Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Gazide Prof.'' Mobbinge Uğradım'' Diyerek Meclise Başvurdu!

Mobbing ve Çözümleri Forumunda Gazide Prof.'' Mobbinge Uğradım'' Diyerek Meclise Başvurdu! Konusunu İncelemektesiniz

3 Prof. psikolojik tacize uğradık iddiasıyla Meclis'e başvurdu. Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Gazide Prof.'' Mobbinge Uğradım'' Diyerek Meclise Başvurdu!

  3 Prof. psikolojik tacize uğradık iddiasıyla Meclis'e başvurdu.

  Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Açık, eski üniversite Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Duman ve eski Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeki Aytaç’ın “psikolojik tacizine” uğradığı iddiasıyla Meclis’e başvurdu.

  Prof. Açık, TBMM Dilekçe Komisyonu’na, yıllardır verdiği genetik mühendisliği dersinin, üniversite yönetimince, uzmanlık alanı bu olmayan başka bir öğretim üyesine verildiğini, hem maddi kayba hem de pasifleştirilerek psikolojik taciz ve işkenceye uğradığını iddia etti. Bilim jürisi dışında tutulduğunu ve 1250 TL’lik yayın teşvik ödülünün verilmediğini de öne süren Prof. Leyla Açık, sicil notlarının düşürüldüğünü ve Biyoloji Bölüm Başkanı’nın görevinin gereğini yapmadığını savundu.

  YÖK: İDDİA YERSİZ

  Prof. Açık’ın başvurusunu işleme alan Komisyon, YÖK’e görüşünü sordu. YÖK de Meclis’e, Prof. Açık’ın iddialarıyla ilgili raporu gönderdi. Raporda, özetle şu tespitlerde bulunuldu: “Genetik Mühendisliği dersinin her iki uzmanlık alanındaki öğretim üyeleri tarafından verilebileceği kanaati oluştu. Prof. Açık’ın verdiği ders sayısının 2009-2010 dönemine göre daha az olduğu görülmüşse de, yıllar itibariyle dengenin korunduğu görüldü. Bu nedenle pasifleştirilerek psikolojik baskı uygulandığı iddiasının yersiz olduğu değerlendirildi.”

  İŞKENCE OLARAK NİTELENDİRİLEMEZ

  YÖK raporunda, psikolojik taciz ve işkence iddialarıyla ilgili de şu değerlendirme yapıldı: “Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’nün Prof. Açık’a yönelik işlemleri, keyfi gibi algılanarak psikolojik baskı ve işkence şeklinde nitelendirilemez. 2001-2011 arası sicil raporlarının da şikâyetçi olduğu amirler tarafından değil, arada dekanlık yapan diğer amirlerce düşürüldüğü görülmüştür. Sicil notlarıyla ilgili şikâyete konu dekanların objektif bir not değerlendirmesi yaptığı kanaati hasıl olması sebebiyle, iddialar yersizdir.”

  İŞLEME GEREK YOK

  YÖK raporu, şöyle noktalandı: “Sonuç olarak; dönemin Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Duman ve Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeki Aytaç hakkında psikolojik baskı yaptıkları iddiaları ile ilgili olarak adı geçenler hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve Genel Sekreter Prof. Dr. Bahtiyar Yılmaz hakkında Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Aytaç’ın görevinin gereklerini yapmadığı ve yalan beyanda bulunduğuna yönelik dilekçeye istinaden işlem yapmadıkları iddiası ile ilgili olarak adı geçenler hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.”


  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:01.

Benzer Konular

 1. Cevap: 34
  Son Mesaj: 17-05-2013, 21:03
 2. 3.200 Kişilik İşe 535.000 Kişi Başvurdu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 10-02-2013, 13:54
 3. Mobbinge Son Kampanyası
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-10-2012, 17:18
 4. ÖYP Hakkında Meclise Verilen Soru Önergesi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nilsuli
  Cevap: 58
  Son Mesaj: 28-06-2012, 22:41
 5. gazide bir ilan
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bahadır
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 17-06-2011, 00:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git