Kayseri'de kurulan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adını taşıyan üniversitenin temeli, 25 Haziran'da atılacak.

Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakan Musa Asyalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mimarsinan OSB'nin karşısında kurulacak üniversiteyle ilgili projelerin hazırlandığını, yerleşke içinde fakülte binalarının yanında kütüphane, kongre merkezi, kafeterya, bilim merkezi ve ilköğretim okulu da bulunacağını söyledi.

İlk etapta, mühendislik ve mimarlık, iktisadi ve idari bilimler, bilgisayar bilimleri ve eğitim fakültesi ile 2 yüksekokulla eğitim vermeye başlayacak olan üniversitede, 25 Haziran'da binaların temelinin atılacağını belirten Asyalı, 2012 sonbaharıyla birlikte öğrenci almayı planladıklarını kaydetti.

Üniversiteye hayırseverlerin de destek vermesi için vakıf kuracaklarını anlatan Asyalı, şu bilgileri verdi:

"8 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İstanbul'da bir toplantı düzenlenecek. Bu toplantıda, üniversitemize katkıda bulunacak hayırseverlerimizi bir araya getireceğiz. Bina yaptırmak isteyen hayırseverlerimiz olacaktır ama bunun yanında, deneyimli akademik personel desteği noktasına destek vermeleri için bilinç oluşturulacak. Hayırseverlerle bir vakıf kuracağız. Vakfın kurucuları belli olmak üzere. İleride sayın Cumhurbaşkanımızın da görevinden sonra mütevelli heyetinde yer alması söz konusu. Kayseri, bütün dinamikleriyle bu projeye sahip çıkmış durumda. Sadece güzel binalar yapmak da yetmiyor. Buraya üstün vasıflı insanlar kazandırmak, fiziki alt yapıyı güçlendirmekten kat kat daha önemli. Üniversitemiz için yabancı dilde eğitim veren teknik bir üniversite misyonu biçtik. Bu misyonu en iyi şekilde yerine getirebilmek için çabalıyoruz. Yabancı dilde eğitim verme konusu gerçekten çok önemli. Bütün bölümleriyle yabancı dilde eğitim veren bir üniversite olacağız ve Kayseri'ye bu anlamda bir renk katacağız. Uluslararası öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz olacak."

-CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN HEDİYELERİ İÇİN MÜZE-

Yerleşke içinde kuracakları müzede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verilen hediyelerin sergileneceğini belirten Asyalı, "Cumhurbaşkanımız, üniversitemizde bu eserlerin sergilenebileceği müze olmasını istedi. Cumhurbaşkanımıza gelen hediyelerin yanında şehrimize özgü yöresel eserler de müzede yer alacak" dedi.

-YÜKSEK PROFİLLİ AKADEMİK PERSONEL-

Üniversitelerine yüksek profilli akademik ve idari personel çekebilmek için bir vakıf sistemi oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Asyalı, şunları kaydetti:

"Hayırseverlerimizin hayır gücünü, biraz da insan kaynakları profilini yükseltmeye kanalize etmek istiyoruz. Burası bir devlet üniversitesi ve yapılacaklar belli. Yurt dışı doktorası, deneyimi olan öğretim üyeleri kazandırmak için devletin sunduğu imkanların üzerine ek imkanlar koyabilmek için ekstra imkanlar sunabilecek bir alt yapı oluşturmamız gerekiyor. Mühendislik fakültesi altında havacılık ve uzay bilimleriyle ilgili bölüm düşünüyoruz. Bu konuda ülkemizde yeterince yetişmiş insan kaynağı yoksa, bunu, uluslararası imkanları devreye sokarak değerlendirmek gerekir. Sadece bu bölgenin sınırlı kaynaklarını düşünürsek, bazı konulara giremeyiz. Tüm dünyanın yetiştirdiği insan kaynaklarına erişmek, oradan öğretim üyeleri kazandırmak gerekiyor. O öğretim üyelerini kazandırmak için de buradaki alp yapı hizmetlerinin uygun olması gerekiyor. Öğretim üyelerinin, üniversitemizi bir cazibe merkezi olarak görüp, gelebilmesi için uluslararası geçerliliği olan sistemde eğitim veren ilk ve orta öğretim kurumları gerekiyor. Yerleşke içinde bu konuyla ilgili de yer ayırdık. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere şehrin dinamiklerinin desteğiyle hızlı adımlar atacağız. Üniversitemizin temelini 25 Haziran'da törenle atacağız."

-LOGO İÇİN ANKET-

Üniversiteleri için farklı logolar hazırladıklarını ifade eden Asyalı, "Web sitesi üzerinden bu logoları Kayserili hemşehrilerimizin beğenisine sunmak istiyoruz. Beğendiklerini tıklayacaklar. Biz de istatistiklere bakarak halkın beğenisini de almış olacağız. Hatta, üniversitemizin adının kısaltması için de halkımıza danışmak istiyoruz. Bu web sitesi Türkiye'nin her yerine açık olacak. Mümkün olduğunca fazla aklı bu işe dahil etmek istiyoruz. Geri besleme alıp, kaçırdığımız noktaları değerlendireceğiz" diye konuştu.

Resmi adı Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi olmasına rağmen Cumhurbaşkanının adını ön plana çıkarma adına pratikte Abdullah Gül Üniversitesi adını kullanmayı tercih edeceklerini belirten Asyalı, "Cumhurbaşkanımızın adının ve soyadının baş harfleri AG, gümüşü sembolize ediyor. Bu da çok güzel bir çakışma" dedi.

Abdullah Gül Üniversitesi, 1978 yılında kurulan Erciyes Üniversitesi'nin ardından Kayseri'nin ikinci devlet üniversitesi oldu. 2 yıldır eğitim veren Melikşah Üniversitesi ile gelecek yıl eğitime başlayacak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ise vakıf üniversitesi özelliği taşıyor.

Kaynak: AA