yazılı olarak bildirdi. 35. madde ile öğretim görevlisinin doktora eğitimi engellenebilir mi? Bu süreçte benim yapabileceğim bir şey var mı? Yökün buna bağlı bir genelgesi veya hükmü var mıdır? Benzer problemi yaşayan arkadaşlar var mı varsa çözüm önerileri nelerdir? Saygılar..

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2015
  Mesaj
  2
  Tamamen sizin kurumunuzun, amirinizin takdirine kalıyor. Bildiğim kadarıyla her üniversite lisanüstü programlarına kayıt alırken il dışında öğretim elemanı olarak görev alanlardan bir izin belgesi istiyor. Yani bu da demek oluyor ki karar verici otorite sizin kurumunuz. Fakat uygulamada kurumlar pek problem etmiyor bunu. Sizlerde biliyorsunuz ki bazı öğretim görevlileri sadece 2-3 gün okula uğruyorlar. Hatta 4 gün uğrayan bile az oluyor. Ders programınızda sıkıntı yoksa, her gün mutlaka ders vermeniz gerekiyorsa kurumunuz haklı. Fakat resmi olarak da ders programınız uyuyorsa izin vermelidir.

  Bende öğretim görevlisiyim ve başka ilde doktora yapıyorum. Genellikle benim gibi doktora yapanlar en az 1 günlerini ve hatta 2 günlerini boşa çıkartıyorlar. Özellikle 2. öğretim derslerine girenler sadece 2 gün okula geliyor.

  Bana yazılı izin belgesi verdiler. Hatta metni sen yaz ben imzalayayım dedi müdür. Kurumumuz ... sicil nolu öğretim görevlisi olarak görev yapan X'in, .. üniversitesi, .... enstitüsünde lisansüstü eğitimi almasında bizim açımızdan bir sakınca yoktur diye.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  7
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ders programım doktora yapabilmem için uygun. YÖK'ün 2007 yılında üniversitelere gönderdiği bir genelge var. Bu genelgede 35. maddenin öğretim görevlilerine uygulanamayacağına ve il dışında doktora yapan öğretim görevlilerin engellenmemesini belirtiyor. Bu genelgeye dayanarak itiraz ettim, sorun çözülecek gibi görünüyor.

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  bende çok itiraz etmiştim. 39. madde ile belirli günlerde izin verildi. gittim döndüm ve şu an 6 yıldır bitirmek için uğraşıyorum. tam bir rezalet

  - - - Güncellendi - - -

  hocam ünip kapsamında doktora yaparsanız yasal olarak perşembe cuma günleri izinli olursunuz

 5. #5
  Akademik Forum
  Misafir

  Doktora izni

  Değerli hocam bu konuda YÖK'ün -yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılı olmalı- tüm üniversitelere yayınladığı bir genelge var. Bunu bulabilirseniz işiniz daha da kolaylaşır.

 6. #6
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhabalar,
  Bu genelgeye nasıl ulaşabilirim, yardımcı olur musunuz?

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  7
  Hocam bahsettiğim genelge Y.Ö.K. Başkanlığının 16.03.2007 tarih B.30.0.A-GNS.0.00.00.05/08 -1268-6983 sayılı genelgesi olup bu genelgenin bir örneğine DOCUMENTS - TEXT: YÖK yazısı adresinden ulaşabilirseniz. Resim olarak aşağıya ekledim buradan da inceleyebilirsiniz.
  -ayrimcilik_itirafi_2007.jpg

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  150
  Merhabalar,
  bir araştırma görevlisinin sürdürdüğü doktora programı ilk başta izin verildiği halde, kadronun bulunduğu alana uymadığı gerekçesiyle değiştirilmeye, baştan doktoraya başlamaya zorlanabilir mi? Bununla ilgili bir yönetmelik var mı?

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2015
  Mesaj
  8
  merhaba, aynı şekilde doktora eğitimim için ben de izin alamıyorum. Öğretim görevlisiyim haftada 22 saat dersim var derslerimin olmadığı günler doktora eğitimim için derslere gitmeme izin alamıyorum.Sizin müdür hangi yasaya göre izin verdi acaba?Bana yasal dayanak bul diyorlar

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2019
  Mesaj
  1
  Merhaba ben de Vakıf Üniversitesinde öğretim görevlisiyim şuan ve aynı il ama farklı üniversitede doktora yapmam için gün içindeki derslerimle çakıştığı için kurumum doktora yapmama izin vermiyor. oysaki ders vakitlerimi ayarlayıp doktoramı yapmak istiyorum bunun için yasal bir hak var mıdır?

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Öğretim Görevlisi Doktora Yapma İzni
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan alemdağlı
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 29-03-2018, 08:46
 2. Araştırma Görevlisi Yurtdışı Tatil İzni
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan metulu
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 06-08-2015, 00:16
 3. Doktora İzni Verilmiyor Ama Verdik Deniliyor
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan erdemyeler
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 31-07-2015, 04:57
 4. Öğretim görevlisi olup doktora eğitimi..
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan diamir
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-06-2015, 01:12
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-01-2011, 11:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git