Güvenli bir şekilde seyahat ediyor musunuz?

serkan
serkan 19.01.2022
Güncellendi 19/01/2022

Seyahat endüstrisi yavaş ama emin adımlarla Covid-19 karantinasından kurtulmaya başlıyor. Uçaklar kalkıyor ve oteller kapılarını yeniden açıyor. Birçok insan için heyecan verici bir zaman, ancak güvenliğinizi ve mahremiyetinizi gözden kaçırmamalısınız.

- Reklam -

İster iş ister tatil için olsun, seyahat ederken cihazlarınızı güvende tutmak önemlidir. Siber suçlular, özellikle yurt dışındayken cihazlarını kullanırken karşılaştıkları tehlikelerin farkında olmayan gezginlerden yararlanır.

2022’de seyahat edecekseniz, cihazlarınızın gerekli siber güvenlik araçlarına sahip olduğundan emin olmalısınız. Hangi risklerle karşı karşıya olabileceğinizi ve bir siber saldırının kurbanı olmayı nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Seyahat etmek neden cihazlarınızı riske
atıyor Elling, cihazlarınızı ciddi şekilde riske atabilir. Bu, özellikle yurt dışına seyahat ediyorsanız ve internete bağlanmak için bir WiFi bağlantısı kullanmanız gerekiyorsa geçerlidir. Çoğu insan çok geç olana kadar bu tehlikelerin farkında değildir.

- Reklam -

Havaalanlarının, otellerin ve restoranların çoğu, halka açık WiFi erişim noktalarını kullanır. Çoğu zaman bunlar, ücretsiz olarak bağlanabileceğiniz güvenli olmayan ağlardır. En hızlı bağlantı olmasa da, insanların hızlı bir şekilde internete bağlanmasının ve en son mesajlarını ve sosyal medya haber akışlarını kontrol etmesinin uygun bir yoludur.

Sorun şu ki, bu güvenli olmayan ağlar, siber suçlulara kendilerine bağlı cihazlardan yararlanma fırsatı sunuyor. Bilgisayar korsanları yalnızca ağ üzerinden gönderdiğiniz ve aldığınız verilere müdahale etmekle kalmayacak, aynı zamanda cihazınıza kötü amaçlı yazılımlar da yükleyebilecekler.

Bir bilgisayar korsanı, kendisini cihazınızla ağ arasına yerleştirerek suçlarını işleyebilir (mutlaka fiziksel olarak değil, ağ bağlantısı açısından). Örneğin, siber suçlunun cihazı, sizin cihazınızla internet arasındaki bilgileri aktaracaktır. Bu, cihazınızın internete gönderdiği tüm verilerin önce bilgisayar korsanının cihazından geçeceği anlamına gelir. Bu, “ortadaki adam saldırısı” olarak bilinir.

Cihazlarınızdan hangi veriler çalınabilir?
Halka açık bir WiFi erişim noktasında gerçekleşen saldırılar için en büyük risk, siber suçlunun cihazınızda ne yaptığınızı görebilmesidir. Bu onlara cihazınızda ‘dinleme’ fırsatı verecektir.

- Reklam -

Ortadaki adam saldırıları, siber suçluların kişisel bilgileriniz ve hatta oturum açma bilgileriniz gibi cihazlarınızdan önemli verileri çalmasına olanak tanır. Bu yalnızca gizliliğinize yönelik büyük bir istila olmakla kalmaz, aynı zamanda siber suçluların size karşı suç işlemesine de olanak tanır. Bu, özellikle yabancı bir ülkedeyseniz, isteyeceğiniz son şeydir.

Bilgisayar korsanları, kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi suçları işlemek için kişisel bilgilerinizi kullanabilir. Siber suçlular, karanlık ağdaki bilgilerinizi çok büyük miktarlarda para kazanabilecekleri daha tehlikeli diğer suçlulara da satabilir.

Güvenli olmayan bir ağ kullandığınızda karşılaştığınız en tehlikeli risklerden biri, cihazınıza kötü amaçlı yazılım olarak da bilinen kötü amaçlı yazılımların yüklenmesidir. Kötü amaçlı yazılımlar son derece tehlikelidir ve virüslerden casus yazılımlara ve hatta fidye yazılımlara kadar değişebilir.

- Reklam -

Cihazlarınızı nasıl
korursunuz Yakın gelecekte seyahat edecekseniz, güvenli olmayan bir ağ kullanırken cihazlarınızı yetenekli bir bilgisayar korsanı tarafından ihlal edilme riskine sokmak yerine önceden hazırlıklı olmak her zaman en iyisidir. Seyahat ederken kullanmanız için kesinlikle gerekli olan iki siber güvenlik aracı vardır.

İhtiyacınız olan ilk ve tartışmasız en önemli araç, birinci sınıf bir VPN veya sanal özel ağdır. Bir VPN, güvenli olmayan bir ağa bağlı olsanız bile, konumunuzu ve cihazınızda ne yaptığınızı maskeleyecek olan internet bağlantınızı şifreler.

Bir VPN, çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için nihai araçtır ve birkaç küresel sunucudan birine bağlanmanıza izin vererek bağlantınızı şifreleyebilir. Siz VPN kullanırken hiç kimse, hatta internet servis sağlayıcınız bile internet trafiğinizi veya tarama geçmişinizi takip edemez.

- Reklam -

Ücretsiz VPN’lerin, cihazınızın güvenli bağlantısını etkileyebilecek birkaç dezavantajı olduğundan, premium bir VPN kullandığınızdan emin olmalısınız. Örneğin, ücretsiz VPN’ler genellikle daha yavaş bağlantılara, günlük bant genişliği sınırlarına ve aralarından seçim yapabileceğiniz sınırlı bir global sunucu seçimine sahiptir.

Kullanmanız gereken diğer siber güvenlik aracı, birinci sınıf antivirüs yazılımıdır. Virüsten koruma yazılımı, cihazınızı herhangi bir kötü amaçlı yazılım için sürekli olarak tarar. Herhangi bir kötü amaçlı yazılım algılanırsa, virüsten koruma önlemi alabilir ve onu cihazınızdan kaldırabilir.

Seyahate çıkmadan önce virüsten koruma yazılımınızı güncellemeyi unutmamalısınız. Yazılımda keşfedilen tüm kusurların düzeltilmesini sağlamak için geliştiriciler tarafından düzenli olarak yazılım güncellemeleri gönderilir. Güncellemeler ayrıca siber suçlular tarafından virüsten koruma yazılımını atlamak için kullanılan yeni taktiklere karşı ekstra savunma katmanları ekler.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir