Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen sidneh
 • 1 gönderen Gamze

Yüzüklerin Efendisi

Kitap/Gazete/Dergi Forumunda Yüzüklerin Efendisi Konusunu İncelemektesiniz

"Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak. Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak." Kara ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055

  Yüzüklerin Efendisi

  "Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak. Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak."

  Kara Lord olarak da bilinen Sauron, kendi efendisi Melkor'un görevini tamamlamak üzere Orta Dünya'daki halkların zaaflarından yararlanıp Güç Yüzüklerini yapar. Bu Güç Yüzüklerinden 3 tanesini yaratılmışların en erdemlileri olan Elf krallarına, 7 sini dağların içinde yaşayan madencilikte ve demir işçiliğinde çok becerekli olan Cüce krallarına ve 9 tanesini de yaratılmışlar içerisinde güce en düşkün olan İnsan'lara verdi. Daha sonra Sauron bu 19 yüzüğe hükmedecek Tek Yüzük'ü yarattı. Ardından, Tek Yüzük diğer Güç Yüzüklerine hükmetmeye başladı ve çok geçmeden onları etkisi altına aldı. Güç Yüzükleri sahipleri kandırıldıklarını anladı fakat iş işten geçmişti.

  Elfler Sauron'a karşı savaş açtı ve Kara Lord, Elflerle büyük bir savaşa girdi. Birçok Elf şehri yok oldu. Daha sonra Elf'leri yenemeyeceğini anlayan Sauron bir süre saklandı. Sonra tekrar Yüzükten aldığı güçle iyice güçlenen Sauron çok geçmeden Orklar, Haradrim halkı, Rhûn halkı ve Orta Dünyanın diğer kötülüğün hizmetine girmeye hazır halklarla Orta Dünya'nın tek hakimi olmak için işgale başladı. Elfler ve İnsan'lardan oluşan ve Son İttifak olarak adlandırılan bir ordu Sauron'u durdurmayı başardı. Parmağındaki Tek Yüzük İsuldur'un eline geçti. Fakat güce düşkün olan İnsan'lar yüzüğü yok etmedi. Daha sonra yüzük efendisine ihanet etti ve İsuldur un ölümüne sebep oldu. Bir nehrin içinde kayboldu. Böylece unutulmaması gereken değerler unutulup gitti.

  Aradan yüzyıllar geçti ve yüzük eski bir Hobbit olan Smeagol'un eline geçti. Smeagol yüzüğü 500 yıl boyunca dumanlı dağların derinliklerinde sakladı. Fakat yüzük çıkma zamanının geldiğini anlayınca efendisi Sauron'un çağrısına cevap verdi ve Smeagol'ü terketti. Yüzük, kendi isteğinin dışında, yine Shire'lı bir Hobbit olan Bilbo Baggins'in eline geçti. Yıllar boyunca Mordor'daki Barad-Dûr'da gücünü yeniden toparlayan Sauron kötülüğe hizmet eden tüm halkları yeniden birleştirerek tekrar saldırıya geçti. Sauron'un Orta Dünya yı ele geçirmesi için ihtiyacı olan tek şey Yüzük'tü. Tüm bu olanların farkında olan İstiari'den Gandalf Elf kralı Elrond'un ülkesinde bir meclis toplamayı başararak yüzüğün yok edilmesi gerektiğine karar verdi. Ve böylece serüven başlamış oldu.


  "Tolkien'in eseri söz konusu olduğunda insanlar ikiye ayrılır derler; Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlar ve okuyacak olanlar..."

  Rahatlıkla hayatımda okuduğum en güzel kitaplar diyebileceğim Üçleme. Fantastik Edebiyat'ın kült eseri, tam bir klasik. Her konuyu bulabilirsiniz içinde; güç, hırs, iktidar kavgası, sevgi, kardeşlik, fedakarlık... Yüzüklerin Efendisi için kullanmayı en sevdiğim sözcük grubu "Kaçış Edebiyatı"dır aslında. Kaçıştır Yüzüklerin Efendisi, elinize aldığınızda Orta Dünya'nın enginliğinde kaybolursunuz, yeri gelir elf olursunuz, yeri gelir hobbit olursunuz, yeri gelir Maia olursunuz, yeri gelir insan kalırsınız hepsinin ortasında...

  Mutlaka okuyun, okutun.
  Acadepic bunu beğendi.

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Hem filmleri hem de kitapları vazgeçilmezdir benim için de
  En çok sevindiğim de 2. kitapla gelen Orta Dünya Haritası'ydı hala duvarımda
  Nazmi bunu beğendi.

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git