Konjonktivit Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nedir ?

Halil Editör
Halil Editör 26.05.2022
Güncellendi 28/05/2022
Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi Nedir ?
Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi Nedir ?

Konjonktivit gözün beyaz kısmında pembe alanların görüldüğü bir göz rahatsızlığıdır. Bu duruma virüs, bakteri, alerji gibi çok çeşitli şeyler sebep olabilir. Gözün beyaz alanında pembeleşmesinden bulanık görmeye kadar çok çeşitli şikayetlere neden olabilir. Hastalığın tedavisinde asıl amaç hastalık yapan etkene yönelik tedavidir.

- Reklam -

Konjonktivit Nedir ?

Konjonktivit konjonktivanın iltihaplanmasıdır. Konjonktiva ise göz küresinin yüzeyini ve göz kapaklarının iç yüzeyini örten tabakadır. Bu tabakada damarsal yapılar ve salgı kanalları bulunmaktadır. Salgı kanallarının tıkanması veya küçük damarların duvarlarında olan bir takım değişim sebebiyle oluşmaktadır. Buna neden olan çok fazla etken olabilir.

Resimde görüldüğü gibi gözün beyaz kısmında pembe veya kırmız lekeler görülmesi sebebiyle halkımız tarafından pembe göz hastalığı denilmektedir. Tedavi edildiği takdirde iyi huylu bir göz hastalığıdır. Ancak tedavi edilmediği durumlarda bulanık görme gibi kötü durumlar olabilir.

Konjonktivit Belirtileri Nelerdir ?

Konjonktivit belirtileri hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın benzer bulgu verir. Bağışıklık hücreleri bir şeye tepki verdikleri zaman tetiklenir. Kan damarları bağışıklık hücrelerinin bölgeye ulaşmasına yardımcı olmak için genişler ve şişmeye başlar. Bu durum da gözlerde kızarmaya sebep olur. Gözde bir enfeksiyon varsa ölü olan beyaz kan hücreleri ve ölü mikrop(bakteri veya virüs) birikmesi sebebiyle irin oluşabilir. Genel olarak pembe göz hastalığı belirtileri şu şekildedir :

- Reklam -
 • Gözde kızarma veya pembeleşme
 • Gözde sulanma ve akıntı
 • Gözlerde kaşıntı veya yanma hissi
 • Göz kapaklarında şişlik
 • Bulanık görme
 • Işığa karşı artmış hassasiyet
 • Gözlerde kumlu veya pürüzlüymüş gibi his
 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde çapaklanma

Bu belirtiler herkeste farklı şekillerde görülebilir. Örneğin bakteriyel sebepli olanlarda gözlerde oluşan akıntı sarı yeşil renkte kıvam olarak yoğun olurken virüs kaynaklı olan akıntılar ise şeffaf ve kıvam olarak sıvı şekildedir.

Konjonktivit Nedenleri Nelerdir ?

Konjonktivit nedenleri viral, bakteriyel, alerjik, kimyasal ve otoimmun ana başlıkları altında toplanabilir. Göz kuruluğu hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Farklı şekillerde sınıflandırma yapılabilir. Bunlardan en çok kullanılanı da nedenlerine göre sınıflandırmadır. Daha detaylı ele almak için bu sınıflandırmayı kullanacağız.

Viral Konjonktivit

Viral Konjonktivit adından anlaşılacağı gibi viral patojenlerle meydana gelir. En sık görülen tiptir. Çok fazla bulaşıcıdır ama genellikle tedavi edilmeden 3-5 günde kendiliğinde geçer. Bir gözde olduktan sonra genellikle 1-2 gün içinde diğer göze geçer. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı ile ilişkilidir.

Genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili olduğu için öksürük, hapşırma, burun akıntısı ve kulak önünde veya çene altında şişlik olabilir. Hastalık 3. gününde en kötüsü olduktan sonra kendiliğinden iyileşir.

- Reklam -

Bakteriyel Konjonktivit

Bakteriyel Konjonktivit hastalığına bakteriler neden olur. En fazla bulaşın olduğu durumlar kirli ellerle gözlere dokunmak ve kontak göz lensi kullanmaktır. Sarı yeşil renkte yoğun kıvamda bir akıntı oluşmaktadır. Akıntı bol olduğu için göz çevresinde kalın kabuk oluşur.

Bebeklerde doğum sırasında annelerinden Klamidya mikrobunu kapabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde göze zarar verebilir. Ancak antibiyotik tedavisi düzenli alındığı takdirde 1 haftada iyileşme gözlemlenir.

Alerjik Konjonktivit

Alerjik Konjonktivit toplumda göz nezlesi olarak bilinmektedir. Göz nezlesi mevsimsel alerjiler, kontak dermatit, gıda alerjileri dahil olmak üzere bir çok nedene bağlı olmaktadır. Bulaşıcı değildir. Alerji ilaçlarını düzenli kullanıldığında kendiliğinden geçer. Antihistaminik grubu ilaç(Kestine) kullanımında rahatlar.

- Reklam -

Konjonktivit Tedavisi Nedir ?

Konjonktivit tedavisi etkene göre yapılmaktadır. Hastalık yapan etkene göre kendiliğinden geçtiği gibi düzenli ilaç kullanılması gereken durumlarda vardır. İlaç tedavisine geçmeden önce evde şikayetleri azaltacak yöntemler vardır. Bunlar :

 • Bir bezi ılık suyla iyice ısladıktan sonra sıkıca sıkın ve şişlik olan gözünüzün üstüne koyun. Bu şekilde gözde oluşacak olan şişlik azalmış olur. Hastalığı bulaştırmamak için iki gözü aynı bez ile yapmamalısınız
 • Lens kullanıyorsanız eğer bu hastalık süresi boyunca lenslerinizi kullanmayınız.

En sık görülen virüs kaynaklı durumlarda hastalığın doğal seyri takip edilir. Tedavide esas nokta hijyeni sağlamaktadır. Normalde bir haftada kendiliğinden geçmesi beklenmektedir. Ancak 2 haftaya kadar uzayabilmektedir. Şiddetli ağrı veya rahatsızlık olduğu zaman steroid damla kullanılabilir.

Bakteriyel sebeplerden kaynaklı hastalıklarda 5-7 arasında antibiyotik damla uygulanır. Günde 4 defa 1 veya 2 damla kullanıldığı takdirde belirtiler geçmektedir. Küçük çocuklarda damla yerine merhem kullanılır. Çünkü kullanılması daha kolaydır.

- Reklam -

Göz nezlesi tedavisinde en önemli nokta alerjenden uzak kalmaktır. Alerjen tedavisi yapmaktır. Antihistaminik grubu damla kullanılanılır.

Son olarak örnek tedavi programı şöyle olabilir: Tobramisin damla (Günde 4 defa 1 er damla) 5 gün, kaynatılmış soğutulmuş su ile göz kompresyonu ve bakımı ve kişisel hijyen.

Alerjik Rinit ve Bronşektazi yazılarımız ilginizi çekebilir.

- Reklam -

Konjonktivit Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler

Konjonktivit hastalığında diğer hastalıklarda olduğu gibi en önemli şey korunmadır. Hastalıktan korunmanın en önemli noktası hijyendir. Özellikle el hijyeni ve yüz hijyeni sağlamak önemlidir. Bunlara örnek olarak elleri düzenli yıkamak, banyoya girmeden lensleri çıkarmak, mümkün olduğunca gözleri ellememek ve ortak havlu kullanmamak gösterilebilir.

Pembe göz hastalığı belirtiler ortaya çıkmadan bulaşma olabilir. Virüsler özellikle etkisi ortaya çıkmadan da bulaşıcı olabilmektedir. Bakteri kaynaklı hastalıklarda antibiyotik tedavisi başladıktan 2 gün sonraya kadar bulaşıcılığı devam etmektedir.

Pembe Göz hastalığı belirtileri genellikle 5 gün civarında sürmektedir. Nedene ve tedavi edilme durumuna göre bu süre uzayabilmektedir. Bunun için özellikle bakteriyel kaynaklı konjonktivitlerde antibiyotik damlaları aksatmadan kullanılmalıdır.

- Reklam -

Göz sağlığı hakkında güvenilir bilgi almak için Göz doktorlarının kurmuş olduğu Göz Sağlığı sitesine bakabilirsiniz. Sağlık gibi önemli konularda yetkili kişi haricindeki kişilerden duyduğunuz okuduğunuz bilgilere itimat etmeyiniz. Bu yazı başta olmak üzere sitemizde yazdığımız tüm sağlık yazılarını doktorlar tarafından kontrol edilmektedir.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.