Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen aDNA

Mobbinge Karşı Günlük Tut, Belge Biriktir

Mobbing ve Çözümleri Forumunda Mobbinge Karşı Günlük Tut, Belge Biriktir Konusunu İncelemektesiniz

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ile Türk- İş işbirliğiyle başlayan eğitimde ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Mobbinge Karşı Günlük Tut, Belge Biriktir

  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ile Türk- İş işbirliğiyle başlayan eğitimde mobbingle bireysel mücadele önerileri arasında sakin olma, kanıt olacak e-posta, not, mesaj belgelerini saklama, psikolojik taciz sürecine ilişkin günlük tutma gibi öneriler yeraldı.

  İzmir'de, ÇASGEM ve Türk-İş işbirliğle düzenlenen'İşyerinde psikolojik taciz eğitim projesi' toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda yapıldı. Türk-İş'e bağlı sendikalardan gelen şube başkanları ve işyeri temsilcilerinin katıldığı eğitimde, ÇASGEM Başkan Yardımcısı Dr. Ali İhsan Solak, Türk-İş 3'üncü Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç ve eğitimci uzman İsmail Akgün açılış konuşması yaptı. Dr. Solak, hiç kimsenin mobingle ilgili uyarıları küçümsememesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:"Haklarımızı bilmeliyiz. Bilmeyince sıkıntılar büyür. Bilinçli toplum oluşturmak, işyerlerinde doğru bilgiyi aktarmak önemlidir. Mobing kavramı son yıllarda medyatikleşti, zaman zaman işi sulandırmaya çalışanlar, kendisinin mobing mağduru olduğunu söyleyen kişiler ortaya çıkabiliyor. Ayrımı yapmak için bilinçlenmeliyiz."Mevzuatta sıkıntı olduğunu, mobingi önlemek için yasal düzenleme eksikliği bulunduğunu dile getiren Dr. Ali İhsan Solak, şöyle dedi:"6 bin 331 sayılı İş güvenliği Yasası'na, sendikaların talep etmesine karşın konulmadı. Bunda Bakanlığın da eksikliği olabilir. Ancak, çalışanlar ve sendikların bu konuda ısrarcı olması gerekir."Türk-İş 3'üncü Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç ise, mobingin önlenmesinin iş barışı için çok önemli olduğunu söyledi. Eğitimin kaydının tüm sendika şubelerine gönderileceğini ve bu konudaki bilinçlenmenin yayılması için çaba göstereceklerini dile getiren Karakoç, mobing ve işten atma konusunun çözülmesi gerektiğini bildirdi.Uzman eğitimci İsmail Akgün ise eğitimin çalışanların ruh sağlığı ve iş veriminin artması için de çok önemli olduğunu belitti. Dünyada ve Türkiye'de mobing konusunun yeni oldğunu, ancak çalışma hayatı varolduğundan beri yaşanan bir sorun olduğunu vurgulayan Akgün, "İşveren, çalışanı kölesi gibi görsün istemiyoruz" dedi. Eğitim kapsamında anket yapan Akgün, katılımcılara işyerinde bir kişi veya grup tarafından rahatsız edici davranışa (baskıcı, alaycı, salgırgan) maruz kalıp kalmadıklarını, tanık olup- olmadıklarını sordu. Davranışların beçimleri ve sıklıklarının ne olduğunu ve yarattığı etkiyi soran Akgün, uygulamların kurumsal mı, bireysel mi olduğu sorusunu da yöneltti.

  MOBBİNGLE BİREYSEL MÜCADELE ÖNERİLERİ

  Katılımcılara dağıtılan ve ÇASGEM tarafından hazırlanan 'İşyerinde psikolojik taciz bilgilendirme rehberi' broşüründe ise mobbing, türleri, etkileri, önlenmesine yönelik öneriler, konuyla ilgili mevzuat ve Yargıtay kararları gibi bilgiler yeraldı. Mobbingle bireysel mücadele önerileri arasında çatışmadan kaçınma ve sakin olmaya gayret gösterme, mobing üst yönetim tarafından yapılmıyorsa konuyu üst yönetime bildirme, psikolojik tacize uğradığını kanıtlayacak yazışma, not, mesaj, e-posta gibi bilgi ve belgeleri saklama ilk sırada yeraldı.
  Psikolojik taciz sürecine ilişkin günlük tutulması, sürece şahit olan veya olabilecek çalışma arkadaşlarıyla görüşme, sendikadan yardım talep etmek de önerildi. Bunun yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 170'in aranarak, uzman psikologlardan destek alınması, tıbbi ve hukuki desteğe başvurulması da önerilirken, son çare olarak sorun işyerinde çözülmüyorsa yargıya başvurulması istendi.

  Kaynak: DHA
  Cashmere bunu beğendi.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  İşyeri arkadaşlarınıza güvenin, fiziksel müdahaleleri bir şekilde kayıt altına alın, akıl ve ruh sağlığınızın yerinde olduğunu raporlar ya da kontrollerle belgeleyin ki sonra çıkıp aman bu adam/hanım depresyondaydı benim tavrımı yanlış anlamış demesinler...

  Cahille uğraşmak zor diye boşuna dememişler...
  Bir garip akademisyen...

Benzer Konular

 1. Veritabanı Hatası ve 3 Günlük Kayıp
  Site Hakkında forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 21-10-2013, 19:37
 2. Bir Günlük Akademik İlan?
  Akademik Kadro İlanları 2013 forum içinde, yazan elladan
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 11-07-2013, 11:18
 3. ÖYP'li Araştırma Görevlisi Arka Arkaya 89 Günlük İzin Alabilir mi?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan alpero86
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 21-05-2013, 12:02
 4. Ankara'da İki Üniversitede İki Günlük Tatil
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 23-03-2013, 18:58
 5. ANKARA ÜNİVERSİTESİ Belge Yönetimi ve Arşiv alanında çalıştırılmak üzere alınacak olup, Bilgi ve Belge Yönetimi alanında lisans eğitimi yapmış olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-10-2011, 16:52

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git