Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 4 gönderen turabe

Mobbing Davalarının Sayısı Boşanma Davaları İle Yarışıyor

Mobbing ve Çözümleri Forumunda Mobbing Davalarının Sayısı Boşanma Davaları İle Yarışıyor Konusunu İncelemektesiniz

Mobbing ile Mücadele Derneği (MOBBİNGDER) Genel Başkanı Hüseyin Gün, Türkiye’de mobbingin sektörden sektöre değiştiğini belirterek, ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Mobbing Davalarının Sayısı Boşanma Davaları İle Yarışıyor

  Mobbing ile Mücadele Derneği (MOBBİNGDER) Genel Başkanı Hüseyin Gün, Türkiye’de mobbingin sektörden sektöre değiştiğini belirterek, “Yapılan araştırmalarda çalışanların ortalama yüzde 40′ının mobbinge uğradığı ortaya çıkmıştır” dedi.

  Gün, insanların çeşitli mobbing uygulamalarına maruz kaldığını belirterek, işverenler tarafından çalışanların genellikle mesleki yetersizlikle suçlandığını söyledi.
  Çalışanların, iş yerinde hakları verilmeyerek unvanlarının da haksız yere düşürüldüğünü ifade eden Gün, mobbingin özel hayatın dedikodu malzemesi yapılmasına kadar uzandığını kaydetti.


  OFİS İÇİ â€œFIRÇALAMA”

  Gün, mobbing mağdurlarının açtıkları davalar konusunda mahkeme ve savcılıkların yeterli bilgiye sahip olmadıklarını öne sürerek, “Mobbingi, bir ofis içi ‘fırçalama’ olarak görüyorlar. Mobbingin mağdura, kuruluşuna, ailesine verdiği maddi ve manevi zararı bilmiyorlar. Mobbing, Avrupa’da ‘iş yerinde psikoterör’ olarak adlandırılmakta ve üzerine ciddiyetle gidilmektedir. Mobbing, intihara, cinayete, alkolizme, uyuşturucu bataklığına, boşanmaya ve psikosomatik gibi birçok ruhsal hastalığa yol açabilen sosyal bir salgındır. Mağdurlar tam sosyal ölü haline gelebilirler” diye konuştu.

  “TÜRKİYE’DE 9 MİLYON 600 BİN MAĞDURU VAR”

  Türkiye’de uygulanan mobbingin sektöre göre değiştiğini belirten Gün, “Türkiye’de mobbing sektörden sektöre değişmekle beraber yapılan araştırmalarda çalışanların orrtalama yüzde 40′ının mobbinge uğradığı ortaya çıkmıştır. Türkiye’de 24 milyon aktif çalışan olduğuna göre, 9 milyon 600 bin kişi mobbing mağdurudur. Dünyada da Türkiye’de de çalışan kadınların yüzde 60′ı, erkeklerin ise yüzde 40′ı mobbing mağduru” ifadesini kullandı.

  Gün, geçen yıl kaç mobbing davası açıldığı konusunda Türkiye geneli bir veriye sahip olmadıklarını ancak mobbing davalarının boşanma davaları ile yarıştığını dile getirerek, “Bir kişinin 33 tane mobbing davası olabiliyor. Sayıya buradan bakınca korkunç bir rakam ortaya çıkıyor” dedi.

  “SAĞLIKÇILARIN TEŞHİS ETMESİ KOLAY DEĞİL”

  Mobbingin sağlık, eğitim, finans sektörleriyle üniformalı meslekler gruplarında daha çok meydana geldiğine dikkati çeken Gün, kişilerin mobbinge maruz kaldığının sağlıkçılar tarafından teşhis edilmesinin kolay olmadığını bildirdi.
  Gün, birçok ülkede mobbing kliniklerinin bulunduğunu vurgulayarak, söz konusu kliniklerin hem tedavi hem de raporlama yaptığını söyledi.

  Türkiye’de böyle bir tedavi kliniğinin olmadığına işaret eden Gün, şunları kaydetti:
  “Sadece Çapa Tıp Fakültesi raporlama yapıyor. Bu da yeterli değil. Mobbing İle Mücadele Derneği olarak TBMM Sağlık Komisyonuna sunduğumuz raporda, eğitim ve araştırma hastaneleri bünyesinde hem tedavi hem de raporlama yapabilecek ‘mobbing klinikleri’ kurulmasını önerdik. Teklifimiz çok beğenildi, sonuçlarını bekliyoruz.”

  MOBBİNGDER
  Son düzenleyen Nazmi, 30-05-2014 saat 23:48.
  Cashmere bunu beğendi.

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Liyakatle değil, torpille gelenlerin nesli tükenmediği müddetçe mobbing davalarının devamı gelecektir. En kötüsü de insanların işyerinde yaşadığı sıkıntıları ailesine, çevresine de yansıtması ve böylelikle sağlıksız bir neslin yetişmesi...
  aDNA, Roboelektronik, laputa ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

Benzer Konular

 1. Tezli Y. Lisans Yapanlar Davaları Kazanıyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-06-2013, 09:40
 2. Yine Gazi Yine Mobbing Haberi: Mobbing Mağduruna Her Kapı Duvar Oldu
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2013, 11:31
 3. Sağlık Sektörü Mobbing Şikayetinde Önde, Akademik Mobbing 2. Sırada!
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-03-2013, 13:36
 4. YDS soru sayısı açıklanmayabilir!
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan rosalight
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 28-02-2013, 13:44
 5. Tercih Sayısı ?
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan haliltoros
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 06-07-2012, 14:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git