Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 31

IELTS Çalışma Stratejilerim - Sınav Deneyimim

IELTS - International English Language Testing System Forumunda IELTS Çalışma Stratejilerim - Sınav Deneyimim Konusunu İncelemektesiniz

Hocalarım merhabalar öncelikle. Bahsedeceğim taktikler normalde yds 'den 30 ve 53'ü olan ve grammer konusunda ...

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222

  IELTS Çalışma Stratejilerim - Sınav Deneyimim

  Hocalarım merhabalar öncelikle. Bahsedeceğim taktikler normalde yds'den 30 ve 53'ü olan ve grammer konusunda çok çok eksikleri olan birinin 6 alması için yapabilecekleri ile ilgili. Üstelik güzide bir kursumuz beni kursuna alma konusunda seviyemden dolayı problem olabileceğinden bahsetmişti. Şimdi baktığımda iyiki öyle demişler ve evde çalışmışım diyorum.

  Yöntemlerim seviyesi yüksek olanlar ve 6.5-7 üzerini hedefleyenler için eksik veya yetersiz olabilir bunu en baştan belirtmem gerektiğini de düşünüyorum.

  Ielts'e sadece sınav taktiğine yönelik çalıştım. Grammer ve dilin temeline yönelik yapılacak her türlü çalışma "iyi bir ielts puanı" için zaman kaybından başka birşey olmaz. Tabiki puanınızı aldıktan sonra dilinizi olgunlaştırmak için oralara bakabilirsiniz. Benim yöntemlerim sadece kısa sürede iyi bir puana ihtiyaç duyanlarlar için faydalı olacaktır.

  Önce writing'e başladım çünkü kalıpların kafada yer etmesi için buna erken başlamak faydalı. İlk task 1'den başladım. Burada 5 tip farklı soru kalıbı var. Öncelikle bunları;

  Part 1 IELTS Writing Task 1 Introduction - YouTube bu adresteki hocanın derslerini baştan aşağı izleyerek hazırlandım. Akabinde burada genel olarak kullanılan fiiler (increase, decrease, rose, went up, fluctuate), geçişler (on the other hand, it can bee seen that, in conclusion) ve diğer önemli kelimelerden oluşan boş taslaklar hazırlayıp bunları ezberledim. Sonrasında IELTS Exam Preparation - IELTS Home adresindeki örneklerden her gün 2 adet yazdım. Konu ne olursa olsun bu lego parçaları elinizde olduğunda yazma işi çok kolay tamamlanıyor.

  Writing 2'de de benzer yöntemleri izleyerek hazırlandım. Yine yukarıdaki sitedeki örnekler bu konuda oldukça işime yaradı, ayrıca aynı hocanın writing task 2 videolarını da tamamen bitirdim. Discuss, advantages&disadvantages veya give opinion.. hangisi olursa olsun bunlarda kullanılan belirli geçişler, kalıplar ve her tipe oturan ortak cümleler var. Her gün 1 tane task 2 örneği yazarak bu kalıpları aklıma yazmış oldum. Bu yollarla writing 6 geldi. Üstelik 49-50 dakika olduğunda w1'de 160, w2'de 285 kelimelik essay'larim bitmişti.

  Ayrıca Macmillan'ın improve your ielts writing skills kitabı da güzel kalıplar içeriyor, ona bakmanız da faydalı olacaktır.

  Reading için ise 1500 kelimelik bir ezber çalışmasından sonra başladım okumalara çünkü bunun taktik kısmına geçmeden önce ne yaparsanız yapın belirli bir kelime hazinesine sahip olmak gerekiyor.

  Reading bu sınavda taktiklerin en fazla işlediği alan. Hatta ve hatta bazı soruların sıralanışı bile cevabı hangi paragrafta aramamız gerektiğini gösterebiliyor. Bu bölüm için en temel şey soru tiplerini bilmek. Örneğin bazı tip sorular bütün paragrafı okumanız gerekirken bazılarında sadece birkaç yere bakmanız ve nokta atışı yapmanız gerekiyor. Burada skim&scan taktiğini çalışıp geliştirmek çok işe yarıyor.

