Sonuçları Görüntülenen Anket: Mobbing Davasının Devlete Açılması Doğru Mu?

Oy
4. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, Mobbingden Devlet sorumlu.

  1 25,00%
 • Hayır.Memur; suçunu Devlet kalkanında yapmamalı.

  3 75,00%
Çok Seçmeli Anket
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 2 gönderen aDNA

YARGITAY: Mobbing Davası Devlete Açılacak

Mobbing ve Çözümleri Forumunda YARGITAY: Mobbing Davası Devlete Açılacak Konusunu İncelemektesiniz

YARGITAY 4. Hukuk Dairesi, son yıllarda Türkiye’de de sık sık açılan işyerinde psikolojik taciz (mobbing) ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  YARGITAY: Mobbing Davası Devlete Açılacak

  YARGITAY 4. Hukuk Dairesi, son yıllarda Türkiye’de de sık sık açılan işyerinde psikolojik taciz (mobbing) davalarında kamu görevlileri yönünden önemli bir karar verdi. Daire, mobbing mağduru olduğunu iddia eden devlet memurunun, bu davayı kişiye değil idare mahkemelerinde devlete karşı açmasını istedi.

  Gazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Tahir Çalgüner’in mobbing davasında, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı husumetten reddetti. Karar Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nde temyiz edildi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de 28 Ocak’ta bu kararı oybirliği ile onadı. Mobbing davası böylece, idare mahkemesine taşındı.

  KARAR NE ANLAMA GELİYOR
  Yargıtay bu kararıyla mobbing mağduru devlet memuruna, dava için devleti adres gösterdi ve davaların idare mahkemesinde açılmasını istedi. Bu karar ışığında, devleti devlete şikayet eden memur, eğer tazminatı kazanırsa, devlet devletten parayı alacak ve onu da mağdura verecek. İdare mahkemelerinde dava açacak mobbing mağduru olduğunu iddia eden memur, kanun gereği artık tanık da dinletemeyecek.

  İŞÇİYE FARKLI, MEMURA FARKLI
  Yargıtay daireleri arasında mobbing davaları konusunda işçiler ve memurlar yönünden davanın açılacağı mahkeme konusunda görüş farklılıkları da bulunuyor. İşçiler mobbing davasını adli yargıda açabiliyorlar. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin, bu konuda içtihatları var. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin de mobbingi “kişisel suç” olarak gören ve davaların adli yargıda açılması yönünde kararları bulunuyor.

  MOBBİNG MÜCADELE DERNEĞİ TEPKİLİ
  Mobbing Mücadele Derneği ise Yargıtay’ın, kamu görevlilerinin mobbing davasını idare mahkemelerinde açılması gerektiği kararına tepki gösterdi. Dernek, “Bu yorum kabul edilemez. Toplumsal ve güncel sorunu çözmekten uzak” değerlendirmesi yaptı.

  Açıklama satırbaşları ile şöyle:
  “Mobbing yapmak kamu görevlisinin yetki ve görevleri kapsamında değildir. Mobbing kamu hukuku ile ilgili değildir. Dolayısıyla mobbing, kamu görevlilerinin hizmet ilişkisi kapsamındaki eylem ve işlemleri sayılamaz .Kamu adına eylem ve işlem yapan kamu ajanları, yaptıkları zorbalığa çok kolayca hukuksal kılıf bulabilmektedirler. Bu mobbingin en çirkin, en ahlaksız şekli olup, mağdurların ispatta ve kendilerini ifade ederken en çok zorlandıkları konuların başında gelmektedir.

  HİZMET DEĞİL KİŞİSEL KUSUR
  Mobbing, yapılmadığı zaman değil yapıldığı zaman kişi ya da devlet bundan zarar görmektedir. Oysa ‘Kamu Hizmeti’ yapılmadığı zaman kişi ya da devlet bundan zarar görmektedir. Mobbing kamu görevlisinin, kamu hizmetinden kaynaklı, hizmet kusuru değil, kişisel kusurudur. Mobbing, hizmet kusurundan kolayca ayırt edilebilen, hizmet kusurunun kısmi bir parçası dahi olmayan, kişisel bir kusurdur. Mobbing, kamu görevlisinin verdiği hizmetin ayrılmaz bir parçası da değildir. Çünkü mobbing kamu görevlisi tarafından hizmet verilen kişilere değil, iş ilişkisi içinde oldukları kişilere karşı işlenen suçlardandır.

