Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

YÖK’ten, Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı Forumunda YÖK’ten, Mevlana Değişim Programı Konusunu İncelemektesiniz

YÖK Başkanı Çetinsaya, “Mevlana Değişim Programı aslında bütün dünyayla Türkiye arasındaki bir değişim programı ama ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  YÖK’ten, Mevlana Değişim Programı

  YÖK Başkanı Çetinsaya, “Mevlana Değişim Programı aslında bütün dünyayla Türkiye arasındaki bir değişim programı ama biz istedik ki ilk yıllarında Erasmus bölgesi dışındaki ülkelerle gerçekleştirelim ve zaman içinde Avrupa ile ilgili kararlarımızı daha sonra verelim” dedi. Çetinsaya ayrıca program kapsamında, Türkiye’den 37 üniversitenin 32 farklı ülkedeki yükseköğretim kurumuyla 228 protokol imzaladığını söyledi.

  Dışişleri Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında “Mevlana Değişim Programı” çerçevesinde işbirliği protokolü imzalandı. YÖK Konferans Salonu’nda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın katılımıyla “Mevlana Değişim Programı Tanıtım Toplantısı düzenlendi.
  Çetinsaya buradaki konuşmasında, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Mevlana Değişim Programı’nın, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumlarıyla yurtdışındaki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini planladığını belirtti.

  Mevlana Değişim Programı’nın başarılı olacağına inandıklarını ifade eden Çetinsaya, “Çünkü biz yükseköğretim sistemimizin uluslararasılaşmasını hedefliyoruz. Yükseköğretimdeki uluslararasılaşmanın ülkemizin dış politikasıyla ve 21. yüzyıldaki hedefleriyle paralel olduğunu ve uyumlu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

  Öğrenci ve öğretim üyesi değişiminin yanı sıra yükseköğretimdeki uluslararasılaşmanın bir diğer boyutunun ortak programlar inşa etmek olduğuna değinen Çetinsaya, bu amaçla bir networking (ağ) anlayışı getirmeye çalıştıklarını bildirdi.

  Dünyadaki 400-500 yaşındaki üniversitelerle veya Nobel Ödülü almış üniversitelerle belirli bir dereceye kadar yarışabileceklerini bildiklerini ifade eden Çetinsaya, “Ama günümüzde artık bilimsel ağlar kurmak çok daha önem kazanıyor. Biz dünyanın önemli üniversiteleriyle bilimsel ağlar oluşturabilirsek ülkemizin hedeflerini daha kolay gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.
  Uluslararasılaşmayı tek taraflı algılamadıklarını, Türkiye’nin 21. yüzyıldaki konumuna uygun bir şekilde çok taraflı, çok düzeyli bir uluslararasılaşma olarak algıladıklarını ifade etti. Söz konusu programın çalışmasının 2011’den beri devam ettiğine işaret eden Çetinsaya, Erasmus ve Farabi değişim programlarından edindikleri tecrübeleri bu programa dahil ettiklerini ve daha mükemmel olması için çaba gösterdiklerini vurguladı.

  Protokol, YÖK’ünün yurt dışındaki çalışmalarını içeriyor

  Değişim programının daha iyi yürümesi için Dışişleri Bakanlığı ile protokol imzalandığını anlatan Çetinsaya, şunları söyledi:

  “Mevlana Değişim Programı aslında bütün dünyayla Türkiye arasındaki bir değişim programı ama biz istedik ki ilk yıllarında Erasmus bölgesi dışındaki ülkelerle gerçekleştirelim ve zaman içinde Avrupa ile ilgili kararlarımızı daha sonra verelim. Çünkü önümüzde Erasmus gibi zaten mekanizmaları kurulmuş ve ülkemizde başarıyla işleyen bir yapı var. Bu yapının bir alternatifini üretmek yerine, Erasmus’un kapsamadığı alanlarda Mevlana’yı öncelikli olarak çalıştırmak ve işletmek istedik. Mevlana Programı o kadar büyük bir beğeniyle karşılandı ki biz daha resmi tanıtımını yapmadan ve sadece üniversitelere yaptığımız ön duyurularda bile büyük bir teveccühle karşılaştık. Nitekim şu anda elimizdeki verilere göre, daha dediğim gibi resmi süreçleri başlatılmadan 37 üniversitemiz Türkiye’de, ABD’den Rusya’ya, Nijerya’dan Tayvan’a kadar 32 farklı ülkedeki yükseköğretim kurumuyla bugün itibariyle 228 protokol imzaladı.”

  Çetinsaya, protokolün sadece Mevlana Değişim Programı konusunda bir işbirliğini kapsamadığını YÖK’ün yurtdışı çalışmalarıyla ilgili tüm konuları içeren bir işbirliği olacağını söyledi.

  Çetinsaya, yurtdışından gelecek öğrenci ve öğretim elemanlarının vizelerinin kolaylaştırılması, iki kurumun görev alanına giren konularda yakın işbirliği, YÖK tarafından verilen denklik belgelerinin hazırlanması, üniversitelerin tanınması, benzeri iş ve işlemlerde şeffaf, etkin ve verimli bir süreç izlenmesinin protokolün maddeleri arasında olduğunu sözlerine ekledi.


  "Üniversitelerin çıtası yükselmek zorunda"

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Türkiye’yi dış dünyaya açacak bir proje olan “Mevlana Değişim Programı”nın kendisini hem bir Dışişleri Bakanı hem de öğretim üyesi olarak gururlandırdığını söyledi. Üniversitelerin bilgi aktarımının en temel kurumlarının başında geldiğini belirten Davutoğlu, bu kurumların üç temel hedefini, insanlığın evrensel birikimini yeni nesillere aktarmak, kendi kültürünü ve medeniyetini yücelten aydınlar yetiştirmek ve meslek kazandırmak olarak sıraladı. Evrensel bilginin harmanlanması sürecinin tarihsel gelişimini anlatan Davutoğlu, “Kültürümüz ve medeniyetimiz, nev-zuhur bir kültür ve medeniyet değildir. İlim geleneğimiz de nev-zuhur değildir. Aksine, daha Oxford’da, Cambridge’de basit bir üniversite geleneği dahi yokken, Harran’da vardı, Belh’de, o Mevlana’yı çıkaran ortamda vardı” diye konuştu.

  Anlık kültürel etkileşimlerin ve meydan okumaların yaşandığı bir dönemden geçildiğini belirten Davutoğlu, “En büyük ve en heyecan verici meydan okuma zihniyetle ilgili meydan okumadır. Biz yeni bir zihniyet inşa etmek durumundayız” dedi.

  Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının durumuna da değinen Davutoğlu, özgüven ve birikimin öneminin altını çizerek, “Üniversitelerimizin, öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin çıtası yükselmek zorunda” dedi.
  Mevlana Değişim Programı’nın önemine değinen Davutoğlu, program sayesinde hem dışarıdan gelenlerin Türk kültürüyle hem de Türkiye’den gidenlerin başka kültürlerle harmanlanacağını söyledi. Davutoğlu, “Bizim de gittikleri ülkelerden döndükleri zaman Türkiye dostu olacak, Mevlana felsefesinden etkilenmiş olacak yeni bir nesli bütün Afrika’ya, Asya’ya, Latin Amerika’ya tohum gibi serpmemiz lazım” diye konuştu.

  Türkiye’de 36 bini bulan yabancı öğrenci sayısının ülkenin kapasitesine göre düşük olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, “En azından bunun milyonlarla ifade edilir şekilde Türkiye’nin öğrenci çekmesi lazım” dedi.
  Davutoğlu, Türkiye’nin dünyadaki eğitim pastasından aldığı payın küçük olduğunu da belirterek, “Mevlana Değişim Programı’nın çok doğru bir zamanda ve çerçevede başladığını düşünüyorum ama kaybedilen yılları telafi etmek üzere çok daha hızla hareket etmemiz gerektiği inancındayım. Dışişleri Bakanlığı, bu muhteva çerçevesinde, Mevlana Değişim Programı’nın ve YÖK’ün emrindedir” dedi.
  Davutoğlu, e-vize uygulamasının da en kısa zamanda öğrencileri kapsayacak şekilde genişletileceğini söyledi.

  Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Mevlana Değişim Protokolü’nü imzaladı.


  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 00:56.
  kuzeyyıldızı bunu beğendi.

 2. #2
  kuzeyyıldızı
  Misafir
  mevlana değişim programı ile erasmus değişim programı arasındaki fark nedir ?

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Temel Fark: Mevlana da garantör T.C ve anlaşmaları YÖK adına Rektörlükler yapıyor. Ayrıca 2013-2014 döneminde Erasmus ülkelerine Mevlana penceresinin açılmayacağı kesin. Erasmus dışında yer alan Asya-Afrika ve ABD ile Kanada temel hedef ülkeler.
  kuzeyyıldızı bunu beğendi.

 4. #4
  kuzeyyıldızı
  Misafir
  cevap için tesekkur ederım hocam son bır ıkı sorum daha olcak erasmusla mevlana programları arasında aylık hibe ucretlerınde de farklılık var mı ? acaba ortalama olarak bu hıbe ucretı bır ogrencının ne kadarlık bır ıhtıyacı karsılıyacak sekılde hesaplanıyor ?

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Mevlana Erasmus gibi yararlanan öğrenci veya Öğretim Üyesine gidilen Üniv. nin harç parası ödettirilmez. Ülke bazında da para ödenir. Sizi zorlamaz ama Turismus da yapmaz...
  kuzeyyıldızı bunu beğendi.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  274
  araştırma görevlisi de bu programdan yararlanabilir mi?
  ---------Akıllı adam deliyi azarlamaz-------

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Maalesef Bsk. Vekili Hoca yararlandirilmayacaklar aciklamasi yapmis. Ama yazili belge yok Oyp li Aras. Gor. yararlanamaz seklinde.

