merhaba arkadaşlar. bu bölümde taslağı destekleyen pek tuzu kuru, pek değerli, pek duyarlı, pek şeffaf hocalarımızın görüşlerini ele alıp, değerlendireceğiz. ilk talihlimiz sayın M. TAHİR HATİPOĞLU'dur. Gazi Üniversitesi TıP Anabilim dalında Öğretim görevlisi olan Hatipoğlu, Yökoloji alanında uzmandır. Verdiği bir demeçte ''akademik alanda benim kadar acı çeken bir insan yoktur'' diyen Hatipoğlu, kendisini öğretim elamanlarının haklarını savunmaya adamıştır. ''Tüm Öğretim Elamanları Derneği Başkanı'' olan sayın Hatipoğlu, kendisini bir yökolog olarak görmektedir. Bu kısa tanıtımdan sonra hocamızın Yeni Yök Taslağı hakkındaki görüşlerine, Araştırma Görevlisi bağlamında yer vermenin zamanı geldi sanırım. Yorum sizin.


Madde 53. Araştırma görevlileri üniversite birimlerinde ve ortak çalışma yapılan üniversite dışı birimlerde araştırma amaçlı çalışan geçici öğreticilerdir.

Madde 52. Doktorasını tamamlayan asistanlara, ÜYK tarafından, üç ay içinde özgün üniversite dışındaki bir üniversitenin birimlerinde görev verilir. iki ay içinde yeni yerinde göreve bağlamayanların içine son verilir.