NFT Nedir? NFT Alımı İçin En İyi 10 Site

Son zamanların en merak edilen konularından birisi NFT nedir? NFT teknolojisi son yılların en merak edilen konularından birisi olmayı kısa sürede başarmıştır. Sanatın ve teknolojinin yatırıma dönüştüğü bu kavram günden güne daha çok ilgi toplamaktadır. NFT alımı için en iyi 10 siteyi sizler için derledik.

Başta kulağa yabancı gelen NFT Türkçe karşılığı Değiştirilemez Token olan Non Fungible Token kelimesinin kısaltılmış halidir. Bir tanesinin satış bedeli 100 milyon doları geçen bu kavram birçok kişinin dikkatini böylece çekmiştir. Yazımızı okumada önce sitemizde yer alan Blockchain Platformu Hizmetleri ve Kripto Para Cüzdanları yazımızı okumanız önemli. Şayet bu kavramlar NFT teknolojiyle doğrudan bağlantılı bilgilerdir.

NFT’ler fotoğraf, video, ses ve diğer dijital dosya türlerinin benzersiz olduğunu yani ilk ve tek olanın belirlenmesiyle birlikte oluşur. Ayrıca Blok zincir sisteminde bu NFT’lerin tekliği de belirlenerek eser sahibinin telif haklarını korumuş olur. Tek ve özgünlüğü belirlenen bu eserlerin yüksek fiyatlara satılmasıyla birlikte ise finans dünyasının gözde yatırım araçlarından birisi olmuştur. NFT alım-satımı için güvenilir sitelere daha yakından bakmak için haberin devamına göz atmalısınız…

NFT ile Para Kazanma

NFT satışlarının yüksek fiyatları görmesinin ardından hem yatırımcıların hem de para kazanmak isteyenlerin yeni gözdesi bu değişim aracı olmuştur. NFT dosyalar üretenlerin yüksek paralar kazanması ve eseri alanların ise değer farkını üstüne koyup yeniden satabilmesini mümkün kılan bir sistemdir. Bu sistem hem yurtdışından hem de yurtiçinden bir tıkla alış ve satışın yapıldığı bir yatırım aracına dönüşmüştür.

NFT Satışı Yapan Güvenilir 10 Site

NFT dosyalarını hem satmak hem de satın almak isteyenler elbette güvenilir sitelere ulaşmak istiyor. Sayıları giderek artan bu al-sat siteleri arasında güvenilir olanları sizin için sıraladık. İşte o sitelere örnekler…

OpenSea 

NFT alım-satım siteleri içinde hem en ilk olup hem de geniş bir seçenek aralığına sahip olan yerlerden birisi OpenSea sitesidir. Satıcılara 30 adede kadar liste imkânı sunan sitede eserler üzerinden yüzde 3 komisyon alınmaktadır. Ücretsiz NFT oluşturma seçeneği sunan site tek seferlik olmak üzere ilk dosyanın yüklenmesinde 60 ile 200 dolar arasında bir ödeme istemektedir.

NFT
OpenSea

 

Binance 

Krito para borsası olarak piyasada hizmet veren Binance platformu NFT piyasasında da kendi adını hızla duyurmuştur. NFT dosyalarının basit bir şekilde alınıp satıldığı sitede kullanıcılara ayrıca sürpriz kutular içinde NFT kazanma şansı veriyor. Yalnızca bu sitede NFT kazdığınızda her NFT başına 0,005 BNB (Binance Coin) ücret ödenmesi gerekiyor.

NFT
BINANCE NFT

SuperRare

Sanatçılar tarafından hem sabit fiyatlı hem de açık arttırma yöntemiyle eserlerin satıldığı site NFT meraklıları için en iyi seçenekler arasında. Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan SuperRare sitesini kullanabilmek için yapılması gereken MetaMask cüzdanını bağlamanız olacaktır. Bu cüzdan harici farklı bir cüzdan kabul etmeyen sitede satış yapmak için de ön şart yer alıyor. Site davetiye ile satış yapılmasına izin verdiği için seçkin bir sanatçı kitlesini içinde barındırıyor.