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Nerden
  BoLu
  Mesaj
  348
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Mevlana Erasmus gibi yararlanan öğrenci veya Öğretim Üyesine gidilen Üniv. nin harç parası ödettirilmez. Ülke bazında da para ödenir. Sizi zorlamaz ama Turismus da yapmaz...

  Turistmus guzelmis..

  Hocam bunun hakkinda bilginiz varsa bir sey sormak istiyorum. Bu programda karsi universite ile bizim universite arasinda "ilk" baglanti kurma isi bireysel mi?
  Ben ABD'de bir universiteyle anlasma yapmak - yaptirmak istiyordum okulumla ve kurumumun ilk baglantiyi baslatmasi gerektigini dusunmustum, karsi universitedeki bir hoca da oyle daha saglikli ve mantikli dedi. Ama bizim okulun bu programlarla ilgilenen gorevli "israrla" ilk olarak siz bireysel baglantiya gecin oki alin sonra biz universite olarak devam ettiririz dedi.
  Ben de ABD'dekilere ciddi ve prof. gorunmek adina okulumuzun mudur yardimcisina soylemistim. O devraldi simdi. Ve olursa ben ve bir hoca arkadadim gidecez.
  Bizi dusunduren bizim gorevlinin "siz yapin, siz baslatin" demesi. Hakkinda cok da bilgim yok. Bilginiz var.miydi acaba? Ya da bilen biri var mi acaba
  Her şeyi senin için var ettim." diyen Rabb'e; "Her şeyi senin için terk ettim.!" diyebilmektir...ASK

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı dutxuri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Turistmus guzelmis..

  Hocam bunun hakkinda bilginiz varsa bir sey sormak istiyorum. Bu programda karsi universite ile bizim universite arasinda "ilk" baglanti kurma isi bireysel mi?
  Ben ABD'de bir universiteyle anlasma yapmak - yaptirmak istiyordum okulumla ve kurumumun ilk baglantiyi baslatmasi gerektigini dusunmustum, karsi universitedeki bir hoca da oyle daha saglikli ve mantikli dedi. Ama bizim okulun bu programlarla ilgilenen gorevli "israrla" ilk olarak siz bireysel baglantiya gecin oki alin sonra biz universite olarak devam ettiririz dedi.
  Ben de ABD'dekilere ciddi ve prof. gorunmek adina okulumuzun mudur yardimcisina soylemistim. O devraldi simdi. Ve olursa ben ve bir hoca arkadadim gidecez.
  Bizi dusunduren bizim gorevlinin "siz yapin, siz baslatin" demesi. Hakkinda cok da bilgim yok. Bilginiz var.miydi acaba? Ya da bilen biri var mi acaba
  Evet ilk anlaşmaların hemen hemen hepsi Rektör-Dekan veya Bölüm/ABD Başkanı Hocaların ikili bağlantıları oluyor. Ayrıca ilk adımı siz atıyorsunuz, Dekanlık ve Rektörlük kesin anlaşmayı yapıyor. İzlediğiniz yol doğru. Şimdiden başarılar. Yolunuz açık olsun

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Nerden
  BoLu
  Mesaj
  348
  Tesekkurler hocam.
  Yalniz ben ne rektor ne dekan ne de bolum/ABD baskaniyim. Bir garip okutmanim okulu nerden buldunuz derseniz bosverin ben de sizin soylediginiz gibi dusundugum icin ogretim gorevlisi olan mudur yardimcimiza verdim isimi.. adamlar beni, bizi niye kaale alsinlar dedim bir müd.ya da yardimcisi varken.
  Ilginiz icin tekrar vok tesekkurler hocam.

  - - - Güncellendi - - -

  Tesekkurler hocam.
  Yalniz ben ne rektor ne dekan ne de bolum/ABD baskaniyim. Bir garip okutmanim okulu nerden buldunuz derseniz bosverin ben de sizin soylediginiz gibi dusundugum icin ogretim gorevlisi olan mudur yardimcimiza verdim isimi.. adamlar beni, bizi niye kaale alsinlar dedim bir müd.ya da yardimcisi varken.
  Ilginiz icin tekrar vok tesekkurler hocam.
  Her şeyi senin için var ettim." diyen Rabb'e; "Her şeyi senin için terk ettim.!" diyebilmektir...ASK

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Mevlana Değişim Programı Nedir
  Mevlana Değişim Programı forum içinde, yazan Roboelektronik
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 04-10-2014, 15:29
 2. Farabi Değişim Programı Nedir?
  Farabi Öğretim Elemanı ve Öğrenci Değişim Programı forum içinde, yazan Duygu
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 24-07-2013, 23:21
 3. Mevlana Değişim Programına Kimler Katılabilir
  Mevlana Değişim Programı forum içinde, yazan Roboelektronik
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 13-03-2013, 13:33
 4. Mevlana Değişim Programına Başvuru Şartları
  Mevlana Değişim Programı forum içinde, yazan Roboelektronik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-03-2013, 13:33

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git