Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
 • 2 gönderen cilasun
 • 1 gönderen
 • 1 gönderen fluenta
 • 1 gönderen aDNA

Üniversitelerde “Mobbing” ile Mücadele

Mobbing ve Çözümleri Forumunda Üniversitelerde “Mobbing” ile Mücadele Konusunu İncelemektesiniz

Öğretim üyelerinden üniversitelerde yaşanan en önemli sorunları sıralamaları istense, muhtemelen ilk sıralarda sayacağı sorunlardan biri ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Üniversitelerde “Mobbing” ile Mücadele

  Öğretim üyelerinden üniversitelerde yaşanan en önemli sorunları sıralamaları istense, muhtemelen ilk sıralarda sayacağı sorunlardan biri de “mobbing” olacaktır. Üniversitelerde çok yaygın görülen “mobbing” huzuru bozmakta, verimliliği olumsuz etkilemekte, sosyal dokuda onarılmaz yaralar açmakta ve her türlü manevi değeri yok etmektedir. Bu nedenle üniversitelerde “mobbing” uygulamalarının yarattığı yıkımı onarmak ve “mobbing” uygulamalarını en aza indirmek için “mobbing” ile sistematik biçimde mücadele edilmesi gerekmektedir.  “Mobbing” ile mücadelede ilk aşama, “mobbing”in mümkün olduğunca net olarak tanımlanmasıdır. “Mobbing” kavramı, sınırlı psikolojik tacizden kişiyi kurumdan ayrılmaya zorlayan uygulamalara kadar geniş bir yelpazeyi içerir. Sık sık gündeme gelmesi ve giderek daha fazla bilinen bir kavram olmaya başlaması ile birlikte haksızlığa uğradığını düşünen çok sayıda çalışan, kendisine “mobbing” uygulandığını iddia etmeye başlamıştır. Masum bir biçimde “mobbing”e uğradığını ileri sürenler yanında, kendi olumsuz yönlerini örtbas etmek amacıyla kötü niyetle “mobbing”e uğradığını iddia edenler de bulunmaktadır.  “Mobbing” ile mücadelede belki de en önemli ayak, etkin kamu vicdanıdır. Kamu vicdanı “mobbing” uygulayanları ve uygulayanlara yardımcı olanları ayıplamadığı ve kınamadığı sürece “mobbing” ile mücadelede başarılı olmak mümkün değildir. Öğretim üyelerini sessiz izleyici olmaktan çıkaracak bilinçlendirme, duyarlılaştırma ve cesaretlendirme çabalarına girilmesi gerekmektedir.

  Üniversitelerdeki örgütsel yapı ve yönetsel işleyiş “mobbing”i kolaylaştırması yanında, adeta meşrulaştırmaktadır. Rektör değişimiyle birlikte adeta rollerin değişmesi daha önceki dönemde “mobbing”e maruz kalanların “mobbing” uygulamaya başlıyor olması bunu kanıtlamaktadır. Halen yürürlükte olan mevzuat keyfi uygulamalara izin vermektedir. Kurumsallaşma sağlanmadan “mobbing” kalıcı olarak önlenemez. Fakat bu noktada en çok yapılan itiraz da, getirilen kuralların yöneticinin elini kolunu bağlayacağıdır. Bu itiraz mutlaka dikkate alınmalı, yöneticilerin inisiyatif kullanması ve açıklanabilir makul gerekçeler ile işlem yapması engellenmemelidir.  “Mobbing” ile mücadelede uyulması gereken kuralları belirleyen yönetmelik ya da yönerge çıkarılarak bir yere varılamayacağı unutulmamalı, etkili denetim mekanizmaları kurulmalıdır. Yöneticilerin kurumlarını yönetmelerini engelleyecek düzenlemelerden kaçınılmalı, fakat yetkilerini keyfi biçimde kullanmaları mutlaka önlenmelidir. Örneğin; bir ana bilim dalı başkanının başkanlığına son verebilmek için gereksinim olmadığı halde ana bilim dalı başkanını devirmeye yetecek sayıda öğretim üyesi alan rektöre hesap sorulmalıdır.