  RUHU İNCİTECEK EYLEMDE DE BULUNAMAZ
  Kamu görevlisi işyerinde nasıl ki diğer bir kamu görevlisine veya vatandaşa karşı fiziksel saldırıda bulunarak onun başını yaramaz, kolunu kıramaz, gözünü çıkaramaz ise, aynen bu örnekte olduğu gibi, bir başka gerçek kişiye karşıda onun ruhunu incitecek eylem ve işlemde bulunamaz. Çünkü; mobbing insanlara fiziksel şiddetten çok daha fazla kalıcı zararlar verebilmektedir.

  DEVLET KALKAN OLMASIN
  İnsanlar genelde fiziksel şiddete maruz kaldıklarında intihara yönelmezler, ancak psikolojik şiddete maruz kalan insanların çoğunun ilk düşündüğü eylem intihardır. Devlet kendi insanına bunu yapan canileri nasıl sahiplenebilir, mobbing mağduruna karşı zorbalık yapan insan görünümlü yaratıklara nasıl kalkan olabilir? Mobbing bir insan hakları ihlali olup, sınırları açık, kesin ve belirgindir.

  MOBBİNG AĞIR SUÇ
  Hukuk devleti, kendi vatandaşının bir kısmına karşı, diğer bir kısım vatandaşı vasıtası ile insan onuru ile bağdaşmayan eylem ve işlem yapamaz. Devlet kendi vatandaşına karşı, mobbing gibi ağır bir cinayet suçunu işleyemez.
  Mobbing mağdurları tedrici(stres, Depresyon, stres sonrası stres bozukluğu, aşırı sigara kullanımı, alkol bağımlılığı, uyuşturucu vb yolla) veya ani intihar, cinayet gibi, insan yaşamını tehlikeye atan ahlak, hukuk ve insanlık dışı yollara başvurabilmektedirler. Bir hukuk devleti kendi organları eliyle kendi vatandaşını intihar edecek veya cinayet işleyecek noktaya getirip, seni benim bürokratım biraz üzmüş olabilir, hadi idare mahkemesinde bana karşı dava aç, benim hâkimlerimin de canı isterse senin üzüntünü gidermek için sana birkaç yüz lira yemek parası vereyim diyemez. Bir insanın en kutsal hakkı olan yaşama hakkını ve çalışma hakkını hiçbir koşulda hiçbir kimsel elinde alamaz, devlet hiç alamaz, müdahale edemez.

  BİRÇOK KAMU GÖREVLİSİ MAĞDUR OLACAK
  İdari yargıda açılan bir mobbing davası hiçbir zaman hakkaniyete uygun olarak hukuki çözüme kavuşturulamaz. Yargıtay, kamu görevlisi sıfatı ile zorbalık yapanlara karşı açılacak mobbing davalarının açılacağı adres olarak, idare mahkemelerini gösterdiği sürece, daha birçok kamu görevlisi mobbing mağduru olacak demektir.


  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 00:52.
  Dissident bunu beğendi.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  bu ne şimdi?
  hani devlet mobbing yapmazdı?
  ee herkes herkesi ezsin, parayı da kendi ödemesin. mobbing örnekleri artarak devam edecek o halde

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Devlete karşı açılan davaların kazanılmasındaki zorluk herkesin dilinde. O halde bunu olumsuz bir gelişme olarak değerledirmeliyiz sanırım?
  (son paragrafı okumamıştım şimdi okudum değinilmiş zaten )

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Yapılan tamamen memuru korumak. İyi bölüm başkanı ABD başkanı hatta danışman seni ezsin sen onu değil kurumu dava et. Üniv. nin suçı ne? Nereden bilebilir HocaCIK'ın egosunun tavan yaptığını. Yazık Devletin parası bu HocaCIK ların egolarına gitmemeli. Ben olsa Araş. Gör. arkadaşın yerinde hemen Avrupa İns. Haklarına ve Anaysa Mah. ne giderdim. İyi o insanCIK hata yapsın bir de Devlet korusun. Başbakan'ın neden yargı paketi ve 657 değişikliği istediğini daha net anlıyorum!
  kaamos ve gul_89 bunu beğendiler.

 5. #5
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  buna bi çare bulmak lazım. ortalığı ayağa kaldırmak lazım.

Benzer Konular

 1. Cevap: 46
  Son Mesaj: 07-05-2015, 07:50
 2. Mobbing
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan atespare
  Cevap: 20
  Son Mesaj: 08-04-2015, 00:28
 3. Mobbing Anketi
  Tez İçin Anket Çalışmaları forum içinde, yazan leia
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20-02-2013, 22:13
 4. KTÜ de dil kursu açılacak mı ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Arastırıyorum
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 17-09-2012, 13:15
 5. Cevap: 14
  Son Mesaj: 19-12-2011, 21:46

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git