Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
 • 8 gönderen kiges
 • 5 gönderen merzer
 • 1 gönderen summerwine
 • 1 gönderen kiges
 • 2 gönderen kiges

Ne Olacak Bu Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim Görevlisi Forumunda Ne Olacak Bu Öğretim Görevlisi Maaşları Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar Öğretim Görevlisi olarak yapmadığımız iş kalmadı, Araştırma görevlisi + Hocalık + Kayıt memuru + ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  16

  Exclamation Ne Olacak Bu Öğretim Görevlisi Maaşları

  Arkadaşlar Öğretim Görevlisi olarak yapmadığımız iş kalmadı, Araştırma görevlisi + Hocalık + Kayıt memuru + Labaratuar sorumlusu + Program başkanlığı + Ek görevlendirmeler... Yapmadığımız iş yok .

  İmkanlarımız da bir bu kadar vahim.
  Öğrenci desen sınavsız geliyor, her türlüsünden var. Başetmeye bir düzine polis gerek.
  Ders desen saati 7-8 liradan, kimse almak istemiyor.
  Labratuarlar desen sorumlusu yok sen bakıyorsun. sorumlusu olanlar da kapısını aç kapadan öteye gitmiyorlar.
  Memurlar ayrı cumhuriyet, dokunamazsın. İşler aksayınca yükle öğretim görevlilerine.
  Program başkanlığı sendeyse zaten hapı yuttun.
  Araştırma görevlisi yok onun yapacaklarını da sen yapıyorsun.
  Sınavlarda bir gözetmen olarak 70 MYO öğrencisi ile boğuşmak zorundasın. Sınav haftaları işknece gibi.
  Hükümetin sınıf geçirtme politikası yüzünden öğrenciyi ya mezun edeceksin ya mezun edeceksin. Adamlar dalga geçiyor yapacak bişey yok.

  Bütün bu vehamete eklenek çok şey var ancak çok uzatmadan son olarak
  MAAŞIMIZ çok seviyesiz...

  Arkadaşlar siz de lütfen konuya katılıp görüşlerinizi paylaşın.
  Siz de bu durumdan müzdaripseniz konuyu güncel tutalım.

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  805
  myo larda öğretim görevlisi olmaktansa genel lise de hoca olmak en iyisi. Sınavsız geçişler yaşları 1 er yaş artmış meslek lisesi ekibi sınıf halinde, olduğu gibi üniversiteye giriyor.Üniversitenin verdiği sivil kıyafet rahatlığı , derse devam edip etmeme keyfiyeti disiplinin suyunu çıkarıyor zaten bir çoğu hayttan beklentisi olmayan bireyler...
  Onlarla uğraşacağına meslek lisesinde hoca ol bari bir kaç yaş küçük versiyonlarını idare etmek daha kolay olur...
  Niënor, Mr December, bigthunder ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  24
  bunu bende kara kara düsünür oldum dogrusu, meslekte illk ayım öğretmenlikten gectim ama maaşım ciddi derecede düştü
  toygar bunu beğendi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  16
  Alıntı summerwine Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bunu bende kara kara düsünür oldum dogrusu, meslekte illk ayım öğretmenlikten gectim ama maaşım ciddi derecede düştü
  Evet , haklısınız. Aslında Ülkenin ekonomik durumunun iyiye gittiğini kimse inkar etmiyor. En basitinden bundan 10 sene önce kaç tane mercedes, BMW, audi, jip... vardı sokakta , şimdi nasıl ? Ancak bu iyileşme nedense akademik personele yansımadı.

  Para var ama akademik personele yansıtılmıyor. Öğretmeninden hakimine memurundan polisine herkes bu durumu şaşırarak izliyor ve herkes kabul ediyor bu anlamsız uygulamayı ancak nedendir bilinmez bu konuda bir diretme var.  Eklenti 2494 Eklenti 2495 Eklenti 2496

  Turkiyede-akademisyen-maasi-nijeryadan-daha-dusuk - ZAMAN
  Türkiye’de akademisyen maaşı Nijerya’dan daha düşük - ZAMAN

  Akademisyenlerin maaşı Hindistan’dan geri - HÜRRİYET
  Akademisyenlerin maaşı Hindistan’dan geri - Hürriyet GÜNDEM

  Akademisyenlerin_maaslari_malezya_ve_guney_afrikad aki_meslektaslarindan_dusuk - Abbas Guclu

  Eğitim Haberleri | abbasguclu.com.tr

  Arkadaşlar bu konu hakkında sizde fikirlerinizi paylaşın, seyirci kalmayın. Birlikten kuvvet doğar. Kimseyi eleştirmek veya kötülemek amacımız değil. Sadece bu olayı açıklığa kavuşturmak ve bunu vurup kırmadan akademik personele yakışır bir şekilde elde etmek.
  yaman bunu beğendi.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  16
  Alıntı:

  Akademik Personelin Maaş Mağduriyeti

  Bir öğretim görevlisinin bu konuda bizimle paylaştığı dileçe:

  Sayın Yetkili

  2 Kasım 2011 Çarşamba günü Resmi gazetede yayınlanan “ Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” (Karar Sayısı: KHK/666) ile “Eşit İşe Eşit Maaş” sloganıyla memur maaşlarında düzenleme yapıldı.