NFT
SuperRare

Rarible

Sitede sabit fiyat ve açık arttırmanın yanı sıra ödül sistemi de yer almaktadır. Rarible sitesinin kullanım panelinin basit olması sebebiyle en çok tercih edilen siteler arasında yer almıştır. Ayrıca sitenin komisyon miktarının da yüzde 2,5 olması kullanıcılar tarafından tercih edilme sebebi olmaktadır. Bu etkenlerden dolayı sitede birçok Türk satıcı ve alıcı üyesi bulunmaktadır. 

NFT
Rarible

Nift Gateway 

Bu sitenin en önemli farklarından birisi kredi kartı ile alım-satımın yapılmasına olanak sağlamasıdır. Satışlar üzerinden yüzde 5 komisyon alan Nift Gateway sitesinin büyük bir kitleye sahip olmasının bir diğer nedeni ise kolaylıkla üye kabul etmesi olmuştur. 2021 yılı içerisinde siber saldırıya uğrayan site hızla büyümeye devam etmektedir. Kripto para cüzdanına alternatif olarak kredi kartı kullandıran site bu girişimi nedeniyle merkeziyetsiz alışverişe karşı olduğu için de epeyce eleştiri almaktadır.

NFT
Nift Gateway

Mintable

Rakiplerinden farklı olarak kullanıcıların üyeliklerinden herhangi bir ücret almayan Mintable sitesi böylelikle ön sıralarda yer almaktadır. Ücretsiz NFT üretme olanağı sağlayan platform ayrıca NFT içerikleri de ücretsiz şekilde yüklemenize olanak vermiştir. Satış gerçekleşene kadar hiçbir ücret talep etmeyen site satışlardan yüzde 5 oranında komisyon almaktadır.

NFT
Mintable

Foundation

Platform rakiplerinden farklı olarak kendi bünyesinde iki farklı üyelik olanağı sunmuştur. Yalnızca alım işlemlerini yapabildiğiniz ve eserleri incelediğiniz klasik üyelik ile eserlerinizi davetiye ile satışa sunduğunuz ikinci bir üyelik sistemi daha oluşturmuştur. Foundation sitesinin satıcılardan yüzde 10 komisyon olması ve yüksek ücretli eserlerin yer almasıysa dezavantaj olmuştur.

NFT
Foundation

NBA Top Shot

NBA Top Shot sitesi rakiplerinden özel bir alanda çalıştığı için ayrılmaktadır. Adında geçtiği üzere NBA oyuncularının özel ve ikonik anlarının yer aldığı site Dapper Labs ve NBA ortaklığıyla kurulmuştur. Top Shot adındaki kısa oyun kartları hazırlanmakta olan sitede alıcılar bu kartları daha yüksek fiyatlara da yeniden satabilmektedir. Yeni nesil dijital koleksiyoncuların gözdesi olan sitede 15 Dolardan başlayıp 100 bin Dolarları aşan satışlar da yer almaktadır.

NFT
NBA Top Shot

NFTrade

Dijital yatırım pazarında yerini genişleten bir diğer site ise NFTrade olmuştur. Sitenin arayüzü gayet kolaylıkla işlemekte olup eserlerinizi şuan için hiçbir ödeme almadan sisteminde barındırmaktadır. Sitede 1 Dolardan başlayarak artan ve birkaç kripto para takasına izin ver bir altyapı bulunmaktadır.  

NFT
NFTrade

Gate 

Pazarda kripto alım-satım aracılığı ile ilerleyen platform bünyesinde NFT içerikleri de yüklemiştir. Gate yatırım sitesi içerisinde ayrıca bir NFT bölümü açan platform, dijital çizimlerden fotoğraflara kadar geniş bir seçenek sunmuştur. Kripto borsasında yerini genişleten site aynı zamanda NFT ile de kullanıcı sayısını günden güne arttırmıştır.

