Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

AB'de 1. Sıradayız! Mobbingçi Profesörler

Mobbing ve Çözümleri Forumunda AB'de 1. Sıradayız! Mobbingçi Profesörler Konusunu İncelemektesiniz

AB ülkelerini bir kategoride daha geride bıraktık... Mobbingte. İş yerinde psikolojik taciz ve yıldırma olarak ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  AB'de 1. Sıradayız! Mobbingçi Profesörler

  AB ülkelerini bir kategoride daha geride bıraktık...

  Mobbingte. İş yerinde psikolojik taciz ve yıldırma olarak bilinen mobbingin şimdi de kitabı yazıldı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Nermin Gürhan'ın hazırladığı "A'dan Z'ye Mobbing" adlı kitapta, mobbinge ilişkin dünya ve Türkiye verileri karşılaştırmalı olarak yer aldı.

  SON beş yılın verilerine göre Türkiye, mobbing uygulayan ve mobbinge maruz kalan kişi oranlarıyla AB ülkeleri arasında 1. sırada bulunuyor. AB ülkelerinde yapılan araştırmalarda mobbing oranı yüzde 4 ile 16 arasında değişirken, bu rakam Türkiye'de yüzde 70'leri buluyor.

  Türkiye'de hemşirelere uygulanan iş yeri şiddeti ise yapılan araştırmalara göre tüm bu ülkeleri geride bırakıyor. İstanbul'daki özel hastanelerde çalışan 253 hemşire üzerinde yapılan bir araştırmaya göre hemşirelerin yüzde 70'i mobbing mağduru. Son 5 yıl içinde 412 sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre mobbing nedeniyle iş verimliliği düşenlerin oranı ise yüzde 39.6...

  Eğitim Fakültesi araştırma görevlilerinde yapılan bir araştırmada çalışmaya konu araştırma görevlilerinin yüzde 32.2'sinde çalışma ortamında bir ya da birden çok kişiden belli bir süre boyunca sürekli mobbinde maruz kaldıkları ortaya çıktı. Yıldırıcıların yüzde 63.8'inin erkek olduğu verilere göre büyük kısmını da profesörler oluşturuyor. Bu profesörlerin yüzde 48'i ise idari görevlerde bulunuyor.

  Ortaöğretim'de çalışan 396 öğretmen üzerinde yapılan bir araştırma ise öğretmenlerin mobbing mağduru kesimler arasında başı çektiğini ortaya koydu. Buna göre, öğretmenlerin yüzde 50'si mobbinge maruz kalıyor.

  İLO Uluslararası Hemşireler Konseyi ve Dünya Sağlık Örgütü'nün öncülük ettiği rapora göre sağlık çalışanları arasında görülen mobbing oranları şu şekilde:

  Bulgaristan-%30
  Güney Afrika-%20
  Taylan-%10
  Portekiz-%23
  Lübnan-%22
  Avustralya-%10
  Brezilya-%15
  TÜRKİYE-70

  Kaynak: Akşam

 2. #2
  Niënor
  Misafir
  her kesim mobbinge maruz kalıyor. öğrencisinden işçisine.

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git