  Maaşlarında iyileştirme olan memurlarımızın aldıklarını hak ettiğine inanıyoruz ancak düzenlemenin ADALETLİ yapılmadığını düşünüyoruz.

  1-Akademik Personelin gelir gücü her yıl reel olarak azalmaktadır. 10 yıl içerisindeki bir akademik personel maaş artışı ile diğer mesleklerin maaş artışları karşılaştırıldığında akademik personelin mağduriyeti açıkca görülebilir.

  2-Düzenlemede Birbirleriyle zaten eşit ücret alan Yüksekokul Sekreterlerine ek ödeme yapılırken Öğretim Elemanları düzenlemenin dışında tutulmuştur. Öğretim Görevlisinin Yüksek okul müdürü olarak görevlendirildiği bir üniversitede memurun amirinden çok maaş almasını helede bunun üniversitelerde olmasını takdirlerinizi sunuyoruz. Milletvekili olarak sekreterinizin sizlerden yüksek maaş alması durumunda sizler ne hissederdiniz sorusuna vereceğiniz cevap bizlerin mağduriyetini ortaya koymaktadır.

  Yüksekokul Sekreteri Maaşı 2.909 TL

  Yrd.Doç.Maaşı 2.350 TL

  Tekniker maaşı 2.285 TL (Ön Lisans)

  Öğr.Gör.Maaşı 1.928 TL

  Öğr.Gör.Maaşı 2.175 TL

  Ayniyat Saymanı Maaşı 2.516 TL

  NOT: Öğretim Görevlileri ile ilgili olarak sürekli ekders alındığı gündeme getirilmekte ve Maaşının yeterli olduğu savunulmaktadır. Öğretim görevlilerinin ortalama ekders gelirlerine bakıldığı zaman birçok Öğretim Görevlisi ek dersle birlikte idari personelden az gelir elde etmektedir. Ek dersi olmayan veya az olan bir çok öğretim görevlisi vardır. (Ayrıca ekders ve özelliklede II. Öğretim mesai dışında ek performans ile elde edilen bir gelir olup, maaş eşitlemesinde dikkate alınması yanlıştır. )

  3- Öğretim Görevlileri olarak, mezun ettiğimiz Teknikerler kadar maaş alamamaktayız.

  4- Akademik personel denince genellikle Profösör Maaşı (ki oda yetersiz) dikkate alınmakta ve tüm akademik personelin yüksek maaş aldığı algısı ortaya çıkmaktadır. Üniversitelerde yoğun olarak görev yapan Öğretim Görevlileri mağdur durumdadır.

  5-Akademik Personelin kendisini sürekli olarak geliştirmesi gerekmetedir. Bunun için zaman ve maliyet gerekir. Akademik personelin maddi sıkıntılardan dolayı kendisini geliştirmek yerine kaçak ek iş yapar hale gelmesi, eğitim ve öğretim açısından olumsuz bir durumdur.

  6-Öğrenci harçlarına zam yapılmadığı için 2.öğretim gelirleri düşmekte ve ek dersler her geçen gün azalmaktadır. Türkiyedeki MYO’larının %95 ekdersleri ödemekte zorlanmaktadır. Bazı MYO’larında II.öğretim ekdersleri I.öğretim saat ücretinin altında kalmaktadır.

  7-Akademisyen olmak maddi manevi fedakârlık ister. Akademisyen olmak için 100’lerce insan arasından sınavla başarılı öğrenciler seçilir. Sonra bu başarılı ve fedakâr insanlar en alt seviyede maaş almaktadır. (Özellikle teknik bölümlerde çalışan Mühendislik Mezunu arkadaşlar tüm sınıf arkadaşlarından daha düşük maaş almaktadırlar.)

  8-Tüm kurum Müdür, Müdür yardımcılarına verilen idareci oldukları için ek ödemeler akademik personel oldukları MYO Müdür ve Müdür yardımcılarına verilmemektedir.

  9-Meslek Yüksekokullarının yeniden yapılandırılmaları kapsamında oluşturulan Öğretim Görevlisi Bölüm Başkanlarına gerekli düzenlemenin yapılmadığı gerekçesiyle hiçbir maddi ek ödeme yapılmamaktadır.

  10- Yıllardır akademik personelin maaşında iyileştirme yapılacağı söylentisi olmasına rağmen, her zamdan sonra bizim durumumuz reel olarak geriye gitmiş oldu.

  11- Yeni açılan üniversiteleriyle büyük akademik personol açığı bulunan ülkemizde akademisyene gereken önem verilmediği taktirde ülkemizin kalkınması mümkün olmayacaktır.

  12-Mağduriyetimizin giderilmesi için yeni başlayan öğretim görevlisi maaşı 3000 TL olmalıdır.

