Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen sidneh

Silmarillion, Hobbit ve diğerleri...

Kitap/Gazete/Dergi Forumunda Silmarillion, Hobbit ve diğerleri... Konusunu İncelemektesiniz

Silmarillion (The Silmarillion), J. R. R. Tolkien'in ölümünden sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından, daha sonra ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055

  Silmarillion, Hobbit ve diğerleri...

  Silmarillion (The Silmarillion), J. R. R. Tolkien'in ölümünden sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından, daha sonra ünlü bir fantastik hikâye yazarı olacak olan Guy Gavriel Kay yardımı ile J. R. R. Tolkien'in epik Orta Dünya hikâyelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş 1977'de yayımlanmış epik kitap. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi hikâyelerinin geçtiği dünyanın arka planını ve tarihini oluşturur.

  Silmarillion üç parçadan oluşur:

  Ainulindalë ("Ainur'un müziği") - Eä'nin, yani dünyanın yaratılışı.
  Val**uenta ("Valar'a dair") - Valar'ın ve Maiar'ın, Eä'deki iki doğaüstü varlığın tanımı.
  Quenta Silmarilion ("Silmarillerin tarihi") - İlk Çağda ve öncesinde olan olayların tarihi.

  Bu üç parça aslında ayrı çalışmalar iken, oğlu Christopher Tolkien'in isteğiyle beraber yayımlandı. J. R. R. Tolkien kitabı tamamen bitiremeden öldüğü için, oğlu Christopher geri kalan kısımları babasının eski notlarını kullanarak bitirirken birkaç yerde ise tamamen baştan kurguladı.

  Silmarillion, Tolkien'in diğer Orta Dünya eserleri gibi, Dünya'nın geçmişinde yaşanmış gibi kurgulanmıştı. Bu amaç doğrultusunda, Silmarillion Bilbo'nun Ayrıkvadi'de yazdığı 3 ciltlik Elfçe'den Çeviriler kitabından çevirilmiş olarak kurgulandı.

  Silmarillion, Kayıp Öyküler ve Tom Bombadil'in Maceraları gibi, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'ni de barındıran, Orta Dünya Kozmolojisi'ni tanımlayan, kapsamlı fakat eksik, efsanevi hikâyelerden oluşmaktadır.


  Silmarillion hakkında tek bir cümle kurarım her zaman, çoğu kişi eleştirse de düşüncem bu: Silmarillion bu dünya üzerinde yazılmış olan en güzel kitaptır. Daha güzeli henüz yazılmadı, yazılacağı konusunda da şüphelerim mevcut. =)

  Silmarillion Tolkien'in baş yapıtı, bütün o masalsı kurgusunun ve şiirsel üslubunun ulaşabileceği en son nokta belki de. Kronolojik olarak Orta Dünya için ilk sırada olsa da Tolkien'le tanışmak açısından bakıldığında son sırada olması gereken kitap. Çünkü bu kitabın hakkını verebilmek için önce Tolkien'in kurgusuna ve üslubuna aşina olmak gerekiyor.
  aDNA bunu beğendi.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Orta Dünya üzerine yazılmış olan Hobbit, Bilbo Baggins ve başından geçen maceraları konu almaktadır. Kitapta Bilbo Baggins'in hiç beklemediği bir anda evine gelen 13 cüce ile değişen hayatı, Orta Dünya'nın kaderini değiştirecek olan Tek Yüzük'ün bulunuşu, ulu ejder Smaug'un öldürülüşü ve kadim cüce kenti Erebor'un kurtuluşu anlatılmaktadır.

  Bir gün Gandalf Bilbo Baggins'in evine gelir ve neredeyse zorla bir randevu alır. Randevu saatinde ise arkasından 13 tane cüceyi de sürükleyip getirir. Gandalf cücelere Bilbo'nun usta bir hırsız olduğunu ve atalarının hazinelerini Smaug'tan çalabileceğini anlatır. Cüceler de Bilbo'yu bu maceraya girmesi için ikna eder.

  Böylece grup ertesi gün yola çıkar. Dumanlı Dağlar'ın eteklerine geldiklerinde bir grup Troll tarafından yakalanırlar onları Gandalf kurtarır. Dağı geçmeye çalısırlar yolda bir mağaraya sığınırlar gece Goblinler cüceleri ve Bilboyu kaçırır onları gene Gandalf kurtarır.

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git