  Hak arama yollarına işlerlik kazandırılmalıdır. Anayasa’da bile bulunmasına karşın günümüzde dilekçe hakkı sağlıklı bir biçimde işlememekte, dilekçe ve bilgi edinme hakkını çiğneyen yöneticilere bir yaptırım uygulanamamaktadır. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) dâhil yükseköğretim kurumlarında dilekçelere mevzuatın gerektirdiği biçimde cevap verilmemektedir.  YÖK kendisine ulaşan şikâyet dilekçelerini ciddi ve hızlı bir şekilde sonuçlandıracak bir mekanizma kurmalıdır. YÖK’e yapılan başvurulardan çoğu zaman bir sonuç alınamamakta, alınsa bile çok geç kalınmaktadır. “Mobbing” mağdurları, hak arama yollarının tıkalı olduğunu gördüklerinde psikolojik yıkıma uğramaktadır. Ne yazık ki, tanık olduğumuz birçok örnekte gördüğümüz YÖK’e yapılan başvuruların çoğu zaman yazışmadan öteye gitmediği, “mobbing” uygulayana şikâyet konusu iletilerek “Mobbing uyguladın mı?” diye sorulduğu ve gelen cevap ile konunun kapatıldığı şeklindedir.  Tüm yöneticilere “mobbing” konusunda duyarlılık kazandırılmalıdır. “Mobbing” uygulandığını fark ettikleri anda üst yöneticiler duruma müdahale etmeli, olayın kendiliğinden çözülmesi beklenmemelidir. İletişim ve ilişki kurma becerileri yeterince gelişmemiş yöneticiler kişilerarası ilişkilerde yaşanan sorunları çözmek için etkin bir girişimde bulunamamakta ve “mobbing” uygulayanlara karşı sessiz kalmaktadır. Bu nedenle yöneticilerin iletişim ve ilişki kurma, kararlarını etkileyen duygular ile baş edebilme ve çatışmaları çözebilme becerileri kazandırılmalıdır. Üniversitelerde “mobbing”i önlemenin yükseköğretim kurumlarındaki en üstten en altta kadar tüm yöneticilerin görevi olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

  Kaynak: MOBBİNGDER
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 00:53.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  19
  Mobbingle mücadele iyi de ispatlamak gerçekten zor. Bir çok mobbing vakasında elinizde hic bir somut kanıt olmuyor. Yoksa hayatın her alanı mobbing dolu...Bazen insan ailesinde bile mobbinge maruz kalıyor.
  aDNA ve Cashmere bunu beğendiler.

 3. #3
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  .
  “Mobbing” ile mücadelede belki de en önemli ayak, etkin kamu vicdanıdır. Kamu vicdanı “mobbing” uygulayanları ve uygulayanlara yardımcı olanları ayıplamadığı ve kınamadığı sürece “mobbing” ile mücadelede başarılı olmak mümkün değildir. Öğretim üyelerini sessiz izleyici olmaktan çıkaracak bilinçlendirme, duyarlılaştırma ve cesaretlendirme çabalarına girilmesi gerekmektedir.

  Kaynak: MOBBİNGDER
  Ayıplama ve kınama yok denilemez.Tabiki ayıplanıyor kınanıyor eleştiriliyor.Mobbıng yapan kısının yuzune soylemeye gelınce ıse sus pus olunuyor.