  Bu temel okuma tekniklerinde eksikleri olanların ; Reading Comprehension Success kitabı ile yola çıkmaları çok faydalı olacaktır. 4 günümü aldı ama birçok verimli okuma yöntemi öğrendim, ayrıca konular ielts'te kullanılan tip kelimelerle anlatılıyor. Cambridge 1-9 serisinin reading denemeleri tek kelime ile i-na-nıl-maz, sorular tamamen benzer sadece konular farklı. Evde sürekli 5.5-6 arası aldım bu denemelerde sınavda ise yine 6 skor geldi. Burada da soru tipleri ve güzel deneme ve taktiklerin olduğu siteleri en aşağıda paylaşacağım.

  Speaking bölümü ise soruların en fazla bilindiği bölüm. Konular ve partlar çok belli. Soruyu ilk seferde anlamak, farklı kelimeleri kullanmaya çalışmak çok işe yarıyor. En az 5-6 kere ığğ ığğ yapmama rağmen bunları uygulamamdan 6 geldiğini düşünüyorum. Burada yukarıda belirttiğim 2 maddenin yanında çıkmış soruların hepsini kendime uygulamamın faydası oldu. Bu konuda da en iyi site; IELTS Speaking Questions and Sample Answers
  Pratik isteyenler ise skype'dan çalışma arkadaşları bulabilirler.

  Ayrıca güler yüzlü ve sakin olunca hoca biraz daha size yardımcı olmaya çalışıyor gibi hissettim.

  Listening hususunda ise kulak dolgunluğu çok önemli. Fakat buradaki en önemli sıkıntı en az deneme bulunan bölümün burası olması, bu sebepten cambridge 1-9 serisinin denemelerini çözmeye başlamadan önce Learning English - 6 Minute English sitesindeki 6 dakikalık listening pasajlarını dinledim ve kulak alışana kadar bunları tükettim. O denemeleri birşeyler oturduktan sonra çözmek daha iyi oluyor çünkü dediğim gibi bu bölümde test imkanı az.

  Ayrıca Youtube'dan spelling alıştırmaları yaptım. Ayrıca geceleri yatarken mp3 playerden yabancı haber bültenlerinin kayıtlarını dinledim. Bunun yanında ben evde kulaklık ile çalışmanın dezavantajını sınavda gördüm çünkü dış faktörlere alışık olmadığımdan yankı, hapşırma, kalem sesleri gibi olaylar beni çok salladı. Skor buradan da 5.5 geldi.


  Bu süreçte sürekli kullandığım en önemli web kaynaklarım ise;

  IELTS Exam Preparation - IELTS Home
  ielts-simon.com
  Good Luck IELTS - Advice, Tips, and Guides to the IELTS Exam
  IELTS-Blog - IELTS exam preparation for free
  IELTS - Free exam preparation to improve your test score
  IELTS Speaking Questions and Sample Answers
  TED: Ideas worth spreading
  Free IELTS Practice Tests


