Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Dünya Dönüyor Ama Mobbing Durmuyor

Mobbing ve Çözümleri Forumunda Dünya Dönüyor Ama Mobbing Durmuyor Konusunu İncelemektesiniz

Dünyadaki ülke sayısı çeşitli kriterlere göre değişmektedir. Burada ülke sayısı olarak biz 213 ülkeyi baz ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Dünya Dönüyor Ama Mobbing Durmuyor

  Dünyadaki ülke sayısı çeşitli kriterlere göre değişmektedir. Burada ülke sayısı olarak biz 213 ülkeyi baz alacağız. Şunu merak ediyorum Dünyada 213 ülke içinde üniversitelerinde Türkiye’deki Üniversitelerde meydana gelen sorunların bir benzerinin yaşandığı bir ülke var mıdır? Ben olmadığını düşünenlerdenim. Bizim üniversitelerimizde ilim üretmek yerine sorun üretiliyor. Mobbing ile Mücadele Derneğine başvuran binlerce akademisyen ya da öğretim görevlisi kendilerine mobbing yapıldığını iddia ediyor. Biz yapılan başvuruların iddia olmadığına ve gerçek olduğuna inanıyoruz. Yöneticiler başta olmak üzere meslektaşları bazen astları tarafında akıl almaz hile, tuzak ve manevralarla öğretim elamanlarına(akademisyen ve öğretim görevlileri) mobbing yapıldığını biliyoruz. 2547 sayılı Yükseköğretim kanunu(13 ve 53 ncü maddeleri) 4483 sayılı EMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANMASI HAKKINDA KANUN VE Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği Üniversite yönetimlerinin adeta mobbing silahı haline gelmiştir. Üniversitelerde Öğretim elemanları 28 Şubat Sürecinden daha fazla ve bugüne kadar hiç olmadığı kadar siyasallaşmış ve hiç olmadığı kadar gruplaşmalara sahne olmaktadır. Bizdensin yada değilsin, değilsen ya eğil yada defol. Bir Profesör niye ağlar, bir Doçent niye ağlar, niye intihar eder. Rektörlerin, Dekanların, Bölüm Başkanlarının, bunların yardımcılarının ve yandaşlarının psikolojik şiddeti altında bilim üretmek mümkün değil. Akademisyenlik, tarafsızlığı, saydamlığı, ölçülülüğü, özgürlüğü, idealistliği ve dürüstlüğü gerektirir. Bana bütün Rektörler, Dekanlar, Enstitü Müdürleri, Yüksekokul Müdürleri ve Bölüm Başkanları ile bunların yardımcıları kızmasın. Genelleme yaparak bu unvana sahip olanların hepsinin mobbing yaptığını iddia etmiyorum. Benim sözüm mobbing yapana, yapmayanı tebrik ve takdir ediyorum.

  Öğretim elemanlarının maruz kaldığı mobbing sadece bu kişileri ve ailelerini etkilemekle kalmıyor, öğrencileri de etkiliyor.Bir öğretim elemanının Türkiye’ye maliyetini hiç düşündünüz mü? Bu israf TMO ‘nun son aylarda panolarda reklamlaştırdığı ekmek israfından bin kere daha fazladır. Mobbing vasıtasıyla akademik yolsuzluk yapılmaktadır. Akademik yolsuzluk da ne demeyin? Öğretim Elemanlarının başarısını, huzurunu, mutluluğunu, idealistliğini ve çalışma azmini yok eden zorbalar(mobbing yapanlar) gerçekten akademik yolsuzluk yapmaktadırlar. Bir akademisyenin parasını çalsanız bunun telafisi mümkün ve işlenen fiil şahsa karşıdır ancak o akademisyenin başarısını, huzurunu, mutluluğunu, idealistliğini ve çalışma azmini yok ederseniz bunun adı akademik yolsuzluktur işlenen fiilin kapsamı bireysel olmakla birlikte kamuya karşıda işlenmiş bir suç olur.

  Binlerce öğretim elamanı ile konuştum. Mağdur başvuru formunu veya mailini okudum. Bu mesleği seçtiğime bin pişmanım diyenlerin oranı %80. Ne güzel değil mi? Biz yorgun, üzgün, bezgin, yılgın ve keşke diyen öğretim elemanları ile ilim üreteceğiz öylemi? Yanılıyorsunuz ilim değil film bile üretemeyiz.