  hocam mobbing yasamayan bılemez.Mobbıngı yasatan da yasattım demez.Yazıda sessız ızleyıcı denılmıskomık. Kimse sessiz izleyıcı degıldır.Sesını cıkarttır duyanı olmaz.
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 00:54.
  Cashmere bunu beğendi.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Maalesef mobbing sorunu buyuyerek ilerliyor. Elimizden geleni yapiyoruz ancak yasal yaptirimi az...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  13
  Üzülerek söylüyorum, Mobbing yasaldır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu' na baktığımızda doçent ve profesör haricindeki akademisyenlerin sözleşmeli olarak istihdam edildiklerini görüyoruz. Sözleşme yenileme yetkisinin yönetimde olması ise kusursuz bir mobbing silahıdır. MEB' deki bir öğretmen, bir hizmetli; kamudaki bir mühendis, üniversitedeki düz memur, belediyedeki kadrolu işçi, EGM' deki polis, TSK' daki subay ve astsubay, hatta KPSS' siz atanan bir özel kalem memuru kadrolu iken devlet akademisyenlere sözleşmeyi layık görmüştür.

  Peki, -benim gözlemlediğim kadarıyla- akademisyenler bu konuya nasıl bakmaktadır? Akademisyenler, kendilerine öğretmenler gibi sözleşme korkusu olmaksızın özgürce çalışabilmeyi layık görmekteler mi? Akademisyenlerin (tamamının değilse de ezici bir çoğunluğunun), hayata geçirilmesini istedikleri şu 8 maddeyi inceleyelim:

  1. Akademik Zam

  2. Akademik Zam

  3. Akademik Zam

  4. Akademik Zam

  5. Akademik Zam

  6. Akademik Zam

  7. Akademik Zam

  8. Akademik Zam


  Durum öyle görünüyor ki, akademisyenler "Bize zam yapın da, yeter ki çok para alalım da varsınlar 3 haftalık sözleşmeler imzalasınlar bizimle, dekana/müdüre saygıda hürmette kusur etmeyiz, bu sayede her 3 hafta bitiminde sözleşme yenileme günlerinde sorun yaşamayız, bizim için önemli olan da dolgun maaş zaten, sözleşme yenileme durumumuz birilerinin 2 dudağı arasında olsa da olur." düşüncesindeler. Ne kadar üzücü bir durum... Sözleşmeli olan pek çok kamu çalışanı yumruğunu masaya vura, vura kadroya geçti bile. Hak da ettiler, istiyorlardı çünkü... Helal-i hoş olsun öyle bilinçli kamu çalışanlarına kadro ve iş güvencesi...

  Kendi adıma, çevremdeki hocaları bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyorum; bana verdikleri cevap "O sözleşmeler formalite. Takma kafaya." oluyor. "Madem formalite, devlet öğretmenle neden sözleşme yapmıyor?" diye soruyorum, donup kalıyorlar. Cevap dahi veremiyorlar. Çünkü tek istedikleri şey zam.

  Diyorum ki,

  #akademikZam

  dan daha önemli tek bir konu varsa o da

  #akademikOnur

  olmalıdır.

  #akademikOnur

  ise, müdürünün kendisine "Sözleşme yenileme zamanın yaklaşıyor." diyemediği; alnı açık, yüzü ak, başı dik gezen öğretmen, hizmetli gibi iş garantisine kavuşmuş olan akademisyenlerin yaşam biçimi olarak tanımlanabilir.

  Bu konu hakkında benim hislerime tercuman olan hiç bir sendika olmadı. Hatta öyle tahmin ediyorum ki devlet de sendikalara "Akademisyenlerin her türlü hakkını arayın ama şu sözleşme konusunda onları sakın uyandırmayın. Aksi takdirde onları baskı altında tutamayız." şeklinde emrivaki yaptı. Sendikalar da bu yüzden onlarca maddelik rapor hazırlıyor, bu sözleşme olayını -küfür eder gibi- asla dile getirmiyorlar. İlk defa ÖGEDER bu konuyla ilgileneceğini açıkladı, ÖGEDER' e bu konuda güvenim sonsuz.