  2 ay aralıksız çalışarak, taktikleri iyi kavrayarak şükürler olsun istediğim skoru aldım. Cashmere, sidneh, souslevent ve ch.accepted hocalarım da bu süreçte sorularıma verdikleri cevaplarla bana çok yardımcı oldular. Umarım benim bu rehberim de bir parça size yardımcı olur. Ufak bir duanızı beklerim ama
  Nazmi, ezzzgi, Merve ve 17 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.888
  Tebrik ederim. Faydalı paylaşımınız için teşekkürler.
  Nazmi ve mendieta bunu beğendiler.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Alıntı Merve Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Tebrik ederim. Faydalı paylaşımınız için teşekkürler.
  Ben de sizlere teşekkür ederim hocam.
  Nazmi ve Merve bunu beğendiler.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Elinize sağlık hocam
  mendieta bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  82
  paylaşımınız için teşekkür ederim aldığınız puan içinde tebrikler. bende 1 hafta oldu başlayalı 1 ayda sıfır sayılacak bir İngilizceden İelts den 4.5 alabilirmiyim bilmiyorum bazen umutsuz bazen gaza gelmiş şekilde devam ediyorum umarım bizede burada başarı yazısı yazmak nasip olur en kısa zamanda. birde 1500 kelime demişsiniz hangi 1500 kelime acaba bu konudada fikir vermeniz mümkünmü acaba nette herkes bir liste yapmış bilgi kirliliği var

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  217
  tebrıkler hocam 6 basarılı bı puan paylasım ıcın tesekkurler
  mendieta bunu beğendi.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Alıntı tomreader2010 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  paylaşımınız için teşekkür ederim aldığınız puan içinde tebrikler. bende 1 hafta oldu başlayalı 1 ayda sıfır sayılacak bir İngilizceden İelts den 4.5 alabilirmiyim bilmiyorum bazen umutsuz bazen gaza gelmiş şekilde devam ediyorum umarım bizede burada başarı yazısı yazmak nasip olur en kısa zamanda. birde 1500 kelime demişsiniz hangi 1500 kelime acaba bu konudada fikir vermeniz mümkünmü acaba nette herkes bir liste yapmış bilgi kirliliği var
  Hocam sistemli ve taktiğe yönelik çalışma ile hiç korkmayın, çok rahat alırsınız. Ielts vocabulary kitapları var, orada ilk bölüm kelimelerini ezberleyin. Sonrasında denemeler çözerken, konu bakarken (örneğin cambridge denemelerindeki her bilmediğimi yazıp ezberleyerek çalıştım) oralardaki kelimeleri de bir kağıda yazarak ilerleyin çünkü o çalışma sorularındaki kelimeler aynı zamanda ielts'in kendi diline referans olacak kelimelerden oluşuyor.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  82
  Alıntı mendieta Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam sistemli ve taktiğe yönelik çalışma ile hiç korkmayın, çok rahat alırsınız. Ielts vocabulary kitapları var, orada ilk bölüm kelimelerini ezberleyin. Sonrasında denemeler çözerken, konu bakarken (örneğin cambridge denemelerindeki her bilmediğimi yazıp ezberleyerek çalıştım) oralardaki kelimeleri de bir kağıda yazarak ilerleyin çünkü o çalışma sorularındaki kelimeler aynı zamanda ielts'in kendi diline referans olak kelimelerden oluşuyor.
  çok teşekkür ederim. okuma için "READING COMPREHENSION SUCCESS IN 20 MINUTES A DAY" önermişsiniz dün hemen edindim bu kitaptaki kelimeleride mi ezberlediniz bu kitaba nasıl çalıştınız

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Ellerine sağlık mendieta hocam. =)
  mendieta bunu beğendi.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ellerine sağlık mendieta hocam. =)
  Sağolun Sidneh hocam

Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. IELTS Sınavı Tecrübesi ve Çalışma Tavsiyesi
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan shockhan
  Cevap: 144
  Son Mesaj: 08-05-2020, 03:56
 2. ÖYP Tercih Ekranı ve IELTS Sınav Eşdeğerlilik Seçimi
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan murat5757
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 23-12-2013, 16:14
 3. IELTS Nedir? Neden IELTS'e Girmeliyim? YDS Denkliği Var mıdır?
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 68
  Son Mesaj: 06-12-2013, 16:58
 4. IELTS 7 Eylül Sınav Deneyimleri
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan metweekie
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 23-09-2013, 20:49
 5. IELTS sınavı için sınav dönemi ne yazmalı?
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan lleullawgyffes
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 20-07-2013, 07:44

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git