  SONUÇ olarak akademisyenlerin özellikle cezalandırıldığını düşünüyoruz. (suçumuzun ne olduğunu bilmiyoruz.) En kısa zamanda yeni bir düzenleme yapılarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz
  cerhan ve makrizi bunu beğendiler.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  140
  arkadaşlar sizleri de burada desteğe bekliyoruz. böyle yazmakla olmuyor malesef hiçbirşey
  http://www.akademikpersonel.org/gene...k-calisma.html

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  1
  Arkadaşlarımın yazdıklarına katılıyorum. Öğretim Görevlileri olarak hem memurların yapmaları gereken işleri, hem asistanların yapmaları gereken işleri yapıyor hem de öğretim üyeleri gibi derslere giriyoruz. Akademisyeniz diyemiyoruz da, çünkü bilimsel araştırma yapmaya, bilimsel faaliyet üretmeye çoğu zaman vaktimiz bile kalmıyor. Bun durumda Öğr. Görevlilerini memnun etmek için ekstra bir ödül vermek gerekiyor. Ya maaş artırımı (ek ödenek) ile olacak bu ödül ya da ücretli izin vesaire şeklinde.. Gel gelelim ikisi de yok. Ama en azından -Hamdolsun- bir işimiz var

  Ancak maaş konusunda Doğu'da yer alan yeni üniversitelerde durum biraz daha iyi zannediyorum.

  Öğretim Görevlisi: 2,800 küsur (evlilik yardımı da dahil)
  Araştırma Görevlisi: 3,400 küsur (evlilik yardımı dahil)
  Yrd. Doç. Dr.: 4,200 küsur maaş alıyorlar.

  Elbette yaptığı görevler göz önüne alındığında Öğretim Görevlilerin maaşı daha komik kalıyor ama Batı'daki üniversitelere nazaran biraz daha yüksek olduğunu söylemek mümkün.

 8. #8
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  549
  Ben batıda bir üniversitede görev yapıyorum, ancak kadrom doğudaki bir üniversitede. Kısa süre de olsa üniversite çalışanlarının yaşamını tanıdığımı düşünüyorum.
  Öncelikle doğudaki üniversiteler diye bahsettiğiniz üniversite sayısı kaçtır? 1000TL geliştirme ödeneği veren üni sayısı 10 civarındadır.
  Ar.gör lerin yl ve doktora için 1000TL yi de aşan yol+yemek+konaklama masrafı olur, hatta ben bu paranın anlamını sorduğumda, amacının aslında batıdaki üniverstelrin imkanlarına ulaşmak için kullanılmak üzere verildiği söylenmişti,,o zaman anladım.
  Doçent, prof da alıyor diyeceksiniz. Bir şekilde daha iyi imkanları olan batıdaki üniversitelere kaçışı engellemenin bir yoludur. Geliştirme ödeneği alan kişilerin hakkıdır, helal olsun...
  Bu durumu bu platformda ayrıntıları ile dile getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hem maaşlarımız bu şekilde genelleniyor. Hem de bu ödeneği farklı amaçla kullanmak durumunda olmayan meslek grupları hani bana diyor haksız yere...

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  16
  Alıntı :

  Akademik Zam Konusunda Ortak Çalışma

  Arkadaşlar bilindiği üzere Akademisyenlerin maaşı konusunda yeni bir çalışma başladı. Gerek STK lar gerekse YÖK ve yetkili sendikalar tarafından Maaş konusunda çalışma olduğu dile getirilmektedir. Artık bu konuda birlik olarak ortak hareket etme zamanı gelmiştir.

  Akademikpersonel.org

  @cbabdullahgul (Cumhurbaşkanı)
  @RT_Erdogan (Başbakan)
  @suatkilic (Gençlik ve Spor Bakanı)
  @SALiah_Kapusuz (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Halka İlişkiler Başkanı)
  @bulent_arinc (Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü)
  @bybekirbozdag (Başbakan Yardımcısı)
  @hc_huseyincelik (Ak Parti Sözcüsü)
  @suleymansoylu (Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ar-Ge Başkanı)
  @NUMANkurtulmus (Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı)
  @ertanaydin (Başbakan Başdanışmanı, Doç.Dr)
  @Y_Akdogan (Başbakan Siyasi Başdanışmanı)
  @memetsimsek (Maliye Bakanı)

Benzer Konular

 1. Vakıf Üniversitesi Araştırma Görevlisi Maaşları
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan great
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 07-05-2020, 21:04
 2. ÖYP Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1779
  Son Mesaj: 14-04-2016, 23:25
 3. Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar Olmalı ?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan shockhan
  Cevap: 61
  Son Mesaj: 07-05-2013, 22:43
 4. ÖYP araştırma görevlisi maaşları
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan özgürkerem
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-07-2012, 20:02
 5. Araştırma Görevlisi Maaşları...
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan gokhanTheKid
  Cevap: 38
  Son Mesaj: 08-03-2012, 00:07

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git