  Umarım ÖGEDER de, "Biz illa sözleşmeli çalışmak istiyoruz. Tek isteğimiz akademik zam." diyen, akademisyenlerin protestosuna uğramaz

  Bu uzun ve imalı yazımın amacı, bunu okuyan akademisyen arkadaşlarımızda bir farkındalık yaratıp, sadece akademik zamma odaklanmalarının önüne geçebilmekti... Başarabildiysem ne mutlu bana...
  quemmaa bunu beğendi.

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Dün Kanal 5'te Eğiti-Yorum Programında son 5 dk bu konu hakkında konuştum. Artık Mobbing belasını Akademiden temizlemek için farkındalık oluşturarak çok çalışmalıyız. ÖGEDER olarak elimizden geleni yapacağız.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  319
  Mobbing çalışmalarında sonuna kadar destek vermek isterim. Arkadaşlarımızdan mobbinge bir şekilde maruz kalanlar da öğeder sayfasında ilgili anketi doldurarak işe başlayabilirler. Zaten geldiğimiz son noktada bu konuda yök de bir atılım yapacaktır.

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı smyrna Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Mobbing çalışmalarında sonuna kadar destek vermek isterim. Arkadaşlarımızdan mobbinge bir şekilde maruz kalanlar da öğeder sayfasında ilgili anketi doldurarak işe başlayabilirler. Zaten geldiğimiz son noktada bu konuda yök de bir atılım yapacaktır.
  Hem Mobbing konusunda hem de Özlük haklarının iyileştirmesi konusunda YÖK Başkanlığımız ile birlikte ortak çalışma yapma konusunda görüştük. En kısa zamanda adım atacağız.
  smyrna bunu beğendi.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  319
  Mobbing akademik hayatta en önemli sorunlarımızdan biri. Mobbinge maruz kalan pek çok öğretim elemanının özgüveni hırpalanıyor, çok sevdiği işinden soğuyor, uzaklaşıyor ve böylece başarısızlaştırılıyor. İşte böyle bir durumun hemen ilk aşamalarında belki de en önemli olduğunu düşündüğüm tavrı içeren yazı. Okur okumaz paylaşmak istedim.

  .....
  " Özgüven konusunda temel nokta, bizi harekete geçiren bu gücün ne kadar sağlıklı ve ne kadar olumlu/pozitif olduğudur. Çünkü özgüvenin temelinde, insanın pozitif olma duygusu yatar. Eğer bir durumla ilgili negatif düşünceleriniz ne kadar fazlaysa, o durumla ilgili iş yapabilme kapasiteniz de o oranda azalacaktır. Kısacası, o işi yapmak istemeyeceksiniz ya da mecbur olduğunuz için yapacaksınız. Bu da sizin o işten alacağınız verimi ve başarıyı düşürecek. Hangimiz başarmayı yürekten istediğimiz bir konuda çok çalışıp da kaybetmiş ki?
  Kendi olumsuz varsayımlarımızla beslediğimiz "yıkıcı" düşünce yapılarımızı yenmek için önemli bir "onarıcı" uygulama: pozitif düşünmek.
  Pozitif düşünme, özgüveni harekete geçirmeyi zorlayan, belki de en önemli etkenlerden biri. Olumsuz düşüncelerle herhangi bir başarı elde etmek çok güç. Bu bizi ancak karamsarlığa götürür. O yüzden kendimizi pozitif düşünmeye alıştırmamız ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmemiz, bize hayatımızda çok şey kazandıracak".
  ......

  Kigem.com dan

Benzer Konular

 1. Çorum'da Mobbing İle Mücadele
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-06-2013, 22:18
 2. Yine Gazi Yine Mobbing Haberi: Mobbing Mağduruna Her Kapı Duvar Oldu
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2013, 11:31
 3. Sağlık Sektörü Mobbing Şikayetinde Önde, Akademik Mobbing 2. Sırada!
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-03-2013, 13:36
 4. Üniversitelerde 80 bin 228 kontenjan boş kaldı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-08-2012, 23:52

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git