Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 16

YÖK Başkanı Özcan: Türkiye'ye dönün!

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda YÖK Başkanı Özcan: Türkiye'ye dönün! Konusunu İncelemektesiniz

Prof. Dr. Özcan, gelecek ay ABD'ye düzenleyeceği gezide lisanüstü eğitim gören Türk öğrencilere, eğitimlerini tamamladıklarında ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  YÖK Başkanı Özcan: Türkiye'ye dönün!

  Prof. Dr. Özcan, gelecek ay ABD'ye düzenleyeceği gezide lisanüstü eğitim gören Türk öğrencilere, eğitimlerini tamamladıklarında Türkiye'ye dönme çağrısında bulunacak.

  ANKARA - Eylül ayında ABD'ye gidecek olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, New York, Boston ve Washington'da yükseköğretimle ilgili programlara katılacak. Özcan ayrıca, ABD'de lisansüstü eğitim yapan öğrencilere eğitimlerini tamamladıktan sonra ''yurda dönün'' çağrısı yapacak.

  Türkiye'nin bu öğrencilere ihtiyacı olduğunu dile getiren Özcan, ''Onlardan, eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönerek, çalışmalarını burada devam ettirmelerini isteyeceğim. Türkiye'deki üniversitelerin araştırma yapabilecekleri tüm imkanlara sahip olduğunu anlatacağım'' dedi.

  ABD'de ayrıca Seattle'a da gideceğini kaydeden Özcan, burada Microsoft yetkilileriyle görüşeceğini ve Türk öğrenciler için burs isteyeceklerini bildirdi.

  LİSANSÜSTÜ EĞİTİM İÇİN ABD TERCİH EDİLİYOR
  Milli Eğitim Bakanlığının 2009 yılı verilerine göre Türk öğrenciler yurt dışına en çok lisans eğitimi için gidiyor. Türkiye'nin yurt dışında 18 bin 103'ü lisans olmak üzere toplam 23 bin 546 öğrencisi bulunuyor. Öğrencilerin 11 bin 509'u fen, 12 bin 37'si sosyal alanda eğitim alıyor.


  Lisansüstü eğitim alanında yurt dışında toplam 3 bin 843 yüksek lisans, bin 600 doktora öğrencisi öğrenim görüyor.

  Türk öğrenciler lisans eğitimi için Azerbaycan'ı tercih ederken, lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrencilerin gözdesi ABD. ABD'yi, Almanya, İngiltere ve Fransa izliyor.

  Türkiye'nin ABD'de 1990 lisans, bin 49 yüksek lisans, 889 doktora; Azerbaycan'da 4 bin 108 lisans, 15 yüksek lisans, 35 doktora; Almanya'da bin 728 lisans, bin 45 yüksek lisans, 140 doktora; İngiltere'de 821 lisans, 577 yüksek lisans, 112 doktora; Fransa'da 910 lisans, 175 yüksek lisans, 99 doktora; Avusturya'da bin 177 lisans, 150 yüksek lisans, 28 doktora öğrencisi okuyor.

  Kaynak: Ntvmsnbc
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  241
  Kusura bakmasınlar ama çok boş bir çağrı. İnsanlar belli ki plan yapmış, ölçmüş biçmiş ve kendisi için yurtdışının hayırlı olacağına karar verip gitmiş. "Burada da araştırma için yeterli imkan var" deyince bir sözle geri mi dönecek bu insanlar? Gerçekten iyi olan malın bağıra çağıra satılmaya ihtiyacı olmaz! Kaldı ki öğrencilerin sadece eğitim şartları bakımından değil, başka pek çok sosyo-ekonomik yönden bir kıyaslama yapıp karar verdiklerine eminim.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  159
  dönsünler de kanser mi olsunlar bizim gibi. kalın kalabildiğiniz kadar değerli arkadaşlar, ama çok özleyin bu ülkeyi, uzaktan kıymetini bilin, çok iyi yerlere gelin ve ödüllerinizi alırken "yalnız ve güzel ülkem" demeyi unutmayın..
  Hatâî hal çağında
  Hak, gönül alçağında
  Kâbe yapmaktan yeğdir
  Bir gönül al, çağında.

 4. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  322
  yıllar önce NASA da çalışan Türk bir uzaybilim profesörü Türkiye'ye çağrılmıştı, Bilkent üniversitesinde kürsü verildi ancak ne bir bölüm, ne ders verecek öğrenci ne de lisansüstü hiç bir imkan sağlanmadı, sırf bak bizim akademik kadromuzda kimler var demek için çağırıldığını anlayınca tekrar döndü

  yine benim tanıdığım Oxford üniversitesi mezunu NASA çalışanı biri ülkemizde kendi çalışma alanı ile ilgili bir üniversite bile bulamıyor

  YÖK başkanının her türlü imkan var dediği ne acaba

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  Önce kendi memleketindekileri doyur bazıları da kendi memleketinde aç varken somaliye yardım yapıyor buda o hesap
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  29
  Ne imkanından bahsediyor acaba Sayın Özcan? Yurt içinde bir kongreye giderken bile bütçede para olmadığı gerekçesiyle giderlerimiz karşılanmıyor. Sevgili üstlerimizin kişisel komplekslerini aşıp da bilimsel çalışmalara katılabilirsek ne ala! Araştırma görevlileri sekreterlik yapıyor bölümlerde. Daha neler neler... Ben yurt içinde akademisyenlik yapıyorum, ama ilk fırsatta bu ülkeden kaçmak için tüm fırsatları değerlendiriyorum şu anda...

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  26
  master-doktorasını ABD de yapmış bir doçen hocamızla bir sohbetimizde hocamızın buraya ne ümitlerle geldiğini memleketine hizmet için ordaki imkanlarını bıraktığını türkiyenin ücra bir ili olan bingöle geldiğini ama burda ne idareci, ne öğrenci, ne de teknik ekip ve ekipmanların elle tutulur bi tarafı olmadığını söylediğine, bir an önce benim geri gitmem gerekiyor, burda köreliyorum, kendime birşey katamıyorum dediğine bizzat şahit oldum. üniversiteden mezun olduğum sene üniversitede kalmak istiyorum demiştim bölüm başkanı hocama oda böyle düşünüyorsam yanında kalmamı birlikte çalışmamızı teklif etmişti, ufku açık, aydın bir insandı, sonra dayım ispanyada doktora yapıyor, yanına gelmemi, master-doktorayı ispanyada yapmayı önerdi deyince hiç bekleme git demişti, bu fırsatı değerlendir, burda kabuğunu kıramazsın bu ülkede bu iş çok zor demişti. şimdi düşündükçe hak veriyorum hocam sana, üretken, yetenekli kafaların buralara gelip körelmesine karşıyım, hatta beyin göçünü destekliyorum, onca beyinsizin arasında ve destek değil köstek olunduğu yerde o aklı, beyni muhafaza etmek çok zor. Ne yazık ki bu memlekette insanların hayal gücü, yaratıcılığı verimliliği kısıtlanıyor. aklı olan akademisyenin burda işi olmaz.
  Siz hiç bir sarrafın bağırdığını duydunuz mu? Kıymetli malı olanlar bağırmaz. Domatesci, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz. Eskici bağırır ama antikaci bağırmaz. İnsan bağırırken düşünemez. Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir. Popçular, rockçular boğazlarını patlatana kadar bağırıp duruyor. Ama Dede Efendi'yi okuyanlar bağırmıyor. İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  57
  beni gönder hocam, söz dönücem

 9. #9
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  322
  Alıntı Saccharomyces Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  beni gönder hocam, söz dönücem
  Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
  Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden
  yahya kemal beyatlı

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  65
  Gerçekten söyledikleri gibi üniversitelerin içi boşaldı mı? Ben akademik personel olmak için çabalıyorum ve bunu gerçekten çok istiyorum, kendimi geliştirmek, aşmak istiyorum, başka alanları gözüm görmüyor bile. Ama sizlerden böyle şeyler duyunca ister istemez de şüphe duyuyorum, acaba mutlu olabilecek miyim işimde?
  Araştırma görevlilerinin çalışma koşullarından bana biraz bahsedebilir misiniz?

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. YÖK Başkanı 28 Şubat'ın İzini Sildi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-03-2012, 15:03
 2. Eski YÖK Başkanı Büyükelçi Oldu
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-02-2012, 13:45
 3. YÖK Başkanı Özcan'ın Görev Süresi Bugün Doluyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 12-12-2011, 17:04
 4. Yök başkanı özcan'ın görev süresi doluyor
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 08-12-2011, 00:40
 5. YÖK Başkanı Yusuf Ziya ÖZCAN: 2.500 ÖYP Araştırma Görevlisi Alacağız!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 68
  Son Mesaj: 10-06-2011, 12:24

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git