Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 3 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen ttk0655

Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet! Av. Kemal Batur

IELTS - International English Language Testing System Forumunda Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet! Av. Kemal Batur Konusunu İncelemektesiniz

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu, İngilizce sınavlarına olan yakın ilgisini 14 Şubat 2014 tarihinde yaptığı ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet! Av. Kemal Batur

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu, İngilizce sınavlarına olan yakın ilgisini 14 Şubat 2014 tarihinde yaptığı bir duyuru ile yeniden gündeme getirdi.

  ÖSYM, 23 Temmuz 2013 de yaptığı bir düzenleme ile binlerce kişiyi mağdur etmişti. Açılan davalar sonucunda kurum hatasını geç olsa da anlamış, mağdur ettiği kişilerin puanlarını iade etmek zorunda kalmıştı. Şimdi ise uzun zamandır duyumlarını aldığımız IELTS eş değerliliğini tamamen kaldıran açıklamasını duyurdu. Peki, ülkemizde yıllardır kabul edilen ve kullanılan bir sınav sisteminin bu kadar kısa sürede önceden açıklama yapılmadan, gerekçe
  gösterilmeden kaldırılması ne kadar doğru?

  ÖSYM yabancı dil eşdeğerliklerini belirlemeye yetkili tek kurum olmanın gücü ile bu kadar büyük kararlar alabiliyor. Ancak kanundan aldığı bu güç sınırsız bir güç değildir. Daha önce yaratılan mağduriyetler nedeniyle açtığımız yüzlerce davada ihlal ettiği hukuk devletinin güvenilirliğini, öngörülebilirlik ilkesini ve belirlilik ilkesini yeniden bir kez daha ihlal etmiştir.
  Sınava aylardır hazırlanan ve kurslara giden binlerce kişi bu düzenleme ile mağdur edilmiştir. Binlerce kurs çalışanı ve öğretmen mağdur edilmiştir. Aynı zamanda ÖSYM, duyuru yaptığı günden 2 gün önce YDS başvuru tarihlerinin de bittiği bilemeyecek durumda değildir. Bu kadar insanın bilerek ve isteyerek mağdur edildiğini düşünmemek mümkün müdür?

  ÖSYM'nin kanundan aldığı güç ile bu kadar keskin kararlar alması hukuk devletine aykırıdır. Her ne sebeple olursa olsun böyle bir karar alınacaksa önceden insanları bilgilendirmesi gerekmektedir. Belirlenen bir süre önceden bir duyuru yapıp insanları bilgilendirmek bu kadar zor değildir. Daha önce açılan davalar sonucu puanlarına tekrar kavuşan insanların mağduriyetlerini görmezden gelerek, yeniden böylesine bir mağduriyet yaşatılması daha kötü derecede sonuçlar doğuracaktır. Başta akademisyenler olmak üzere çok kişi mağdur edilmiştir. Yurtdışına IELTS puanı ile giden akademisyenlerin önü bu düzenleme ile büyük oranda kesilecektir. Tüm dünyada kabul edilen IELTS sınav sistemi yerine gerçek bilgiyi ölçtüğü kanıtlanamayan çoktan seçmeli bir sınav sistemi ile yurtdışına gidip eğitimlere katılmak, eğitim vermek ne derece doğrudur tartışılması gerekir.

  British Council hakkında çıkan söylentilerin ise söylentiden ibaret olduğunu düşünmekteyim. Bu söylentilerin aslı astarı olmadığını ÖSYM yaptığı düzenleme ile zımni de olsa kabul etmiştir. British Council'in güvenilirliğinden şüphe duyulduğu gerekçesi ile IELTS sınav eş değerliği kaldırılıyor ise neden sadece IELTS kaldırılmıştır? British Council sadece IELTS sınavını değil CEA, CPE gibi İngilizce sınav sistemlerine de sahiptir ve eş değerlikleri halen devam etmektedir. Konunun arka yüzünde farklı hesaplar mı vardır?

  YDS gibi çoktan seçmeli bir sınava mahkûm edilmek, alternatifsiz olarak tek bir sınava maruz kalmak son derece vahim bir durumdur. YDS, tekel konumda olan bir sınav haline getirilmek istenmiş ve bir nevi "elek" sistemine dönüştürülmüştür. Hukuk devletine güvenen herkesin bu büyük mağduriyet karşısında güç birliği yaparak bu hukuksuzluğa dur demesi gerekmektedir. Duyurunun üzerinden 1 gün dahi geçmemiş olmamasına rağmen tarafımıza ulaşan çok sayıda kişi dava açmak istediğini iletmektedir. Hazırlıklarına başladığımız bu hukuksuz ve ani değişikliği yargıya taşıyacak ve ÖSYM'nin yarattığı bu mağduriyete karşı her birlikte bir kez daha "DUR" diyeceğiz.

  23 Temmuz tarihli IELTS de yaşatılan mağduriyette davasını açtığımız Türkiye de yaşayan bir İngiliz'in ağzından çıkan, gözleri dolarak söylediği sözleri buradan paylaşarak sözlerime son vermek istiyorum.

  - Kemal bey, benim anadilim İngilizce ve ben bir İngiliz'im. YDS sınavına defalarca girmeme rağmen yeterli puanı alamadım. IELTS de aldığım yeterli puan ise şimdi yok sayılıyor. Hata bende mi yoksa sınav sisteminde mi? Hata nerede?

  Av. Mustafa Kemal Batur
  www.batur.av.tr
  Son düzenleyen Nazmi, 15-02-2014 saat 12:21.
  Archy, ttk0655 ve largo bunu beğendiler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  6
  IELTS sınavının tekrar eşdeğerliğinin kabul edilmesi için çözümler üretilmelidir. Sadece bazı arkadaşların mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik yapılacak çalışmalar başka haksızlıkların önünü açacaktır. İşler bu kadar kolay olmamalıdır.
  pelinn bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. YDS Yine mi Değişiyor?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan shario
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 09-09-2013, 22:30
 2. Yine Gazi Yine Mobbing Haberi: Mobbing Mağduruna Her Kapı Duvar Oldu
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2013, 11:31
 3. Türk Üniversiteleri Yine En İyiler Listesinde
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-04-2013, 21:31
 4. Ankara Üniversitesi yine karıştı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 30-11-2012, 16:02

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git