MBA Nedir? Kimler Yapabilir, Ne İşe Yarar?

serkan
serkan 03.02.2022
Güncellendi 03/02/2022

Yazıya baslamadan önce 25 Şubat’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek QS World MBA Tour fuarını ziyaret ederek ve gün içinde panellere ve okul sunumlarına katılarak, dünyanın önde gelen  işletme okullarına sorularınızı direkt yöneltip, MBA eğitimi ile derinlemesine bilgi sahibi olabileceğinizi belirtmek isteriz.

- Reklam -

Etkinlik tamamen ücretsizdir, kayıt ve daha fazla bilgi için: www.topmba.com/kayit

MBA ne anlama geliyor?

Tamam, temel konularla başlayalım- MBA ne anlama geliyor? MBA en kısa hali ile İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (Master of Business Administration) anlamına gelir. İnsanları yönetim kariyerine devam etme becerileri ile donatmak üzere tasarlanmış uluslararası kabul görmüş bir yüksek lisans derecesidir.

- Reklam -

Kimler MBA okuyabilir?

Bazı okullar halihazırda bir lisans derecesine sahip olmayan kişileri kabul etmektedirler, ancak genel kurallar, bir ön derecenin gerekli olduğu yönündedir – yine de ticaret ile ilgili olmak zorunda değildir. akademik kayıtların yanı sıra, başvuru ekipleri yaklaşık üç yıllık yönetim tecrübesi ile pratik iş tecrübesine sahip insanlar arar (bu da okullar ve ülkeler arasında değişir)

GMAT nedir konusunda değinmeden MBA’in ne olduğunu anlatmak biraz zor. MBA programlarına kaydolmak için GMAT testini tamamlamalısınız.(Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.) Önde gelen bir okula girmek için genel olarak 700 GMAT puanı gerekir, ancak diğer okullar, 500-700 aralığında GMAT sonuçlarını kabul ederler; ortalama GMAT puanı 540’dır.

MBA neleri içerir?

- Reklam -

Bir MBA programı, temel dersler ve seçmeli dersler olarak ikiye ayrılır. Temel Dersler üç kategoriye ayrılabilir: analitik, etik ve işlevsel. Bazı örnekler, strateji, kurumsal sosyal sorumluluk ve finansal yönetim modüllerini içerir.

Seçmeli dersler, öğrencilerinin bir uzmanlık alanı kazanmalarını ve ilgilendikleri modülleri seçmelerini sağlar.Popüler seçmeli derslere girişimcilik, kâr amacı gütmeyen kuruluşları yönetme, uluslararası finans ve proje yönetimi gibi örnekleri sıralayabiliriz.

Bir MBA programı sizin ayrıca sosyalleşme aktivitelerine, gerçek iş projelerine ve yurtdışında eğitim gezilerine katılmanızı sağlayacaktır. Yurtdışı gezileri her zaman zorunlu değildir, ancak popüler işletme okullarında önemli bir özelliktir. Elbette uluslararası yönetim, modern yönetici olarak özellikle aranan bir yetenek olarak görülüyor. Gittikçe küreselleşen iş dünyasında, yönetsel işlerin kapsamı, ABD ve Avrupa sınırlarının ötesinde yer almaktadır.

- Reklam -

Kaç Çeşit MBA vardır?

Kişisel ihtiyaç ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, seçebileceğiniz birçok farklı MBA programı türü vardır. Programlar, normalde, geleneksel MBA rotasında bir veya iki yıllık dönemler boyunca, tam zamanlı olarak gerçekleşir. Bununla birlikte öğrenciler uzaktan MBA programları ve yarı zamanlı MBA programlarına da katılabilirler. Tam zamanlı çalışıyorsanız ve bir MBA programına katılmak amacıyla çalışmayı bırakmak istemiyorsanız, bu seçeneklerin her ikisi sizin için iyi bir seçim olabilir.

Mevcut işlerinden ayrılmak istemeyenler ve biraz daha tecrübeli olanlar, aynı zamanda bir yönetici MBA için başvurmayı düşünebilirler. Executive MBA’ler (EMBA’lar) part-time olarak öğretilir ve öğrencilerin iş taleplerine uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bir EMBA için şartlar yoğun iş tecrübesine dayanır, GMAT puanları veya geniş akademik alanlara dayanmaz. Geçmiş yıllarda kendi kendini finanse eden adaylar arasında büyük bir artış olsa da geleneksel olarak kişinin işvereni tarafından ödenmektedir.

- Reklam -

Ayrıca spesifik MBA kurslarına da kayıt yapabilirsiniz: şarap yönetimi ve hatta futbol gibi. Burada birkaç tane daha MBA derecesi uzmanlığı bulabilirsiniz.

MBA size ne katabilir?

Bir zamanlar, MBA’lar danışman olarak çalışanlara ve finans alanında çalışanlara ayrılıyordu. Son yıllarda bu durum değişti, özellikle teknoloji sektörü MBA’lara çağrıda bulunduktan sonra. Kâr amacı gütmeyen, tıbbi ve resmi işler de mezunlar için ortak yerlerdir.

- Reklam -

Financial Times’ın yaptığı analiz, piyasa değeri ile dünyanın en büyük 500 şirketinin%31’inin MBA mezunları tarafından yönetildiğini göstermektedir. Bir MBA programı, dünyadaki en iyi şirketlerin bazılarının geçidi olabilir. Kazandığınız beceriler pek çok meslekte aranacak ve bu roller için ücretlendirme genellikle cömerttir.

Bir MBA derecesi ona ne kadar çok emek harcadığınıza bağlı, ancak rekabetçi bir program, bir başarı elde etmek için gerekli olan tüm bileşenlere erişim sağlayacaktır.

MBA nedir? Umarız şimdi daha iyi bir fikriniz olmuştur!

- Reklam -

Kaynak : qs.com

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.