  Bir akademisyen aradı bugün, Hüseyin Bey yaşadıklarıma inanamıyorum, dün oturdum ağladım dedi.Hocanın yazdıkları çok uzun ama alın bir kesinti.Bunu yapan Rektör.İsminin başında Pror.Dr yazıyor.”…. Bana yapılan mobbing süreklilik arz ediyor. Şahsımla ilgili soruşturmalar açılıyor ve sınav görevleri verilmiyor, zimmetli bilgisayarım elimden alındı, kampüse girişim defalarca engellendi, odam zorbalıkla boşaltıldı, çalışma odamın kapı kilidi değiştirildi, izinsiz olarak odama girilip şahsi eşyalarım karıştırıldı…” Binlerce öykü var. Bu ülkede akademik çevrede sahiden neler oluyo?

  Öğretim elemanlarının mobbing sorunu var.Ya mali sorunları. Dünyada öğretim elemanlarına en az ücret veren ülkelerin liste başıyız.Bütün Öğretim elemanlarına sesleniyorum işinizin bir bacağı araştırmak ikinci bacağı derse girmek.Hadi araştırın ve görün.Türkiye büyüklüğündeki ve kalkınmışlık seviyesine sahip ülkeler ile Türkiye kıyaslaması yapın. Ekonomik, sosyal,bilimsel imkan ve fırsatlar açısından ve üretilen ilim açısından bir kıyaslama yapın.Şok yaşayacaksınız.Haydi Öğretim Elemanları sizden bekleneni yapın, birlik olun,haksızlıklara sessiz kalmayın, bilimin gereğini yapın.Bu ülke ya sizinle kalkınacak ve var olacak yada sizi yok edenler veya susturanlar bu ülkeyi de yok edecekler.
  Sayın Cumhurbaşkanı, sayın Başbakana ve sayın YÖK başkanı Öğretim Elemanlarının çığlığını duyun lütfen.


  Hüseyin GÜN
  (Mobbingder Başkanı)
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 00:52.

 2. #2
  Niënor
  Misafir
  olmaz mı hiç baskı...

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  51
  Hüseyin GÜN hocama da bu forum çalışanlarına da teşekkürü borç bilirim.Bu konu çok önemli TR de ilimin bilimin önündeki en büyük engellerden de biri.Daha çok üzerine konuşulmalı ,tartışılmalı.
  Önemli olan unvanlar değil o ünvanların içini doldurabilmek Prof olmuşsun ama adam olamamışsın sözü boşuna yerleşmedi dilimize. Haklarımızı korumayı bilmemiz gerekiyor yoksa ilk fırsatta tepesine biniliyor adam gibi adam dediklerimizin de.
  ABD de yaşadım oradaki millet en ufak haksızlıkta doğru avukatla görüşür,dava açar biz de öyle bir korkutulmuşluk var ki işinden edilip onuru gururu iftirayla yalanla ayaklar altına alınıyor gıkı çıkmıyor,neden?
  Neden etrafımda gördüğüm en cesaretli insanlar hiç bir işi doğru dürüst yapamadığı halde şişinip duran ve orda burda dedikodu yapan karaktersiz insanlar oluyor? Ben karakteri sağlam düzgün insanların da sesini duyurup hakkını arayabildiği hakkını alabilmek için gerekirse var gücüyle dimdik durabildiği örnekler görmek istiyorum.
  Yüce Allah'a da havale edelim ,şüphesiz düşünebileceğimizden daha iyi şekilde cezasını verir ama şu söz de ne güzel değil mi?
  "HAKKINI ARAMAYAN HAKKI İLE BİRLİKTE ŞEREFİNİ DE KAYBEDER"
  Biz kendimize değer vermedikçe ,kendi kıymetimizin farkında olmadıkça kimse de olamaz.Hakkımızı aramaktan korkmayalım bir süre yorgun düşer, sinir harbi yaşarız ama ömürlük bir sıkıntıdan kurtuluruz.

Benzer Konular

 1. Yine Gazi Yine Mobbing Haberi: Mobbing Mağduruna Her Kapı Duvar Oldu
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2013, 11:31
 2. Sağlık Sektörü Mobbing Şikayetinde Önde, Akademik Mobbing 2. Sırada!
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-03-2013, 13:36
 3. Dünya'da, ilk 200'e giren tek Devlet hastanesi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-02-2013, 13:43
 4. UDS-KPDS Bi Dünya
  KPDS / ÜDS Dil Eğitimi Bölümü forum içinde, yazan WhoCares
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 14-01-2011, 22:50
 5. Dünya Üniversiteler Kongresi
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 23:40

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git