NFT
Gate

NFT Alış ve Satış Yöntemleri

NFT alım ve satışı için en önemli ihtiyaç bir kripto para cüzdanı edinmek olmalıdır. Birkaç istisna dışında neredeyse bütün siteler işlemleri bu sistem üzerinden yönetmektedir. NFT satışı yapabileceğiniz siteler genellikle bir defaya mahsus giriş ücreti istemektedir. Ayrıca alım ve satış işlemlerinde genellikle yüzde 2 ile 10 arasında bir komisyon almaktadır. Yukarıda sıraladığımız siteler içerisinden güvenilir bir şekilde alım ve satış işlemlerinizi gerçekleştirip yatırımlarınızı büyütebilirsiniz.

NFT Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Püf Noktalar

NFT satışı veya alımı yapacak iseniz dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır.  Bunların başında alım-satım işlerinizi yürüteceğiniz sitelerin güvenilir ve yaygın olmasıdır. Aksi takdirde sahte bir alım-satım sitesinden dolandırılmanız mümkün. Kurulan sahte siteler ve sahte koleksiyonlar ile birçok kullanıcı paralarını bu dolandırıcılara kaptırmış bulunmakta.

Diğer bir konu ise benzerleri veya eser sahibinin yüksek fiyatlı NFT’lerinin hak ettiğinden çok daha uygun bir fiyata site yer alması. Bu durum kazanç sağlamak isteyen alıcıların sahte eserler ile dolandırıldığı bir diğer yöntemdir. Son olarak ise yapılması gereken güvenilir bir site ve eser bulduğunuz zaman alacağınız eserin değerini karşılayıp ileride bir yatırım avantajı sağlamasıdır. Yatırım değeri taşıdığını düşündüğünüz NFT eserleri böylelikle gönül rahatlığıyla alıp yatırım yapabilirsiniz.

NFT Eserler Nasıl Üretilir

NFT eserler aslında herkesin üretip, satışını yapabileceği yeni bir dijital yatırım aracıdır. Bu eser bazen çektiğiniz bir fotoğraf bazen çizdiğiniz bir resim bazense viral olmuş bir videonuz olabilir. Geçtiğimiz senelerde birçok ünlünün kendi fotoğraf albümlerini, seslerini hatta tweetlerini bile NFT yöntemiyle satışa çıkarmıştır.

Yani kısacası dijital ortamda sahipliğini iddia edebileceğiniz her şey bir yatırım nesnesine dönüşebiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz siteler aracılığıyla dakikalar içinde siz de dijital eserlerinizi kolayca satışa sunabilirsiniz.

NFT Teknolojisiyle Yatırım Yapma

Değişen ve gelişen dünyada birçok yatırım aracı da ortaya çıkmıştır. Klasik yatırım yöntemlerinin dışında gelişen kripto para borsası yeni ve yükselen bir yatırım aracı olmuştur. Son yıllarda artan işlem hacmi sayesinde dijital para sistemi kendi içinde yenilikleri de beraberinde getirmiştir.

NFT eserler de özgünlüğü ve tekliği sağlamaya alınan bir yatırım aracı olmuştur. Kripto paraların ortaya çıkardığı merkeziyetsiz ticari dolaşım da NFT teknolojisinin birlikte hareket ettiği bir yatırım piyasası oluşturmuştur. Birçok yerli ve yabancı yatırımcı da NFT eserler alarak yatırım değerlerini büyütmüştür. Bu yatırımlar herkesin alım gücüne göre 1 Dolar ile 100 milyon Dolarları bulan geniş bir değer aralığında yer almıştır.

Sonuç

Siz de bu yeni gelişen ve yükselen yatırım teknolojisinde yerinizi almak için bu yazıdan yararlabilirsiniz. Sahibi olduğunuz dijital dosyaları sıraladığımız siteler aracılığıyla satışa sunabilir ayrıca bu siteler üzerinden de alım yapabilirisiniz. Değeri kısa sürede katlanarak artan bu eserler ile yatırımlarınızı büyütmek için NFT teknolojisinde önce küçük adımlarla al-sat yapabilirsiniz. Ardından yükselen değeriyle portföyünüz de büyüyecektir.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler