Eklenti 2037

Tarihi sever misiniz? Tarihin içinde Osmanlı Tarihi'ni sever misiniz? Osmanlı Tarihi'nde sarayı, padişahlar ve özellikle Harem'i merak ettiğiniz oldu mu? Eğer Harem'i merak ediyorsanız, bir döneme damgasını vurmuş olan Haseki Sultan'ları merak ediyorsanız, hangi entrikalar dönmüş, hangi ağlar örülmüş, bilmek, okuma istiyorsanız gideceğiniz adres belli: Demet Altınyeleklioğlu: Osmanlı Hanedanı Serisi

Eklenti 2038

Demet Altınyeleklioğlu 6 kitaplık bu seri ile Kanuni Sultan Süleyman döneminden başlayarak o dönemlere adını kazımış Haseki Sultan'ları anlatıyor. Onunla birlikte Hürrem Sultan'ın iç dünyasında gidiyor, onun paralelinde Mihrimah Sultan'a eşlik ediyor, bir sonraki döneme atlayarak Nurbanu Sultan'ı tanıyor, sonra koltuğu Safiye Sultan'a devrediyorsunuz. O sırada tekrar Kanuni dönemine dönerek bu sefer hanedanın küçük kızına Hatice Sultan ve eşi Pargalı İbrahim Paşa'ya eşlik ediyorsunuz. Ardından da bir dönem Osmanlı Devleti'ni yönetmiş olan Kösem Sultan'la dalıyorsunuz tarihin sayfalarına.

Geçmişten bir şeyler öğrenmek, o günlere gitmek, Harem'in içini görmek elbette çok güzel ancak okurken de bunların tarihsel gerçeklerin yanında kurguya dayandığını da unutmamak gerek. Bu bakış açısıyla okunduğunda güzel bir tarihsel kurgu tadı bırakıyor damağınızda.

Altınyeleklioğlu Osmanlı Hanedanı'ndan farklı olarak Alkışlarla Lamia isimli kitabıyla karşımıza çıkıyor bir de, burada da 20. yy kadın yaşantısını inceliyor. Kitabı okumadığım için hakkında yorum yapamayacağım maalesef.

Son kitabı "Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan (Bir Mübadele Romanı)" şu anda ön siparişte. İsmine bakılacak olursa yazar bu sefer de savaş yıllarını ve savaşın sonuçlarını irdeleyerek çıkacak karşımıza.

Kitapları incelemek ve satın almak için: Demet Altınyeleklioğlu - Kitap | idefix.com

Artemis